REKLAMA

Chiny: partia komunistyczna zapowiada zrównoważony rozwój do 2025 roku

2020-10-29 17:17
publikacja
2020-10-29 17:17
fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / Forum

Chiny będą zabiegać o wzrost innowacyjności i zrównoważony rozwój gospodarczy przez następne pięć lat do 2025 roku – podała oficjalna agencja Xinhua, cytując komunikat z zakończonego w czwartek plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Członkowie KC od poniedziałku dyskutowali w Pekinie za zamkniętymi drzwiami na temat nowego pięcioletniego planu rozwoju gospodarczego na lata 2021-2025 oraz metod realizacji długoterminowych celów wytyczonych przez przywódcę Chin, sekretarza generalnego KPCh Xi Jinpinga, w tym budowy „wielkiego, nowoczesnego państwa socjalistycznego” do 2035 roku.

PKB Chin w przeliczeniu na mieszkańca ma zostać do 2035 roku podniesione do poziomu krajów "umiarkowanie rozwiniętych". Więcej osób ma osiągać średnie dochody, a różnice w rozwoju między wsią a miastem oraz pomiędzy poszczególnymi regionami mają zostać znacznie zmniejszone – przekazała chińska agencja, dodając, że w 2020 roku ogólna wartość PKB ma przekroczyć 100 bln juanów (15 bln USD).

Komentatorzy zwracają uwagę, że wytyczne powstają w czasie pandemii Covid-19 i wywołanego przez nią światowego kryzysu gospodarczego, a także pogarszających się relacji Chin z Zachodem. Xinhua odnotowuje, że otoczenie zewnętrzne Chin „staje się bardziej skomplikowane” i podkreśla „znaczny wzrost niestabilności i niepewności”.

Jednym z założeń nowego planu pięcioletniego ma być większa samowystarczalność i strategia „podwójnego obiegu”, która przewiduje otwartość na zagraniczne inwestycje przy jednoczesnej budowie systemu gospodarczego mniej uzależnionego od świata – zauważa hongkoński dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z ryzykiem gospodarczego rozłączenia Chin od innych krajów i słabnącą globalizacją.

Nowy plan pięcioletni zostanie najprawdopodobniej formalnie zatwierdzony i ogłoszony podczas sesji chińskiego parlamentu w pierwszej połowie 2021 roku.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
takeda83
nowy plan rozwoju chin: "dobrowolne" przejęcie honkongu, tajwanu, tybetu teraz już wiadomo kolejna jest mongolia..., zwiększenie obozów pracy z 5 milionów do 10 milionów, zwieszenie wydajności niewolników i czasu prac z 15 do 20 godzin dziennie, zwiększenie z 20% do 30 % ubrań bawełnianych z niewolnictwa, zwiększenie nowy plan rozwoju chin: "dobrowolne" przejęcie honkongu, tajwanu, tybetu teraz już wiadomo kolejna jest mongolia..., zwiększenie obozów pracy z 5 milionów do 10 milionów, zwieszenie wydajności niewolników i czasu prac z 15 do 20 godzin dziennie, zwiększenie z 20% do 30 % ubrań bawełnianych z niewolnictwa, zwiększenie rynku "dobrowolnej" transplantacji narządów "nieznanego"(niewolnicy) pochodzenia. Jeszcze większe ograniczenie praw obywatelskich i jakikolwiek zakaz krytyki rządu komunistycznych chin, COVID v.2.0, eksport sysytemu chińskiego na pozostałe kraje socjalistyczne w tym polski , system zapewne spodoba się i zaimportuje w krajach upadłej UE.
pippin
Trzeba sledzic co u nich bo wszyscy idziemy w tą stronę ;)
max5000
Masz rację, do druga gospodarka świata i to oni wyznaczają kierunek w jakim podąża świat. Koniec ery globalizacji i nastawienie na wewnętrzną konsumpcję oraz gospodarkę innowacyjną. To jest przyszłość.
plutarch
Partia Komunistyczna Chin jest tak wielkie mrowisko - rozproszona odpowiedzialność, przy wyłącznym dostępie do konfitur. Jednak Orwell blisko.
itso_konstytucja_nie_urzadza
czyli będzie więcej wirusów
esim
u nich tam teraz wesolo: https://youtu.be/xky3b8fW1TA https://youtu.be/NqzxfGalb8s https://youtu.be/Vmr5Lb5g1tw i tak dalej https://youtu.be/eEoGyRp8jgc
grzegorzkubik
Życzę powodzenia. Demokracja nigdzie się nie sprawdza.
pstrzezek
To by w sumie wyjaśniało twoje uwielbienie dla PiSu
plutarch odpowiada pstrzezek
raczej dla Kremla (ps: gdzie ajwaj, niepokoję się)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki