REKLAMA

Chiny: prezydentem ponownie Xi, wiceprezydentem Wang Qishan

2018-03-17 04:19
publikacja
2018-03-17 04:19

Xi Jinping został w sobotę formalnie wybrany prezydentem ChRL na drugą kadencję przez lojalny wobec Komunistycznej Partii Chin krajowy parlament. Uchwalono również szeroką reformę struktury rządu, a nowym wiceprezydentem został bliski stronnik Xi, Wang Qishan.

/ fot. Jason Lee / Reuters

Ceremonialne głosowanie w Wielkiej Hali Ludowej nie przyniosło niespodzianek i zatwierdziło decyzje partyjnego kierownictwa. Za wyborem Xi na drugą kadencję zagłosowało wszystkich 2970 obecnych na sali posłów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). W ubiegłą niedzielę posłowie usunęli formalnie z konstytucji limit kadencji dla prezydenta, otwierając Xi drogę do pozostania szefem państwa bezterminowo.

Olbrzymią władzę Xi potwierdził również wybór na wiceprezydenta kraju jego zaufanego stronnika, 69-letniego Wang Qishana, który przekroczył już nieformalny wiek emerytalny przyjęty zwyczajowo w chińskiej partii. Według komentatorów jego powołanie jest badaniem gruntu pod trzecią kadencję Xi, który w 2022 roku sam będzie miał 69 lat.

Obserwatorzy sądzą, że Wang - znany jako pogromca łapówkarzy i uważany za specjalistę od sytuacji kryzysowych - będzie odpowiedzialny za kontakty Pekinu z Białym Domem, w tym: próby łagodzenia narastających napięć handlowych pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. Wang został w sobotę wybrany przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu.

Według ekspertów konsolidacja władzy nad najludniejszym krajem świata w rękach jednego człowieka może wprawdzie ułatwić realizację doraźnych celów i przełamanie blokujących niektóre reformy grup interesu, ale na dłuższą metę może zachwiać stabilnością systemu politycznego i doprowadzić do przepychanek w walce o najwyższe stanowiska. Xi nazywany jest najsilniejszym chińskim przywódcą od czasu Mao Zedonga i Deng Xiaopinga.

Przewodniczącym parlamentu został członek potężnego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh Li Zhanshu.

Wcześniej posłowie przegłosowali projekt największej od lat reorganizacji chińskiego rządu, która zmieni kompetencje ponad dwudziestu ministerstw i komisji rządowych. Zgodnie z ujawnionym we wtorek projektem po reorganizacji chińska Rada Państwa, czyli rząd, będzie się składać z 26 ministerstw i komisji.

Zmiany struktury rządu są elementem szeroko zakrojonych reform, które cementują władzę KPCh i Xi nad wszystkimi sferami życia w kraju. Według państwowej agencji prasowej Xinhua reorganizacja rządu ma również na celu ograniczenie biurokracji.

Powołane będzie państwowe biuro nadzoru i zarządzania rynkami, które przejmie obowiązki państwowej administracji przemysłu i handlu (SAIC), generalnej administracji ds. nadzoru jakości, inspekcji i kwarantanny (AQSIQ) oraz chińskiej administracji żywności i leków, jak również kompetencje antymonopolowe ministerstwa handlu i Państwowej Komisji Rozwoju i Reform.

Komisje regulacji bankowej i ubezpieczeniowej zostaną połączone w jeden urząd podlegający bezpośrednio Radzie Państwa. Według rządu połączenie urzędów pomoże w opanowaniu ryzyka finansowego i usprawni system nadzoru, w którym dotychczas brakowało jasnego podziału kompetencji.

Utworzone zostanie również ministerstwo zarządzania kryzysowego oraz ministerstwo do spraw weteranów. W miejsce resortu gruntów i zasobów naturalnych powołane będzie ministerstwo zasobów naturalnych, resort ochrony środowiska ma być przekształcony w ministerstwo środowiska ekologicznego, a resort rolnictwa - w ministerstwo rolnictwa i spraw wsi.

Tegoroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) trwa od 5 marca i zakończy się w przyszły wtorek. Do tego czasu formalnie wybrani zostaną jeszcze premier, wicepremierzy, radcy stanu, szefowie poszczególnych komisji rządowych, w tym potężnej komisji kontroli, jak również prezes banku centralnego, sądu najwyższego i najwyższej prokuratury.

Z Pekinu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ajwaj
Jak by nie bylo Pan Xi Jinping daje REALNE wzrosty w pozytywach (PKB, dobrobyt, infrastruktura, armia, poziom technologiczny, szkoly itd.)
a biede redukuje u milionów w roku..
To co moze dla Chinczyków byc lepsze ?
bmiara
Demokracja i wybranie przywódcy jakiego chce naród? Praktyka historyczna pokazała, że mimo swoich wad demokracja się jednak lepiej sprawdza niż jedna partia i centralne "wybory".
talmud
zolci bracia robia "rozowa demokracje" - ciekawe kiedy u nich kolejne "wybory"

tak samo jak u radzieckich braci w "wolnych wyborach". wygrywa faworyt

:):):)
karbinadel
Spokojnie, u nas też tak będzie
bmiara
Generalnie zwykle wygrywa faworyt. Tyle, że w zwykle w demokracjach z niewielką przewagą i realną konkurencją. Wyniki powyżej 70% są mocno podejrzane ;)
open_mind
Jak już jesteśmy przy polityce, to mój ulubiony temat USA: O jakości i stronniczości zachodnich lewicowych Mas Medii pod Polskimi sztandarami niech świadczy że: W piątek wieczorem o 22.00 czasu USA prokurator generalny Jeff Sessions zwolnił byłego zastępcę dyrektora FBI Andrew McCabe'a, niecałe dwa dni przed jego Jak już jesteśmy przy polityce, to mój ulubiony temat USA: O jakości i stronniczości zachodnich lewicowych Mas Medii pod Polskimi sztandarami niech świadczy że: W piątek wieczorem o 22.00 czasu USA prokurator generalny Jeff Sessions zwolnił byłego zastępcę dyrektora FBI Andrew McCabe'a, niecałe dwa dni przed jego odejściem na emeryturę, kończącą karierę urzędnika, który stał na stanowisku zastępcy komisarza. Brawo wreszcie sprawiedliwość zaczyna triumfować. Teraz czekamy na postawienie go przed sądem i osadzenie w więzieniu. Po to wybrano Trumpa na prezydenta USA aby spuścił to bagno !!! A okopało się tam jeszcze mnóstwo gadów i płazów groźnie powarkując. Natomiast dla przykładu onet.pl zajmuje się tylko tematem , kobiety ogólnego dostępu i prezydentem Trumpem. Klauni-arze.
ajwaj
Ciekawe czasy :)
Wybory w Rosji-jutro i w Chinach, a w Syrii we wsch. Ghoucie (prawie wyzwolonej) przygotowana prowokacja "chemiczna", kamerzysci gotowi, rezyseria CNN & Co., "ofiary" gotowe ,
GB, USA, FRA... - rakiety manewrujace gotowe do uderzenia wyzwolonej i straconej dla NICH Syrii.... S-400,
Ciekawe czasy :)
Wybory w Rosji-jutro i w Chinach, a w Syrii we wsch. Ghoucie (prawie wyzwolonej) przygotowana prowokacja "chemiczna", kamerzysci gotowi, rezyseria CNN & Co., "ofiary" gotowe ,
GB, USA, FRA... - rakiety manewrujace gotowe do uderzenia wyzwolonej i straconej dla NICH Syrii.... S-400, Kalibry itd. "pod para" równiez
Orzeszki, piwko i bedzie moze wesolo >> II wojna sw. ?
ajwaj odpowiada ajwaj
Panika w deep state...Trump wyrzucil Andy McCabe z FBI:
""Wielki dzień dla Demokracji. Sanctimonious James Comey był jego szefem i sprawił, że McCabe wyglądał jak chórzysta. Wiedział wszystko o kłamstwach i korupcji na najwyższych poziomach FBI! ""
prez. USA Trump
Trump, Mosad, Chiny itd. NIE
Panika w deep state...Trump wyrzucil Andy McCabe z FBI:
""Wielki dzień dla Demokracji. Sanctimonious James Comey był jego szefem i sprawił, że McCabe wyglądał jak chórzysta. Wiedział wszystko o kłamstwach i korupcji na najwyższych poziomach FBI! ""
prez. USA Trump
Trump, Mosad, Chiny itd. NIE popieraja skutków infantylnych FAKES z emerytowanym szpiclem brytyjskim ""zatrutym" przez nieistniejacego NOVICHKA z serialu SKY 1 o agencie MARKOV
ajwaj odpowiada ajwaj
Neocon od PISy (McCain wspólnie z Kaczynskim=youtube na Majdanie), chce za wszelka cene wojny..
Nawet jesli nie opuszcza juz nigdy wiecej ultra-komfortowych bunkrów p.-atomowych

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki