Chiny opóźniają sankcje ONZ dotyczące Korei Północnej

Chiny opóźniają wprowadzenie na tzw. czarną listę firm i osób współpracujących nielegalnie z Koreą Północną kolejnych podmiotów. W ubiegłym tygodniu z wnioskiem o rozszerzenie listy do Rady Bezpieczeństwa ONZ zwróciły się władze Stanów Zjednoczonych. W opinii dyplomatów, na których powołuje się Agencja Reutera, Chiny blokują amerykański wniosek.

(fot. REUTERS/POOL/Peter Klaunzer / FORUM)

Stany Zjednoczone zaproponowały Radzie Bezpieczeństwa objęcie sankcjami 33 statków, 27 armatorów oraz obywatela Tajwanu w związku z naruszeniem międzynarodowych sankcji wobec Korei Północnej. To odpowiedź m.in. na pojawiające się w ubiegłym miesiącu informacje o przeładunku na pełnym morzu towarów z zagranicznych jednostek na północnokoreańskie statki.

Jeśli lista ONZ zostanie rozszerzona, będzie to oznaczało zakaz zawijania objętych nimi północnokoreańskich jednostek do portów poza Koreą Północną i cofnięcie zezwoleń dla zagranicznych. Decyzji w tej sprawie nie podjęły jeszcze Chiny, co opóźnia aktualizację czarnej listy. Chińskie władze nie podają przyczyn braku decyzji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz/Pekin/jj

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil