Chiny: polowanie na czerwony październik

Do ostatnich minut dzisiejszej sesji trwała walka o wyciągnięcie chińskich indeksów giełdowych nad kreskę.

Kadr z filmu "Polowanie na Czerwony Październik"
Kadr z filmu "Polowanie na Czerwony Październik" (FORUM)

Wczorajszy powrót inwestorów na parkiety za Murem po Złotym Tygodniu upłynął pod znakiem odrabiania zaległości, czyli głębokich spadków. Dziś nastroje uspokoiły się, a chińskie indeksy cały dzień oscylowały wokół poziomów otwarcia - raz wynurzając się nad kreskę, raz pod nią nurkując.

Ostatecznie jeden z trzech głównych chińskich indeksów zakończył drugą październikową sesję na powierzchni - Shanghai Composite zyskał 0,17 proc. Natomiast na czerwoną stronę (tym kolorem oznacza się w Państwie Środka wzrosty) nie udało się przepłynąć indeksowi szerokiego rynku z Shenzhen (-0,18 proc.) i zrzeszającemu największe spółki z obu parkietów CSI300 (-0,07 proc.).

Tymczasem uwaga analityków z powrotem przenosi się na kurs renminbi. "Czerwony" powoli zbliża się do psychologicznego poziomu 7 juanów za dolara (ponad 6,92 po 9:00 polskiego czasu), na nowo rozbudzając dyskusje o polityce kursowej Ludowego Banku Chin w kontekście stabilności gospodarczej Państwa Środka oraz konfliktu z USA.

(Bloomberg)

Chińska waluta zbliża się również do dołka wobec koszyka walut CFETS, lepiej ilustrującego "siłę" juana w okresie znacznego umocnienia dolara wobec innych walut.

(Bankier.pl na podstawie danych CFETS)

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 niepelnosprawny_org

muszą dać mu troche spaśćbo runie z urwiska nie wiadomo w jaka gleboka przepasc...

! Odpowiedz
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl