Chiny otwierają szybkie koleje. 32 trasy w jeden dzień

Marcin Surowski2014-12-10 09:43
publikacja
2014-12-10 09:43
fot. chuyu / Thinkstock

Podczas gdy Polacy śledzą burzliwe losy Pendolino, Chińczycy w jeden dzień otwierają 32 nowe połączenia kolejowe dużych prędkości.

Z Szanghaju do Guilin Chińczycy dojadą z kolei w 9 godzin (fot. chuyu / Thinkstock)Jak informuje portal Shanghaiist.com - drogę dzielącą Szanghaj i Guangzhou (1780 km) pociąg chińskiego przewoźnika kolejowego ma teraz pokonywać w 6 godzin i 51 minut. Wcześniej trasa ta zajmowała 16 godzin. Z Szanghaju do Guilin Chińczycy dojadą z kolei w 9 godzin. Dotychczas było to 19 godzin. Podróżni z Szanghaju dojadą też m.in. do Harbin, Shenzen i Lhasy.

Bilety na podróż Szanghaj-Guangzhou w klasie biznesowej mają wynosić 2500 juanów, czyli ok. 1359 złotych. Bilety w pierwszej i drugiej klasie to koszt odpowiednio 1300 i 800 juanów (707 i 435 złotych).

Chiny to kraj o największej siatce połączeń kolejowych dużych prędkości. Łączna długość linii kolejowych to niemal 15,5 tysiąca kilometrów. Najdłuższe połączenie to trasa Pekin-Guangzhou o długości 2298 km. W Chinach jeździ też najszybszy pociąg świata – Shanghai Maglev Train, który osiąga prędkość 430 km/h.

Na poniższej mapy widać planowaną przez Chińczyków mapę połączeń kolejowych wysokiej szybkości w 2020 r.

(Wikipedia.org)

O ile budowa nowych tras kolejowych w swoim kraju idzie Chińczykom bardzo dobrze, tak w ostatnim czasie problemem są zamówienia z innych krajów. W bieżącym roku miały miejsce dwa unieważnienia zleceń dla Chin na wykonanie linii kolejowych – w Meksyku i  Tajlandii. Oficjalnie oba kontrakty zostały unieważnione ze względów wewnętrznych, aczkolwiek niektórzy sądzą, że może to też świadczyć o niezrozumieniu zagranicznych rynków przez Chińczyków.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~pinokio
a gdzie planowana pekin- moskwa.
~doogroo
Z Chengdu jedzie sie do Lhasy 48h, a nie 24 z Beijingu. Takia małą nieścisłość...
~ed
Jechalem w tym roku pociagiem na trasie Pekin-Szanghaj. 1317 km, czas przejazu - nieco ponad 4 godziny... Daleko jestesmy w tyle, daleko....
~knp
I będziemy dopóki będzie tutaj socjalizm
~pinokio odpowiada ~knp
przeciez chiny sa komunistyczne tak pisze koszerna.
~Voytek
Miałem okazję jechać 5 lat temu i naprawdę jeżeli chodzi o kolej to my jesteśmy 3 światem.Dworce kolejowe są większe i lepiej zorganizowane niż nasze port lotniczy Chopina.
~bbbbb
I kogo bedzie stac na bilety jak pracuja za miske ryżu?
~AM
Uwierz mi, że chciałbyś zarabiać tyle ile zarabiają mieszkańcy tych metropolii:)
~nowchina
Miało być "Teraz Polska" a jest "Teraz Chiny" http://newtimes.pl/teraz-chiny-wejscie-smoka-czy-to-nowy-hegemon/...a o tej "misce ryżu" - nie wiadomo czy śmiać się czy płakać nad zacofaniem rodaków.
~bbbbbaran
Oni tam mają kapitalizm głąbie. Za miskę ryżu to pracowali 30 lat temu kiedy w ich kraju, tak jak u nas teraz - panował galopujący socjalizm.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki