Załamanie na chińskiej giełdzie

Obawy związane z konsekwencjami epidemii koronawirusa dotarły na chińskie giełdy. Inwestorzy nadrabiają straty z ostatnich 10 dni, gdy parkiety za Murem pozostawały zamknięte na czas przedłużonej przerwy świątecznej. Shanghai Composite traci niemal 8 proc. - najwięcej od sierpnia 2015 r. Gwałtownie osłabia się także waluta Państwa Środka.

Podczas gdy inwestorzy na całym świecie starali się zdyskontować niepewność związaną z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa za Murem i za granicą, chińskie giełdy pozostawały zamknięte z powodu świątecznej przerwy. Pekin postanowił nawet przedłużyć wolne - pierwotnie handel miał zostać wznowiony 31 stycznia. Świat jednak nie próżnował i przeceniał aktywa powiązane z chińskim rynkiem. Hongkoński Hang Seng zniżkował o 6 proc., a o 8 proc. spadały notowania ETF-ów związanych ze spółkami z Chin kontynentalnych - wskazuje Bloomberg.

Było pewne, że w poniedziałek gwałtowne spadki dotrą na parkiety za Murem. Władze podjęły próbę uspokojenia inwestorów - Ludowy Bank Chin poinformował w niedzielę, że zasili rynek finansowy kwotą 1,2 bln juanów poprzez transakcje reserve repo. Jako że dziś zapada 1,05 bln juanów, zastrzyk płynności sięgnął rekordowych 150 mld juanów - szacuje Reuters. Bank centralny obniżył także oprocentowanie transakcji reverse repo o 10 pb.

Ponadto, brokerzy mieli otrzymać od nadzorcy rynku nieoficjalny rozkaz zaniechania krótkiej sprzedaży, czyli gry na spadki. W obwodzie zawsze stoją oddziały "drużyny narodowej" - gotowej na rozkaz władz na interwencję na rynku. Do tego notowania nie mogą się wahać mocniej niż 10 proc. dziennie.

Być może dlatego dzisiejsza reakcja innych rynków wcale nie jest przesadnie gwałtowna i istnieje szansa, że kolejne dni nie przyniosą już kolejnych rekordowych spadków. Przecena w Chinach nie wstrząsnęła inwestorami z Azji. To prawda, że Shanghai Composite zanurkował dziś o 7,7 proc. - najmocniej od 24 sierpnia 2015 r. - ale nadrabiał w ten sposób po prostu kilka dni bezczynności. Hang Seng jest nawet na plusie, koreański KOSPI zakończył dzień w okolicach 0, a japoński Nikkei zniżkował o 1 proc.

Kliknij, aby przejść do wykresu
Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

Uspokojenie nastrojów widać również na notowaniach surowców: ropa tanieje, lecz nieznacznie, za to złoto nieco oddaliło się od 1600 dol. za uncję, a miedź odrabia zeszłotygodniowe straty i pnie się o 1,5 proc. w górę.

Zieleń (tym kolorem oznacza się spadki) ogarnęła również pozostałe główne indeksy za Murem. Obok głównego indeksu giełdy z Szanghaju, straciły również: jego bliźniak z Shenzhen (-8,5 proc.) oraz zrzeszający największe spółki z obu parkietów CSI300 (-7,9 proc.). Technologiczny Chinext spadł o blisko 7 proc.

Gwałtownie zaległości odrabia również chińska waluta. Juan osłabia się wobec dolara o 1,5 proc. i znów przebija "psychologiczną siódemkę" - kurs USD/CNY wzrósł z 6,91 notowanych 24 stycznia do 7,01 dziś.

Wyceny chińskich aktywów w kolejnych dniach pozostają niewiadomą. Wszystko zależy od następstw rozprzestrzeniania się koronawirusa. Liczba zarażonych wzrosła do ponad 17 tysięcy, a ofiar śmiertelnych - do przeszło 360 osób. To oznacza, że oficjalnie skala epidemii 2019-nCoV jest większa od epidemii SARS z 2003 roku. Dane te - zarówno dzisiejsze jak i ówczesne - są jednak poddawane w wątpliwość. Wówczas w szczycie zachorowań Shanghai Composite spadł w miesiąc o niespełna 10 proc. - przypomina "Wall Street Journal".

Dziś jednak chińska gospodarka i sami Chińczycy są zupełnie inni. Podstawą modelu gospodarczego są konsumpcja i usługi, którym z pewnością nie sprzyja pozostawanie w domach przez setki milionów mieszkańców Państwa Środka. Dziś to właśnie firmy transportowe, finansowe i oferujące dobra konsumpcyjne kroczyły w awangardzie spadków, choć jak donosi Bloomberg, maksymalne dopuszczane 10 proc. straciło aż 3257 spółek z ok. 4000 notowanych. Na plusie dzień zakończyły 162 walory. Okazję wyczuli inwestorzy zagraniczni, którzy poprzez połączenia z giełdą w Hongkongu wydali za zakup akcji równowartość 2,6 mld dol., co jest drugim najwyższym dziennym wynikiem w historii.

Kluczowe pozostaje pytanie, kiedy uda się powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby i jak na rozwój sytuacji będą reagowały władze, obywatele i biznes. Na razie władze kolejnych regionów oraz firm przedłużają przerwę świąteczną przynajmniej do 9 lutego, a mieszkańcy unikają miejsc publicznych, więc rezygnują choćby z wyjścia do kina czy restauracji. Ograniczony jest przepływ ludzi i towarów.

Choć notowania na chińskiej giełdzie od lat uważane są za oderwane od bieżącej koniunktury za Murem, to w obliczu zamrożenia aktywności przemysłowej czy usługowej trudno się spodziewać, by istniała przestrzeń do wzrostów. Władze będą jednak podejmować kroki w celu ożywienia gospodarki w trakcie i po zatrzymaniu epidemii koronawirusa. A chińskie aktywa powinny reagować na luzowanie polityki pieniężnej i fiskalnej, szczególnie w obliczu schłodzenia tamtejszego rynku nieruchomości.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 2 and00

Na teraz 405 umarło, 650 wyleczono, czyli śmiertelność że 45 %
Nie liczcie do liczby horych, tylko do tych co skończyli horowac, tzn 400 zeszło, 600 się udało wyleczyć,.
Ps drugie miasto/Region zamkneli

! Odpowiedz
0 4 open_mind

Znajomy maść na haluksy zamówił z Chin, to jak posmarował koniowi to mu kopyta zanikły, taka dobra. To pewnie i na ten wirus coś wymyślą.

! Odpowiedz
26 10 marianpazdzioch

Pisałem ledwo tydzień temu, że nie jest to groźniejsze niż zwykła grypa i że znajdą na to kombinację już istniejących leków. Nie trzeba bylo długo czekać, a oglosiła to już Tajlandia. Wyleczyli z koronowuirusa za pomocą leków stosowanych przy grypie i AIDS jakąś 70-latkę.

! Odpowiedz
1 27 hfjdj

Mnie babcia z grypy cebulą wyleczyła. Dlaczego zatem ludzie na grypę umierają skoro jest na to lek?

! Odpowiedz
11 9 liczygrosz

Prof Ziemba ma już gotową terapię witaminą c lewoskrętną.... ale oczywiście nikt nie słucha mądrych ludzi...

! Odpowiedz
3 13 zenonn

NA WIRUSY NIE MA LEKU. Szczególnie bez recepty są nic nie warte.
Organizm sam musi je zwalczyć.
Może dostać wcześniej szczepionke by był przygotowany.
Tamiflu, Xofluza musi być przyjęte wcześnie zanim objawy sie rozwiną.
Przy grypie, przeziębieniu łagodzi sie objawy. To nie wirus grypy zabija ale powikłania.

! Odpowiedz
4 7 zenonn odpowiada liczygrosz

Zięba chciał leczyć koronawirusa „lewoskrętną” witaminą C i dożylnym perhydrolem. YouTube zamknął jego kanał

! Odpowiedz
2 2 marianpazdzioch odpowiada hfjdj

Nie wiem czym tam się leczyłeś, ale nie wymyśliłem sobie tego.

"Chinka, która przybyła do Tajlandii z miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa, trafiła do szpitala z zapaleniem płuc. Jej stan był ciężki i przez 10 kolejnych dni badania na obecność wirusa dawały wynik pozytywny.

W szpitalu Rajavithi w Bangkoku pacjentce podano zestaw leków przeciwwirusowych, w tym używane w terapii HIV leki lopinawir i rytonawir oraz stosowany w leczeniu i profilaktyce grypy oseltanmiwir. Po 48 godzinach jej stan znacznie się poprawił, a test na obecność koronawirusa w jej organizmie dał wynik negatywny - podała agencja Reutera, cytując specjalistę ds. chorób płuc Kriangsaka Atipornwanicha.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-nowy-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-tajlandia-obiecujace-wyniki-leczenia-koronawirusa-lekami-na-,nId,4305590

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 innowierca

potwierdzam , byl o tym artykul.Nie wiadomo na ile to dziala , ale sie z tym oglosili.

! Odpowiedz
0 0 sel odpowiada liczygrosz

A jak nie pomoże kto zapłaci odszkodowania i zadość uczynienia?

! Odpowiedz
0 1 sel odpowiada marianpazdzioch

Ciekawe kto te leki produkuje?

! Odpowiedz
0 4 hfjdj odpowiada marianpazdzioch

Ja też sobie tego nie wymyśliłem. Babcia dała mi sok z cebuli i po 48 godzinach byłem zdrów.

! Odpowiedz
0 0 masekrut555

Ja się wyleczyłem sam leżąc w domu przez 2 tygodnie. Dlaczego inni tak się nie leczą?

! Odpowiedz
3 41 1as

Wirusów grypopodobnych się nie leczy, jedynie objawowo.
Leki przeciwwirusowe są rzadko stosowane, bo byśmy stracili naturalną odporność.
Nie wiem, czy to bardziej histeria, czy jakiś test broni biologicznej, ale wydaje się to zdecydowanie bardziej rozdmuchane, niż na to zasługuje.
Albo Chinole coś wiedzą, a nie powiedzą. Wypuścili dziada i się wystraszyli.
Bo to dość dziwne, żeby całe miasto izolować z powodu wirusa o działaniu podobnym do zwykłej grypy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 30 innowierca

Znaczy Gripex z apteki maja zazywac. W tym czasie duzo wiecej osob umarlo na zwykla grype, na ktora teraz mamy sezon. W calej Europue na zwykla grype wiecej ludzi zmarlo od powiklan.
A dlaczego by nie zamienic na 2 tygodni koronawirusa na sezonowa grype. Przez 2 tygodnie niech prasa podaje ile osob umiera na calym swiecie na grype, a potem znowu koronawirus.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 3 hfjdj odpowiada innowierca

No i jaka jest smiertelnosc grypy a jaka koronowirusa?

! Odpowiedz
2 20 innowierca odpowiada hfjdj

Naukowcy nie maja jeszcze dokladnych danych bo koronawirus jest zjawiskiem nowym, bo pojawil sie dopiero w grudniu.
Dane na koniec stycznia to 132 przypadki smiertelne, 6 tysiecy zakazonych.
Dane mowia tez ze 25 % zakazonych wymaga hospitalizacji, bo w pozostalej czesci przypadkow przebieg jest lagodny, lub sredni.Dokladnych danych nie ma a smiertelnosc ocenia sie na 2 procent ( dane na 29 stycznia) A jezeli interesuja cie dokladna porownania to nikt nie broni tobie w internecie poszukac.Miedzy innymu w Niemczech zmarlo juz kilkadziesiat osob na grype w ostatnich tygodniach. Poszukaj jak cie interesuje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 4 hfjdj odpowiada innowierca

132/6000=2,2% - ale to nie jest śmiertelność. Śmiertelność to ilość zgonów podzielona przez ilość wyleczonych. 2,2% śmiertelność to by była jakby te 6tys. to byli ludzie wyleczeni. Zatem śmiertelność jest wyższa niż 2,2%. Może w Niemczech zmarło kilkadziesiąt osób ale istotna jest śmiertelność bo ona się przekłada BEZPOŚREDNIO na SZANSE twojego PRZEŻYCIA. ŚMIERTELNOŚĆ a nie ILOŚĆ. Zawsze byłem daleki od pisania capsem ale może coś dotrze do głów jednak?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 innowierca odpowiada hfjdj

Ale co mialo niby dotrzec do glow?? Dane ktore podaje sa z krajowej i zagranicznej prasy (dobrze jest cos sprawdzic z kilku zrodel). Jak wiesz lepiej niz oficjalne dane z roznych znanych dziennikow, to przeciez mozesz wszystkich oswiecic. Ja tego nie wymyslilem.
Zrodla naukowe podaja ze jest za wczesnie na dokladne wyliczenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 1 hfjdj odpowiada innowierca

To ma dotrzeć że nie ważne jest ile osób umarło tylko jaka jest śmiertelność. Jakie źródła naukowe? Człowieku, dzielisz liczbe zgonów przez liczbe wyleczonych. A jeżeli chodzi o te dane to ty je podałeś. Nie wiesz co piszesz?

! Odpowiedz
0 6 innowierca odpowiada hfjdj

Ja nic nie dziele, ja podalem informacje zamieszczane przez prase w ostanich dniach.
Przeciez o tym napisalem. Naprawde masz trudnosci z czytaniem ze zrozumieniem.
Dodatkowo napisalem ze jest za wczesnie na 100%dane bo wirus zaistnial niedawno i o tym podaja w wiadomosciach. Co i komu udowadniasz :::)))???? Pozdro.

! Odpowiedz
5 1 hfjdj odpowiada innowierca

No to właśnie sobie podziel i będziesz miał śmiertelność. Jak wyjdzie podobna do śmiertelności grypy to będziesz wtedy kozaczył że tak samo groźne jak grypa.

! Odpowiedz
1 2 zenonn odpowiada hfjdj

Około 3% zarażonych

! Odpowiedz
0 0 zenonn odpowiada hfjdj

Za grypę odpowiada także kilka wcześniej znanych koronawirusów.

! Odpowiedz
0 1 zenonn odpowiada hfjdj

W epidemiologii śmiertelność definiuje się jako iloraz liczby zgonów spowodowanych daną chorobą i liczby chorych na tę chorobę[

! Odpowiedz
0 0 nalexon165 odpowiada zenonn

Wejdź na stronę PZH (ZAKŁAD EPIDEMIOLOGII CHORÓB ZAKAŹNYCH I NADZORU
Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej) i zobacz że jest mniejsza od 1% i to bardzo. Podaj źródło 3% dla grypy, bo jestem ciekaw skąd to wziąłeś???

! Odpowiedz
12 25 innowierca

Wszedzie na portalach medycznych podaja ze grypa zbiera wiecej ofiar niz koronawirus.
USA klasyfikuja koronawirusa nizej od grypy, jezeli chodzi o smiertelnosc.
Tysiac artykulow juz bylo o koronawirusie, ale zaden o lekarstwie
Czy ktos pracuje na lekarstwem, na jakim etapie sa badania???? O tym nic.
Super nowoczesne laboratoria opracowujace nowe leki przeciez istnieja.
Halo, gdzie lekarstwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 11 michalshk

Czym bardziej sieją panikę co do wirusa tym bardziej boję się skutków szczepionki które myślę, że będą gorsze niż powikłania po zwykłej szczepionce grypowej.

! Odpowiedz
3 42 courtier

fajne są te giełdy....nadzór może sterować jak zechce

! Odpowiedz
1 2 marianpazdzioch

Są gorsze rzeczy na giełdach niż kontolowanie paniki - to jest pryszcz. Choćby przekręty, piramidy czy spółki zarzadzane przez państwo. Reszta w zasadzie, wliczając w to zwały jak 1930 albo 2008 to drobnostka, bo da się to przewidzieć, albo od tego ubezpieczyć.

! Odpowiedz
43 11 bankpl

Czy wie ktoś jaki ma wpływ koronawirus na pozbywanie sie wszystkich akcji. Przecież akcjami się nie zarażą. Proszę odpowiedzieć to pytanie

! Odpowiedz
13 63 loool

A taki że stoją fabryki, spadają zamówienia i jest niepewność ile to potrwa.

! Odpowiedz
60 103 jendreka

A co będzie dzisiaj na GPW? Kto zgadnie? Będzie jak na rynku rozwiniętym? Czy jak na niedorozwiniętym?

! Odpowiedz
15 17 cyklotron

pytanie jak w jeden z dziesięciu

! Odpowiedz
3 40 gerth

Giełda sterowana to i spadki (pod)sterowane, bez tego byłoby -12 do -15%. Ale co się odwlecze...

! Odpowiedz
1 26 damian93

Ciekawe, czy to przed, czy po zapowiadanym zwiększeniem płynności ze strony rządu Chin?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
SSECOMP 0,40% 2 930,80
2020-06-05 09:02:00
WIG 2,57% 51 494,63
2020-06-05 17:15:00
WIG20 3,13% 1 842,47
2020-06-05 17:15:00
WIG30 2,93% 2 131,32
2020-06-05 17:15:01
MWIG40 1,45% 3 607,33
2020-06-05 17:15:01
DAX 3,36% 12 847,68
2020-06-05 17:37:00
NASDAQ 2,06% 9 814,08
2020-06-05 22:03:00
SP500 2,62% 3 193,93
2020-06-05 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.