REKLAMA

Chiny dostarczyły Rosji drony o wartości 12 mln dolarów

2023-03-21 14:42, akt.2023-03-21 16:26
publikacja
2023-03-21 14:42
aktualizacja
2023-03-21 16:26

Przykładem cichej współpracy pomiędzy Chinami i Rosją są drony. Jak podaje dziennik "New York Times", Pekin dostarczył Moskwie urządzenia o wartości ponad 12 mln dolarów. 

Chiny dostarczyły Rosji drony o wartości 12 mln dolarów
Chiny dostarczyły Rosji drony o wartości 12 mln dolarów
fot. VanderWolf Images / / Shutterstock

Chiny dostarczyły Rosji drony i osprzęt do nich o wartości ponad 12 mln dolarów, co wskazuje na cichą współpracę między tymi państwami - napisał we wtorek dziennik "New York Times".

Amerykańskie sankcje wobec Rosji wprowadzone po jej inwazji na Ukrainę nie zdołały powstrzymać importu dronów przez ten kraj - napisał "NYT".

Administracja prezydenta Joe Bidena obiecała rozprawienie się z firmami, które sprzedają krytyczne technologie Rosji, jednak stały napływ chińskich dronów do Rosji wskazuje, że będzie to trudne.

Nie wiadomo, czy chińskie drony zawierają amerykańskie technologie, które naruszałyby amerykańskie przepisy - napisała gazeta. Skomplikowane kanały sprzedaży i niejasne opisy produktów w danych eksportowych utrudniają ustalenie, czy w chińskich produktach znajdują się amerykańskie komponenty, co mogłoby stanowić naruszenie amerykańskiej kontroli eksportu. A oficjalna sprzedaż jest prawdopodobnie tylko częścią większego przepływu technologii przez nieoficjalne kanały i inne kraje przyjazne Rosji, takie jak Kazachstan, Pakistan i Białoruś.

Efektem tego jest stały napływ nowych dronów do Rosji, które kraj ten wykorzystuje w wojnie. Uzupełnianie zapasów nawet najbardziej podstawowych modeli dronów stało się tak samo ważne jak uzupełnianie amunicji - pisze "New York Times".

Chiny Rosja dwa bratanki?

Chiny stały się największym sojusznikiem Rosji pod względem militarnym, dyplomatycznym i ekonomicznym. Są jednym z największych nabywców rosyjskiej ropy, co pomaga w finansowaniu inwazji na Ukrainę. Przywódca Chin, Xi Jinping, spotkał się w tym tygodniu z prezydentem Putinem, co według amerykańskich analityków może oznaczać, że Chiny nadal rozważają sprzedawanie Rosjanom broni. Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w poniedziałek, że wizyta chińskiego lidera jest dla Rosji "dyplomatyczną przykrywką", a Rosja popełnia i będzie nadal popełniać zbrodnie wojenne.

Choć Stany Zjednoczone starają się to ograniczać, świat pozostaje w dużym stopniu uzależniony od chińskich producentów elektroniki i montowni sprzętu - podał "New York Times". "Stanowi to wyzwanie dla kontroli eksportu: to samo urządzenie może być używane przez ludzi z branży nieruchomości do ich oceny i może być używany na Ukrainie do celów wywiadowczych" - powiedział William A. Reinsch z Center for Strategic and International Studies w Waszyngtonie, cytowany przez gazetę. 

sm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
Raffmo
Na szczęście takie drony nie zmienią sytuacji na froncie.

Prawdziwe drony wojskowe jak polski Warmate to jest to !
mar15o
to jest właśnie plan pokojowy nowego cesarza Chin Xi, Rosja nie jest agresorem a jest nim niedookreślony Zachód, który atakował Rosję od czasu upadku komunizmu.
W planie pokojowym cesarz Xi zapomniał o dodaniu jednego punktu, że Kopernik była KOBIETĄ
samsza
Co na to nasz ambasador we Francji, Chińczyków też weźmiemy na klatę?

I co na to Donald Tusk, ze swoim (w skrócie) "to jest nasza wojna" - źródło videoblog Atora https://youtu.be/BU1Xln56jMg
Raffmo
nic nie zrozumiałeś z tego co powiedział ambasador we Francji albo świadomie manipulujesz słowami wyrwanymi z kontekstu.
polonu
zamówione na Aliexpres , Polska armia też może sobie kupić każdą ilość ,
pstrzezek
To jest promil tego co dostaje UA od Zachodu. Ale dobrze że to wychwytują bo Chiny sondują reakcje. To samo w karabinami wysyłanymi jako broń myśliwka.
efg
0,012 miliarda. Hehehe heh. Popłakałem się że śmiechu.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki