Chiny na wzrostowej ścieżce

W drugim kwartale chińska gospodarka rosła w tempie 6,9 proc. rocznie - wynika z obliczeń krajowego urzędu statystycznego. Jeżeli do końca roku uda się utrzymać ten poziom, Chiny zanotują pierwsze przyspieszenie rocznego tempa wzrostu od 2010 roku.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy roku PKB Chin również wzrósł o 6,9 proc. r/r. Analitycy spodziewali się lekkiego spowolnienia (6,8 proc. r/r) w okresie kwiecień-czerwiec, więc dzisiejszy odczyt jest pozytywnym zaskoczeniem. W ujęciu kwartalnym wzrost przyspieszył z 1,3 proc. k/k do 1,7 proc. Dobre dane napłynęły z sektora usługowego (7,7 proc. r/r). Z kolei przemysł rósł o 6,4 proc., a rolnictwo o 3,5 proc.

(Bankier.pl na podstawie NBS of China)

W ubiegłym roku chińska gospodarka rosła najwolniej od 1990 r., gdy w kraj uderzyły sankcje po masakrze na Placu Tiananmen. W pierwszej połowie tego roku nadeszło przyspieszenie i jeżeli tempo wzrostu utrzyma się na zbliżonym poziomie do końca roku, PKB przyspieszy po raz pierwszy od 2010 r.

(Bankier.pl na podstawie NBS of China)

Analitycy wątpią jednak, by udało się ten scenariusz zrealizować. Państwo Środka boryka się z wysokim poziomem zadłużenia i przerostem mocy produkcyjnych, a władze zacieśniają politykę monetarną, co musi się odbić m.in. na sytuacji na kluczowym rynku nieruchomości, a w konsekwencji - sektorze finansowym. Z drugiej strony na jesieni odbędą się wybory najważniejszych władz ChRL, więc Pekin może napędzać gospodarkę - przewodniczący Xi, zabiegający o zwiększenie wpływów, może chcieć pochwalić się dobrą sytuacją gospodarczą. Oficjalnym celem jest wzrost w wysokości około 6,5 proc.

Sama wiarygodność chińskich danych jest często podważana. Odczyty są równe albo bardzo bliskie oczekiwanym i wyznaczanym przez partię. Tempo wzrostu utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie, jakby zupełnie nie reagowało na zmiany koniunktury.

Polskie firmy odbiły się od Wielkiego Muru

Polskie firmy odbiły się od Wielkiego Muru

Po wielu niepowodzeniach zapał spożywców do Chin wyraźnie ostygł. To dobrze — twierdzą eksperci. Czas obudzić się ze snu o potędze i zabrać się do ciężkiej pracy.

Chińscy statystycy opublikowali również informacje na temat sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w czerwcu. Oba odczyty były lepsze od oczekiwanych i od odnotowanych miesiąc wcześniej. Sprzedaż wzrosła o 11 proc. (oczekiwana 10,6; maj: 10,7) - najszybciej od grudnia 2015, a produkcja o 7,6 proc. (6,5; 6,5) - najszybciej od grudnia 2014.

Oczekiwania analityków przebiły także inwestycje w aglomeracjach miejskich, które wzrosły w pierwszym półroczu o 8,6 proc. r/r. Co ważne, zwolniło tempo wzrostu inwestycji przedsiębiorstw państwowych - do 12 proc. Sektor prywatny zwiększył inwestycje o 7,2 proc. W 2016 r. inwestycje firm państwowych i prywatnych wyraźnie się rozjechały, teraz różnica spada.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~ecce

...pod dyktando Rothschildów,Kissingera etc .
W pozory suwerenności niech wierzą naiwniacy

! Odpowiedz
3 0 ~Witold

Witold@inwestor.Inwestor z ciebie jak z "koziej dupy trąba"Ten artykuł jest o Chinach a nie o spięciu politycznym w Polsce.Ale 2,50 pln za trollowanie zwinąłeś?

! Odpowiedz
2 11 ~Inwestor

KODziarze balerowicz TVN michnik - czyli elita znana z tego ze wieszczyli w Polsce zalamanie.
To wyglada tak jakby w/w grali na spadki i mieli obstawione krotkie pozycje.
Nedzna swolocz manipulatorow

! Odpowiedz
2 8 radekbud

tej chinskiej recesji to bym tak latwo nie oglaszal - https://www.youtube.com/watch?v=w9hFAlqKmfM

! Odpowiedz
16 1 niepelnosprawny_org

kiedy sredniowieczna chinska prowincja bedzie miała skok cywilizacyjny?...

! Odpowiedz
1 19 ajwaj

Czyli od 2001 wzrost PKB Chin od +6,7 do +14,2 % rocznie

a PAPy donosza odwrotnie - recesje, banki, zalamania, miski ryzu, jakis gosciu z 1,5 mld. Chinczyków co mu sie nie podoba :), tylko problemy, a mozna by sie wiele nauczyc od 4500 letniej cywilizacji

bo maja rozmach s.....
https://youtu. be/7vJ6p6g9QEU

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 pomorzaninm

my do Chin to piaskownica i sypiemy sie piaskiem po oczach ...
nie potrafimy zakonczyc komedii kompromitujacej nasze Panstwo i Naród bo jakis goguś musi miec pomniczek ...taaaaakie mamy elity

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl