REKLAMA
NIE PRZEGAP

Chiny nakładają sankcje na Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie

2022-08-05 11:07
publikacja
2022-08-05 11:07
Chiny nakładają sankcje na Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie
Chiny nakładają sankcje na Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie
fot. ISSEI KATO / / Reuters

MSZ Chin ogłosiło w piątek, że postanowiło nałożyć sankcje na przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie. Tego samego dnia resort przekazał, że wezwał ambasadorów części państw europejskich, by zaprotestować w sprawie oświadczenia państw G7 i UE, w którym skrytykowano chińskie manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu.

Sankcje mają objąć Pelosi oraz członków jej najbliższej rodziny w odpowiedzi na "podstępne" i "prowokacyjne" działania amerykańskiej polityk - poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych w Pekinie.

"Pomimo poważnych obaw Chin i ich stanowczego sprzeciwu Pelosi zdecydowała na wizytę na Tajwanie, poważnie ingerując w wewnętrzne sprawy ChRL, podważając suwerenność i integralność terytorialną ChRL, depcząc +zasadę jednych Chin" oraz zagrażając pokojowi i stabilności Cieśniny Tajwańskiej" - powiedział w oświadczeniu rzecznik ministerstwa, cytowany przez agencję Reutera.

Chiński resort dyplomacji poinformował też, że w czwartek wezwał do swojej siedziby ambasadorów części państw europejskich oraz UE z powodu wspólnego oświadczenia Unii Europejskiej i grupy G7, które określono jako "niedozwoloną ingerencję w wewnętrzne sprawy Chin". Nie podano listy państw, których ambasadorowie zostali wezwani.

W oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych państw G7 i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wyrazili zaniepokojenie „niedawnymi groźbami ChRL” oraz potwierdzili „wspólne zobowiązanie do utrzymania opartego na zasadach ładu międzynarodowego, pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i poza nią” - napisała AP.

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe manewry wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan w reakcji na środową wizytę na wyspie Nancy Pelosi, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.

Chiny wcześniej wezwały w tej sprawie do MSZ ambasadora USA Nicholasa Burnsa. Pelosi opuściła Tajwan w środę po spotkaniu m.in. z prezydent Tsai Ing-wen. Następnie udała się do Korei Południowej i Japonii.

sm/ akl/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ronin59
Czyli czasy tanich surowców i taniej produkcji dla Europy odchodzą w przeszłość. Będziemy jeszcze wspominać z łezką w oku .
itso_rozszczepici_umysl
hehe czas na sentymentalne wycieczki na wysypiska
drabio
Nieprzemyślany ruch Chin z tym Tajwanem przy takim obrocie sprawy perspektywa zjednoczenia Chin kontynentalnych Tajwanem się oddala... Strzelanie ślepymi rakietami, straszenie przelotami i inne prowokacje tylko stawiają Chiny w złym świetle jako państwo agresywne dążące do ekspansji bez względu na możliwe skutki dla świata jak i Nieprzemyślany ruch Chin z tym Tajwanem przy takim obrocie sprawy perspektywa zjednoczenia Chin kontynentalnych Tajwanem się oddala... Strzelanie ślepymi rakietami, straszenie przelotami i inne prowokacje tylko stawiają Chiny w złym świetle jako państwo agresywne dążące do ekspansji bez względu na możliwe skutki dla świata jak i dla samych Chin.

Zakładam że tan niepokój Chin niekoniecznie ma swoje źródło w wizycie pani Pelosi tylko odzwierciedla głębsze leki kręgów rządzących w Chinach a zwłaszcza najwyższych dowódców w chińskiej armii. Dlaczegóż to? Ano popatrzycie chińska armiia technologicznie stoi niewiele wyżej od rosyjskiej a tu okazuje się że armia rosyjska jest bezwładna w starciu z zachodnim sprzętem na Ukrainie. Okazuje się że tak na prawdę niewiele może że w przypadku napięć czy wręcz secesji porażka jest wielce prawdopodobna. Że gospodarka jest oparta na taniej sile roboczej i kredycie. Kiedy zaczyna brakować tanich rąk do pracy a możliwości kreowania kredytu się wyczerpują Chiny zaczynają kluczyć i nie są w stanie dokonać przełomu technologicznego czy organizacyjnego które pchneloby społeczeństwo oraz gospodarkę naprzód. Jeżeli w Chinach brakuję w pewnych okresach świeżego powietrza albo wody to już oznacza że społeczeństwo zaczyna się dusić a zanim gospodarka.

W ogóle Chiny w ostatnich latach popełnili mnóstwo błędów w polityce zagranicznej i wewnętrznej które będą skutkować podejrzliwością ze wszech stron na jakiekolwiek działanie Chin. Może się to skończyć nawet formą izolacji politycznej a dla biznesu wzrasta ryzyko także obostrzeń w gospodarce i wymianie handlowej więc inwestycje w Chinach zapewne będą płytsze bardziej ostrożne (zakładające możliwość szybkiego wycofania się bądź szybkiej relokacji produkcji w inne miejsce). Gospodarczo skorzystają kraje Azji południowo zachodniej + Indie.

Incydent na Tajwanie oznacza że Chiny dokonały wyboru jaką drogą pójdą w najbliższych latach wygląda na to że skorzysta na tym Rosja bo najwygodniejszym rozwiązaniem dla Chin będzie wspieranie Rosji w wojnie na Ukrainie może nawet testowanie swojego sprzętu na "ukraińskim poligonie". Klęska na Ukrainie byłaby ciosem w zachód i w USA.
itso_rozszczepici_umysl
Tajwan i chiny to kiedyś kiedyś jeden naród podzieliła go ideologia

agresja jest skierowana w usa tym większy absurd zachowania chin zwykłe ośmieszanie się bo nie potrafią pokojowo egzystować z samym sobą niczym papierek lakmusowy

technologia to nie wszystko sama w sobie to kiepski argument

ich przełom to
Tajwan i chiny to kiedyś kiedyś jeden naród podzieliła go ideologia

agresja jest skierowana w usa tym większy absurd zachowania chin zwykłe ośmieszanie się bo nie potrafią pokojowo egzystować z samym sobą niczym papierek lakmusowy

technologia to nie wszystko sama w sobie to kiepski argument

ich przełom to 5G serio ludzie na tyle stać wielka azję na 5G śmiech na sali nie przełom

świeże powietrze zdrowie podstawa mega ważna sprawa dla rozwoju polski

to nie kwestia polityki tylko etapu rozwoju

pod koniec to nachalna narracja zachodniej propagandy
mirek6504
Zapewne jej mąż skończy z alkoholizmem o czym malo kto wie !!
inflacjakiedysbedziespadac
Chiny sprzedają Rosji sprzet wojskowy. Całe transporty kolejowe idą na wojnę z Ukrainą. Chiny stały sie stroną w wojnie Rosja - Ukraina. Dla Chin ważniejszy jest biznes z bandytą niż życie Ukraińców. Niestety.
pikawka
normalnie odkryles ameryke, ktora robi dokladnie to samo tylko w przeciwna strone w wielu miejscach swiata. tak jak i cala masa innych krajow nastawionych na swoj wlasny interes w przeciwienstwie do nas. my lubimy byc pod cudzym butem, akurat teraz amerykanskim.
loloo1977 odpowiada pikawka
pikawka w punkt !!!!!!
karland odpowiada pikawka
Problem z wojna w Ukrainie jest taki ze Rosja kieruje się w kierunku krajów NATO a nie w stronę południową. Putin zreszta nie ukrywa i jego otoczenie ze chcą pójść dalej l, dlatego osobiście popieram działania USA i NATO bo nie chce by mój syn był sierota lub mówił po rosyjsku ale kolega ma chyba inne piorytety.
zoomek
Sankcje na tą staruszkę? Nie będzie mogła zamawiać na aliexpress?
Szokujace.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki