Chiny grożą zaostrzeniem presji wobec Tajwanu

To reakcja na krótką wizytę prezydent Tsai-Ing-wen w Stanach Zjednoczonych. Dziennik "Global Times" ostrzega administrację Donalda Trumpa, że odpowiedzią na odejście od tzw. zasady jednych Chin będzie odwet ze strony Pekinu.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w drodze do Ameryki Środkowej w weekend na kilka godzin zatrzymała się w Houston. Przeciwko pozwoleniu na międzylądowanie prezydenckiego samolotu w USA protestowały chińskie władze. W Houston prezydent Tsai spotkała się z wpływowym amerykańskim senatorem Tedem Cruzem oraz gubernatorem Teksasu.

Dziennik "Global Times" przypomina dziś Stanom Zjednoczonym, że zasada uznawania jednego ośrodka chińskiej władzy w Pekinie jest obowiązkiem prezydentów USA. W ubiegłym miesiącu prezydent elekt USA rozmawiał telefonicznie z prezydent Tsai, co spowodowało gwałtowne negatywne reakcje Pekinu. Chiński dziennik ostrzega, że bliższe kontakty USA z Tajwanem, dla wyspy będą oznaczały dalszą presję dyplomatyczną, gospodarczą i wojskową ze strony Pekinu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~panzer_general

Amerykanie zaczynają ustawiać Chiny do pionu m.in. przy pomocą "swoich" chińczyków z Tajwanu, dopóki jeszcze mają przewagę. Chińczycy póki co (mimo, że czas pracuje na ich korzyść) nie mają jeszcze szans ani w konwencjonalnej ani tym bardziej nuklearnej konfrontacji z USA, więc mogą co najwyżej pogrozić Tajwanowi.
Cyt. "zasada uznawania jednego ośrodka chińskiej władzy w Pekinie jest obowiązkiem prezydentów USA" - hahaha Chińczyki mają tupet.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~panzer_general

poprawka, miało być: "przy pomocy" oczywiście

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil