REKLAMA
NIE PRZEGAP

Chiny: dialog wojskowy i klimatyczny z USA wstrzymany w odwecie za wizytę Pelosi na Tajwanie

2022-08-05 13:25
publikacja
2022-08-05 13:25
Chiny: dialog wojskowy i klimatyczny z USA wstrzymany w odwecie za wizytę Pelosi na Tajwanie
Chiny: dialog wojskowy i klimatyczny z USA wstrzymany w odwecie za wizytę Pelosi na Tajwanie
fot. rawf8 / / Shutterstock

W odwecie za niedawną wizytę spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie Chiny wstrzymują szereg mechanizmów współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, w tym dialog wojskowy wysokiego szczebla i dialog klimatyczny – ogłosiło w piątek chińskie MSZ.

W ramach środków odwetowych odwołane zostaną rozmowy dowódców teatrów działań armii USA i Chin, chińsko-amerykańskie rozmowy na temat koordynacji polityki obronnej (DPCT) oraz dwustronne spotkania na mocy wojskowego porozumienia morskiego (MMCA) – napisano w komunikacie na stronie internetowej chińskiego resortu dyplomacji.

Czasowo wstrzymana ma być natomiast dwustronna współpraca w zakresie repatriacji nielegalnych migrantów, współpraca w sprawie pomocy prawnej w sprawach karnych, współpraca przeciwko przestępczości transgranicznej i terroryzmowi, a także rozmowy dotyczące zmian klimatu.

Wcześniej w piątek chińskie MSZ ogłosiło sankcje na Pelosi i członków jej najbliższej rodziny, zarzucając amerykańskiej polityk „podstępne” i „prowokacyjne” działania. Chiny od czwartku prowadzą też bezprecedensowe manewry wojskowe na obszarach wód i przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan w reakcji na środową wizytę Pelosi na wyspie.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości zbrojnej inwazji. Stanowczo protestują też przeciwko wizytom urzędników i wszelkim oficjalnym kontaktom z Tajwanem na szczeblu państwowym.

Chińskie władze określają kwestię Tajwanu jako jedną z najbardziej drażliwych w swoich relacjach z USA. Stany Zjednoczone, podobnie jak większość krajów świata, nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale sprzeciwiają się próbom jednostronnej zmiany obecnego statusu quo i dostarczają wyspie uzbrojenie do samoobrony przed ewentualną inwazją. (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jenak
Greta na urlopie? W pracy? Że zapytam.

To też znak czasów. Bardzo, ale to bardzo złowieszczy.

Co jest tym znakiem czasu? To co wyżej, lemingu.
zbyszek_
Z wojskowym dialogiem to szkoda, ale z klimatycznym to nie tak zle, bo moze fabryki zaczna znowu pracowac bez przerw a indonezja i australia dostarczy wegiel i tez zarobia.

Bezsensu te wojny. Lepiej sie klocic w regulach ekonomicznych a nie bombami.
semperparatus
Ceterum censeo,Americam esse delendam...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
peluquero
oh ta Nancy i jej mąż :)

teatr trwa xD
grab
Jedna bezsensowna wizyta, a takie niepotrzebne konsekwencje dla światowego pokoju.
Pelosi powinna już iść na emeryturę!
hotei
Każda okazja jest dobra by promować demokrację i kapitalizm.
Na pohybel ruskim i chińskim komunistycznym reżimom!
jaszczura
Boty od Prigożina ładnie plusów dosypały.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki