Chiny grożą firmom z USA sankcjami za sprzedaż broni Tajwanowi

Chiny nałożą sankcje na amerykańskie firmy związane ze sprzedażą broni Tajwanowi – poinformowało w piątek chińskie MSZ. Przebywający na Węgrzech szef chińskiej dyplomacji Wang Yi ostrzegł natomiast USA, by „nie igrały z ogniem” w sprawie Tajwanu.

(fot. Andy Wong / Reuters)

W krótkim komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resort odniósł się do zatwierdzonego niedawno przez Departament Stanu USA planu sprzedaży Tajwanowi czołgów, pocisków i innego sprzętu wojskowego o łącznej wartości 2,2 mld dolarów. Transakcję może jeszcze zablokować Kongres USA, ale jego sprzeciw uważany jest za mało prawdopodobny.

Chińskie MSZ oceniło, że planowana transakcja jest naruszeniem międzynarodowego prawa oraz atakiem na suwerenność ChRL. „By chronić swoje interesy narodowe, Chiny nałożą sankcje na amerykańskie firmy związane ze sprzedażą broni Tajwanowi” - napisano. Nie podano, jakie konkretnie sankcje są planowane, ani nie wymieniono konkretnych firm.

W osobnym komunikacie ministerstwo przekazało w piątek, że jego szef Wang Yi potępił sprzedaż broni i umożliwienie przez USA tranzytu prezydent Tajwanu Caj Ing-wen przez ich terytorium. Podczas wizyty na Węgrzech Wang oświadczył, że kwestia Tajwanu jest wewnętrzną sprawą ChRL i żadna siła nie powstrzyma zjednoczenia obu stron Cieśniny Tajwańskiej.

„Wzywamy stronę amerykańską, aby w pełni zdała sobie sprawę z ciężaru kwestii Tajwanu (…) nie popełniała więcej błędów i nie igrała z ogniem w sprawach związanych z Tajwanem” - powiedział Wang na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Węgier Peterem Szijjarto.

Pekin uważa rządzony demokratycznie Tajwan za zbuntowaną prowincję „jednych Chin” i nigdy nie wykluczył możliwości siłowego przejęcia nad nim kontroli. USA, podobnie jak większość krajów świata, nie mają formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uznawane są za jego największego sprzymierzeńca na arenie międzynarodowej i są jego głównym dostawcą uzbrojenia.

Prezydent Caj przybyła w czwartek do Nowego Jorku, gdzie na spotkaniu z przedstawicielami 17 państw uznających niepodległość Tajwanu ostrzegła, że demokracja na wyspie mierzy się z „zagrożeniami i infiltracją zamorskich sił”. Zgodnie z zapowiedziami władz w Tajpej prezydent przy okazji podróży po wyspiarskich krajach Karaibów ma spędzić w USA łącznie cztery noce.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ bjn/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 2 alexbp7

Republika Chin powstala w 1912 i jest jedynym prawowitym przedstawicielem cywilizacji chińskiej. Taiwan to nie kraj tylko wyspa. Prawdziwe chiny są niepodległe cały czas. A ludowe padną, jak to ludowe

! Odpowiedz
7 24 skasowane_konto

trafiła kosa na kamień. Walki gigantów. Elfy się siłują z mrocznymi Elfami. Nam Hobbitom pozostaje spokojnie uprawiać swoje pole i nie wychodzić poza płot żeby czasem nie oberwać.

! Odpowiedz
7 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 16 open_mind

Jeśli tak uważasz to całe twoje szczęście bo byś nie wiedział jak zachodni system jest skorumpowany. Zresztą wschodnie też ale nawet im do pięt nie sięgają z wielkością korupcji, Tak są na zachodzie tacy osobnicy którzy gotowi są rozpocząć trzecią wojnę światowa aby zapobiec ujawnieniu prawdy o systemie.

! Odpowiedz
20 25 ajwaj

Jest kwestia niedlugiego czasu, kiedy ChRL pochlonie-zjednoczy sie z Tajwanem (22 mln. ludzi). Podobnie kak Koree x2, Vietnamy 2x .NRD-RFN itd.

Kal-boje nie maja ani sojuszników, ani sil na nowe awantury. (abstrahujac od garstki kompradorów-nieuzytecznych wasali np. z Wsch.Europy:)).
Ostatnie dowody:
- Niemcy odmówily udzialu wojska dla pomocy-wyslania miesa armatniego w sluzbie Jankesów
- dzis Turcja zaczela rozpakunek najlepszych S-400, w planie wsólna budowa z Rosjanami S-500
mimo wielokrotnych "zakazów" kal-bojskich
- sile "zachodu" schylkowego pokazuje Afganistan (18 lat), Taliby 3x silniejsi niz przed wojna, Syria, Venezuela z go-go guano
- jako dowcip choc prawda - ultra piekne prosto z prerii przyjaców Indian JEVELINy sa tez gdzie ? U marszalka polowego Chalifa Bilkasima Haftara u libijskich przyjaciów, sprzedal jeden z krajów (starego) NATO.
itd. itp.
https://pl.wikipedia.org/wiki/FGM-148_Javelin

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 open_mind

Sekretarz pracy Alexander Acosta ogłosił dymisję w piątek po otrzymaniu ostrej krytyki za rolę w pośredniczeniu w zawarciu umowy z 2008 r. Z zarejestrowanym przestępcą seksualnym i pedofilem Jeffreyem Epsteinem.

! Odpowiedz
5 11 open_mind

Domino Upada ...
Plotki głosiły, że agenci znaleźli kilka niesamowicie kompromitujących zdjęć i filmów podczas nalotu Epsteina. Jego mała czarna książka to „Kto jest kim” wśród światowych liderów.
Gdzie to się kończy?
Dershowitz i Clintons za kratkami? Z połową Kongresu?
Czy Bibi dał pozwolenie na ten nalot?
Mam nadzieję, że Trump jest na to gotowy.
Niektórzy ludzie gotowi są rozpocząć trzecią wojnę światową tylko po to, by ta się nie wydało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ajwaj odpowiada open_mind

""Epstein - Więcej ofiar przychodzi, by zeznawać przeciwko niemu"" + kumplom.

https://tagesereignis.de/2019/07/politik/epstein-es-melden-sich-weitere-opfer-um-gegen-ihn-auszusagen/11268/

! Odpowiedz
11 21 grzegorzkubik

Chiny to nie jakiś tam skromny kraj. Z Chinami nie ma żartów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil