Chiny grożą odwetem za działania USA wobec dziennikarzy

2020-08-04 10:58
publikacja
2020-08-04 10:58
Shutterstock

Chiny wezmą odwet, jeśli władze Stanów Zjednoczonych będą w dalszym ciągu prowadzić „wrogie działania” przeciwko pracującym w USA chińskim dziennikarzom – zagroził we wtorek rzecznik MSZ ChRL Wang Wenbin na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie.

Z informacji MSZ w Pekinie wynika, że władze USA nie przedłużyły jeszcze wizy żadnemu chińskiemu dziennikarzowi, odkąd w maju Waszyngton ograniczył długość ich wiz do 90 dni z możliwością przedłużenia – powiedział Wang.

Wcześniej we wtorek redaktor naczelny nacjonalistycznego chińskiego tabloidu „Global Times” Hu Xijin napisał na Twitterze, że Chiny „przygotowały się na najgorszy scenariusz, w którym wszyscy chińscy dziennikarze będą musieli opuścić USA”.

„Jeśli tak się stanie, strona chińska weźmie odwet, który będzie wymierzony również w amerykańskich dziennikarzy pracujących w Hongkongu” - twierdzi Hu.

Spór o dziennikarzy to element narastającego konfliktu amerykańsko-chińskiego. Stosunki pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata są obecnie najgorsze od dziesięcioleci, a komentatorzy coraz częściej porównują tę sytuację do zimnej wojny.

Waszyngton zarzuca chińskim mediom państwowym, że są całkowicie kontrolowane przez komunistyczne władze ChRL i prowadzą na ich rzecz działalność propagandową. Obarcza również Pekin odpowiedzialnością za pandemię Covid-19, zarzuca mu łamanie praw człowieka wobec muzułmanów, ograniczanie wolności i autonomii Hongkongu i zastraszanie innych krajów na Morzu Południowochińskim.

Władze Chin odrzucają te oskarżenia i oceniają je jako ingerencje w wewnętrzne sprawy ChRL. Pekin twierdzi również, że administracja USA usiłuje zrzucić z siebie odpowiedzialność za własne błędy, w tym w radzeniu sobie z pandemią, przed listopadowymi wyborami, w których prezydent Donald Trump będzie walczył o reelekcję.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Przeciez powszechnie wiadomo, że duże amerykańskie koncerny, boeing, lockheed martin, apple, microsoft, google, intel, w ogole nie wspolpracują z amerykańskim rządem....
jes
To że każdy chiński dziennikarz współpracuje z wywiadem to chyba nie jest wiadome w USA od wczoraj.
jacek-19
Amerykanie nie sa tacy, u nich każdy amerykanski obywatel współpracuje z wywiadem . To chyba nie jest wiadome na swiecie od wczoraj.
gregzacha
Typowa komunistyczna propaganda. Jak nas bija to wielka ała jak my bijemy to jest nasza wewnętrzna sprawa.
znawca_wszystkiego
A co? w odpowiedzi na otrzymywanego kopa w dzwon mają siedzieć cicho?
santoriusz
nudny już jesteś z tymi swoimi komunistycznymi rewelacjami wymyśl coś nowego bo inaczej zostaniesz glajdą forumową

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki