REKLAMA

Chiny: okręt marynarki USA „nielegalnie wpłynął” na nasze wody terytorialne

2022-01-20 08:18
publikacja
2022-01-20 08:18
Chiny: okręt marynarki USA „nielegalnie wpłynął” na nasze wody terytorialne
Chiny: okręt marynarki USA „nielegalnie wpłynął” na nasze wody terytorialne
fot. Special Report CHINA-ARMY/NAVY REUTERS/Stringer / / Reuters

Chińskie wojsko śledziło i odstraszyło okręt amerykańskiej marynarki wojennej, który „nielegalnie wpłynął” na „chińskie wody terytorialne” na Morzu Południowochińskim bez pozwolenia – ogłosiły w czwartek siły zbrojne ChRL. Chiny uznają ten sporny obszar za swoje terytorium.

„Stanowczo domagamy się, aby USA zaprzestały tego rodzaju prowokacyjnych działań. W przeciwnym razie poniosą poważne konsekwencje nieprzewidywalnych wydarzeń” – oświadczyło dowództwo południowego teatru działań wojennych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).

Amerykańska VII Flota ogłosiła, że niszczyciel USS Benfold korzystał ze „prawa do żeglugi i swobód w pobliżu Wysp Paracelskich w zgodzie z prawem międzynarodowym”. Marynarka wojenna USA regularnie prowadzi na Morzu Południowochińskim „operacje swobody żeglugi”, podważając chińskie roszczenia terytorialne na tym akwenie.

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Od kilkunastu lat jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów w relacjach Chin z sąsiadami i USA. Waszyngton oskarża Pekin o militaryzację tego akwenu i zastraszanie innych stolic regionu, by pozbawić je dostępu do należnych im zasobów.

Chiny uznają prawie całe Morze Południowochińskie za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu. Chińskie roszczenia stoją w sprzeczności z pretensjami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego morza.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (6)

dodaj komentarz
talmud
po chamsku bezpardonowy parcie do konfliktu ****.....cóż jak przegrało się wyścig gospodarczy .....drukowanie zielonej makulatury nie pomaga nikt nie wierzy w bzdury "demokracji" ........gnijące upadające imperium zła..........na stole została tylko jedna opcja......good luck :):)
cwany_lis
Niestety chodzi o bardzo bogate złoża ropy i gazu nieznakujące się po dnem spornego terenu morskiego...a gdzie ropa tam i...................USA
cwany_lis odpowiada cwany_lis
oczywiście znajdujące się pod dnem. Przepraszam za błąd
ajwaj_
""Chiny uznają prawie całe Morze Południowochińskie za własne terytorium""

Czy to morze to Morze Jankeskie ?
Ono jest Południowochińskie

Kolejnym razem kal-boje dostana w zloma
hyper-sonikiem Cyrkon i stworzy teczowa rafe koralowa
dziadekjarek
A Krym to jest niby Rosyjski?
Donbas też?
cwany_lis odpowiada dziadekjarek
Historycznie i politycznie niestety ...jest.
Proszę prześledzić dekret Chruszczowa w sprawie powiększenie Ukraińskiej Republiki Sowieckiej i Pan zrozumie że niestety te dwa terytoria poprzednio należały do Związku Sowieckiego

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki