REKLAMA

Chiny i Indie opuszczą Rosję? Eksperci o skutkach kolejnych sankcji

2023-01-28 21:20
publikacja
2023-01-28 21:20

Kreml stoi w obliczu coraz większych problemów w wyniku unijnych sankcji. Ma je pogłębić embargo na import rosyjskich paliw rafinowanych, które UE wprowadzi 5 lutego. O ile Chiny i Indie chętnie kupują tanią rosyjską ropę, to gotowymi paliwami nie będą raczej zainteresowane, ponieważ same są eksporterami tego produktu - poinformował w sobotę portal Business Insider.

Chiny i Indie opuszczą Rosję? Eksperci o skutkach kolejnych sankcji
Chiny i Indie opuszczą Rosję? Eksperci o skutkach kolejnych sankcji
fot. Mike Mareen / / Shutterstock

"Oba kraje są eksporterami netto produktów, więc nie ma potrzeby, by importowały więcej" - wyjaśnił w rozmowie z Business Insider Viktor Katona, główny analityk rynku ropy naftowej w firmie Kpler.

W czwartek agencja Bloomberg poinformowała, że Unia Europejska rozważa wprowadzenie limitu w wysokości 100 dolarów za baryłkę dla rosyjskiego oleju napędowego i 45 dolarów za baryłkę oleju opałowego.

Rosyjskie paliwa mogłyby za to znaleźć nabywców w Singapurze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a następnie stamtąd trafić na większe rynki azjatyckie, ale nie wielkie - dodał Katona. Rosyjskie produkty, zdaniem analityka, mogą również dotrzeć do Afryki Zachodniej i Ameryki Łacińskiej.

Portal pisze, że Chiny i Indie produkują paliwa we własnych rafineriach, które mogłyby również zaopatrywać Europę. Według Financial Times chiński ładunek już zmierza na Łotwę, pomimo że transport na takie odległości wymaga dodatkowego czasu i kosztów.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Business Insider wylicza opcje Moskwy w zaistniałej sytuacji, wymieniając możliwość zmniejszenia przez Kreml ilości produkcji rafinowanego paliwa, co pozwoliłoby utrzymać produkcję ropy na stabilnym poziomie, dzięki czemu eksport tego surowca do Indii i Chin byłby jeszcze większy.

Kreml mógłby również "uzbroić produkty rafinowane poprzez zmniejszenie eksportu" - powiedział Stephen Ellis, strateg firmy Morningstar. To w ostateczności spowodowałoby mniejsze dostawy dla Europy.

Embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej drogą morską i uzgodniony przez UE, G7 i Australię na 60 dolarów za baryłkę limit ceny ropy z Rosji transportowanej drogą morską weszły w życie w grudniu 2022 roku. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.

mma/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (13)

dodaj komentarz
trpaslik
Chiny i Indie kupują nieprzetworzoną ropę z Rosji i nadal będą to robić, bo cena atrakcyjna. Rafinują i gotowe produkty wysyłają statkiem np. na Łotwę. Kilka tysięcy km na wschód, później kilkanaście tysięcy km na zachód. Wszyscy są zarobieni i szczęśliwi.
faramir_z_gondoru
Jest takie powiedzenie, że "nim gruby schudnie, to chudy zdechnie". Gruby to Rosja, chudy to Europa.
-wernyhora-
Rosja to gruby o gospodarce wielkości Hipszanii? Dobry żart ruska onuco.
Raffmo
W 2021 r. PKB roSS.ji to 1,77 bln USD. Strefa Euro to 14,56 bln USD z tego Niemcy 4,26 bln, Francja 2,96 bln i Włochy 2,1, Hiszpania 1,43. A GB 3,13.

Więc geniuszu kto jest tutaj tym grubszym ???
midas69
Tak tak - Indie i Chiny popełnia energetyczne sepuku jak Europa XD
od_redakcji
Trzeba przyznać Putinowi, że potrafi rozwiązywać problemy finansowe świata, gdzie po jego inwazji na Ukrainę całkowicie zniknęły w zachodnim świecie i wystąpiło wprost obrodzenie we wszelkiego rodzaju zapomogi w tym na drogie kopaliny i finansowanie militarne w tym na Ukrainę, nawet żaden z polityków nie wspomni skąd nagle te środki.Trzeba przyznać Putinowi, że potrafi rozwiązywać problemy finansowe świata, gdzie po jego inwazji na Ukrainę całkowicie zniknęły w zachodnim świecie i wystąpiło wprost obrodzenie we wszelkiego rodzaju zapomogi w tym na drogie kopaliny i finansowanie militarne w tym na Ukrainę, nawet żaden z polityków nie wspomni skąd nagle te środki. Takie cuda na kiju!


od_redakcji
POWOLNA KONFISKATA? https://www.youtube.com/watch?v=JxMa-suCh7w
od_redakcji
Pandemię też zakończył na całym świecie. W Jeden dzień.
darius19
poczytajcie komentarzy trolli ponizej. Klasyczne "distraction"
samsza
chiński ładunek już zmierza na Łotwę ?

czego się nie robi dla klimatu

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki