Chiny i USA przeprowadziły "szczere i konstruktywne" rozmowy handlowe

Po zakończonej w piątek kolejnej rundzie rokowań handlowych wysokiego szczebla pomiędzy Chinami a USA w Pekinie obie strony sporu handlowego ogłosiły, że osiągnięto postęp na drodze do porozumienia. Biały Dom ocenił rozmowy jako "szczere i konstruktywne".

(fot. Damir Sagolj / Reuters)

Obie strony w dalszym ciągu osiągały postęp podczas szczerych i konstruktywnych dyskusji o negocjacjach i kolejnych ważnych krokach - przekazał Biały Dom. W oświadczeniu dodał, że oczekuje wizyty chińskiej delegacji pod przewodnictwem wicepremiera ChRL Liu He w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.

W komunikacie nie podano żadnych szczegółów dotyczących osiągniętych postępów.

Minister finansów USA Steven Mnuchin i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer od czwartku rozmawiali w Pekinie z wicepremierem Liu na temat porozumienia, które zakończyłoby trwający od wielu miesięcy konflikt handlowy pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.

Po zakończeniu piątkowych rozmów chińska agencja Xinhua podała, że obie strony dyskutowały na temat dokumentów związanych z porozumieniem i osiągnęły nowy postęp w tych rozmowach. Również Xinhua nie podała jednak żadnych dodatkowych szczegółów.

Zakończyliśmy konstruktywne rozmowy handlowe w Pekinie. Oczekuję, że przyjmę wicepremiera Chin Liu He w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu, by kontynuować te ważne dyskusje" napisał Mnuchin na Twitterze.

Wcześniej chińskie ministerstwo handlu zapowiadało, że Liu złoży wizytę w Waszyngtonie na początku kwietnia. Rzecznik tego resortu Gao Feng powiedział w czwartek, że obie strony osiągnęły postępy we wcześniejszych negocjacjach telefonicznych, ale wciąż pozostają kwestie wymagające uzgodnienia.

Waszyngton nałożył karne cła na chińskie towary, by skłonić Pekin do zmiany jego polityki handlowej, w tym do rezygnacji z wymuszania transferów technologii i dotowania rodzimego sektora technologicznego, a także do zapewnienia większej ochrony praw własności intelektualnej. Chiny odpowiedziały taryfami odwetowymi.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ajwaj

USA i ChRL potrzebuja sie nawzajem, bedzie OK

Tylko przez 3 lata prez. Trumpa chinscy przyjaciele poszli dalej niz kal-boje,
106 % -102% = 4%+ wzrostu rocznie (w grubym przyblizeniu). Tendencja nieodwracalna.
Chiny beda liderem swiata z clami USA czy bez i to wkrótce.

! Odpowiedz
2 11 talmud

chinczykow to teraz moga..........pocalowac w ........- zostala tylko beka

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil