Chiny planują zwiększenie mocy elektrowni węglowych o ponad 226 GW

Moc zatwierdzonych w Chinach projektów elektrowni węglowych wynosi 226,2 GW, najwięcej wśród wszystkich krajów świata i ponad dwa razy więcej niż w drugich na liście Indiach – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez grupy obrońców środowiska.

(fot. Stephen Shaver / ZUMA Press)

Informacje te zamieszczono w bazie danych Global Coal Exit List (GCEL), którą prowadzi niemiecka organizacja ochrony środowiska Urgewald wraz 30 innymi grupami.

Według tych danych moc projektów w Chinach odpowiada za prawie 40 proc. mocy wszystkich planowanych na świecie elektrowni węglowych. Chiny zamierzają dołożyć 226,2 GW, a więc więcej, niż wynosi moc wszystkich elektrowni węglowych pracujących w całej Unii Europejskiej.

„Nasze dane na 2019 rok pokazują, że czas na cierpliwe rozmowy z przemysłem węglowym zdecydowanie się wyczerpał” - oceniła w komunikacie prasowym dyrektor Urgewald Heffa Schuecking. Spośród 746 firm świata, odnotowanych w GCEL, ponad 400 planuje poszerzenie działalności związanej z węglem – podkreślono.

W bazie danych uwzględnione są przedsiębiorstwa wydobywcze, usługowe – w tym m.in. transportowe i handlowe – jak również zakłady produkujące z węgla energię elektryczną. Odpowiadają one za 89 proc. światowej produkcji węgla opałowego i prawie 87 proc. zainstalowanej mocy elektrowni węglowych.

164 spośród tych firm to przedsiębiorstwa z Chin – największego na świecie emitenta gazów cieplarnianych i kraju zużywającego najwięcej węgla. Według agencji Reutera na Chinach skupione będą rozmowy na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu.

Po wycofaniu się USA z paryskiego porozumienia klimatycznego część komentatorów upatrywała w Chinach kandydata na światowego lidera w walce ze zmianami klimatu. Chińskie instytucje finansowe w dalszym ciągu wspomagają jednak projekty węglowe. W komunikacie Urgewald zwrócono uwagę, że chińskie firmy planują budowę nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy 54 GW w 20 krajach świata.

Władze w Pekinie ogłosiły we wtorek zamiar pozostania „na ścieżce rozwoju czystej energii i niskiego zużycia węgla”, ale w wydanym przez nie dokumencie nie przedstawiono nowych celów w tym zakresie.

Chinom udało się zmniejszyć udział węgla w miksie energetycznym z 68 proc. w 2012 roku do 59 proc. w roku 2018, choć całkowite zużycie węgla w dalszym ciągu rośnie, podobnie jak całkowita moc zainstalowana elektrowni węglowych. Według Reutera w lipcu br. wynosiła ona 1160 GW, co oznacza, że przekroczono limit 1100 GW ustalony w planie pięcioletnim w 2016 roku.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 xiven

amerykanie wymyślili globalne ocieplenie jako narzędzie do moralnie usprawiedliwionego krępowania zagrażających im rozwijających się gospodarek i przyszłych potęg gospodarczych, głównym targetem było osłabianie mocy chin

chińczycy są mądrzejsci od białych i nie nabrali się, europejczycy łykneli, niby sojusznicy ale america first!

w związku z tym iż główne cele nie chwyciły przynęty amerykanie porzucili swoją "ideę" i wycofują się z porozumień klimatycznych

nieoczekiwane skutki uboczne: w europie mit zaczął niezależnie ewoluować i urósł do rangi sektoreligii z siedzibą papieską w berlinie z oddziałem w brukseli której wszystkie narody europy płacą dziesięcinę za powietrze


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 12 ajwaj

CO2 jest czyste > jak woda gazowana, czy wydychane powietrze itd.
Czego "wolne media" nie powiedza, to badania potwiedzajace w/w
Chinscy przyjaciele juz ca w czolówce peletonu, i odjada w dal na zawsze z tania energia
________________
""Stanford profesor obalił teorię CO2 - milczenie mediów
10 września 2019 r
Nowe badania w USA całkowicie niszczą modele klimatyczne. Wszystkie stwierdzenia dotyczące wpływu CO2 na klimat są bez znaczenia. Modele zmiany klimatu nie mogą przewidzieć temperatury Ziemi. Media ukrywają nowe spostrzeżenia.

Patrick Frank, profesor słynnego University of Stanford (SLAC National Accelerator Laboratory), pokazuje w szczegółowym artykule naukowym, że wszystkie modele klimatu są nieprawidłowe.

Tytuł pracy : „ Propagacja błędów i rzetelność globalnej projekcji temperatury powietrza ”

https://www.mmnews.de/vermischtes/130317-stanford-professor-widerlegt-co2-theorie-medien-schweigen

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 19 petrolnuts

Żeby wyrównać bilans emisji CO2, Unia powinna teraz zmniejszyć limity swoim członkom.

! Odpowiedz
1 9 abcx

Żeby wyrównać bilans emisji CO2, Unia powinna wprowadzić całkowity zakaz spalania czegokolwiek, zamknięcie wszelkich elektrowni spalających paliwa, zakaz używania samochodów z silnikami spalinowymi, zakaz ogrzewania w inny sposób niż pompa ciepła

"Chiny zamierzają dołożyć 226,2 GW, a więc więcej, niż wynosi moc wszystkich elektrowni węglowych pracujących w całej Unii Europejskiej."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 29 marianpazdzioch

Ojoj, a Polaki niedługo będą siedziały w zimnym i jadły g. spod siebie, byle tylko nie wydusić kolejnych cząstek CO2. Przy czym granice na import z Chin są szeroko otwarte ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil