Chiny protestują przeciwko wydaleniu dyplomatów z USA

Chiny przekazały USA stanowczy protest przeciwko wydaleniu z tego kraju pracowników chińskiej ambasady – powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Media w USA donosiły o „potajemnym” wydaleniu dwóch dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo.

(fot. Delpixel / Shutterstock)

Według amerykańskiego dziennika „New York Times” we wrześniu dwóch pracowników chińskiej ambasady w Waszyngtonie wraz z żonami pojechało samochodem do bazy wojskowej w stanie Wirginia. Mieli się zatrzymać dopiero, gdy drogę zastawiły im wojskowe ciężarówki.

Podejrzewa się, że jeden z chińskich urzędników jest pracownikiem wywiadu działającym pod przykryciem służby dyplomatycznej – napisał „NYT”.

„Amerykańskie zarzuty przeciwko chińskiemu personelowi poważnie lekceważą rzeczywistość” - powiedział Geng. Wezwał USA, aby „naprawiły swój błąd, unieważniły decyzję w tej sprawie i chroniły prawa chińskiego personelu zgodnie z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych”.

„NYT” podał, że chińscy dyplomaci zostali wydaleni z USA jesienią; był to pierwszy taki incydent od ponad 30 lat. Oba kraje utrzymały go jednak w tajemnicy, a Pekin nie zareagował odwetowym wydaleniem amerykańskich dyplomatów z Chin – napisał amerykański dziennik.

Zaznajomione ze sprawą źródło agencji Reutera pracujące w amerykańskich organach ścigania potwierdziło doniesienia „NYT”.

Relacje pomiędzy Chinami a USA są obecnie wyjątkowo napięte, choć oba kraje uzgodniły niedawno tekst „pierwszego etapu” porozumienia mającego zakończyć toczoną przez nie od 17 miesięcy wojnę handlową.

Waszyngton i Pekin spierają się jednak również o szereg innych kwestii, w tym dotyczące chińskiej ekspansji wojskowej na spornym Morzu Południowochińskim, statusu Tajwanu, ruchu demokratycznego w Hongkongu i prowadzonej przez chińskie władze kampanii nadzoru nad muzułmanami w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil