REKLAMA

Chiny i Korea Płn. wznowiły transport kolejowy przez granicę, wstrzymany z powodu pandemii

2022-01-17 12:38
publikacja
2022-01-17 12:38
Chiny i Korea Płn. wznowiły transport kolejowy przez granicę, wstrzymany z powodu pandemii
Chiny i Korea Płn. wznowiły transport kolejowy przez granicę, wstrzymany z powodu pandemii

Transport kolejowy pomiędzy Chinami a Koreą Płn. został wznowiony po przerwie związanej z pandemią COVID-19 – potwierdził w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. Według południowokoreańskiej agencji Yonhap pociągi wożą towary pierwszej potrzeby z Chin do Korei Płn.

W niedzielę do chińskiego miasta Dandong przybył pierwszy pociąg z Korei Północnej od około półtora roku, odkąd władze w Pjongjangu zamknęły granicę w obawie przed przywleczeniem do kraju koronawirusa – podała agencja Yonhap, cytując anonimowe źródła.

Według tych źródeł przez most na rzece Jalu na granicy z Korei Północnej do Chin przybył w poniedziałek kolejny pusty pociąg. Wcześniej tego dnia z Dandongu w stronę Korei Północnej wyjechał pierwszy skład. Nie jest jasne, co przewoził, ale według źródeł w 15 wagonach były najprawdopodobniej towary codziennego użytku, zapasy medyczne i inne pilnie potrzebne produkty.

Japońska agencja Kyodo podała, również powołując się na anonimowe źródło, że pierwszy pociąg z Dandongu dotarł w poniedziałek do północnokoreańskiego miasta Sinuidzu. Według tej agencji w pociągu znajdowała się między innymi żywność, a podobne składy będą prawdopodobnie kursowały codziennie.

W Pekinie rzecznik chińskiego MSZ potwierdził, że transport kolejowy przez rzekę Jalu został wznowiony po „przyjaznych konsultacjach pomiędzy obiema stronami”. Zhao zaznaczył, że handel będzie prowadzony przy utrzymaniu kontroli epidemiologicznej, ale nie podał szczegółów.

Władze Korei Płn. nie zgłosiły ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem, ale zamknięcie granic i drastyczne ograniczenie handlu z Chinami i Rosją pogłębiło zapaść gospodarczą kraju. Obserwatorzy oceniali w 2021 roku, że gospodarka Korei Płn. znalazła się na krawędzi załamania, a Pjongjang będzie musiał prosić Pekin, swojego największego sojusznika, o pomoc.

Mimo problemów gospodarczych przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wzywa do dalszych zbrojeń nuklearnych i rakietowych. W poniedziałek reżim przeprowadził swoją czwartą próbę rakietową w ciągu dwóch tygodni. Południowokoreańskie wojsko poinformowało o wystrzeleniu z lotniska wojskowego w Pjongjangu dwóch pocisków balistycznych, które spadły do morza.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki