Chiny czyszczą napisy i zawstydzają turystów

2016-05-11 18:55
publikacja
2016-05-11 18:55
fot. kamchatka / YAY Foto

Po chińskiej stronie Mount Everestu władze kontrolujące wspinaczkę wyczyściły dwie granitowe tablice w północnym obozie bazowym z napisów - turystów, którzy uwieczniali na nich swój pobyt. Rząd chiński założył internetową "księgę wstydu", by wychować turystów.

O czyszczeniu podpisów, bazgrołów i wiadomości pozostawionych na granitowych płytach w obozie bazowym poinformowała w środę mobilna państwowa platforma informacyjna The Paper. Zniknęły treści typu "Byłem tu", "Powędrujmy razem", "Żegnaj, góro" i inne.

Pokrywały one grubą warstwą informacje o Mount Evereście wyryte na tablicach w języku chińskim, tybetańskim i angielskim.

Obóz bazowy znajduje się na wysokości 5 200 metrów i cieszy się wielką popularnością wśród turystów, którzy jednak zdaniem chińskiego rządu nie zachowują należytych standardów cywilizacyjnych.

Zarząd obozu bazowego rozważa postawienie osobnej ściany, na której mogliby bazgrać i uwieczniać swoją bytność na najwyższej górze świata - powiedział lokalny urzędnik ds. turystyki. Takie ściany, czy też ekrany, stoją już w wielu malowniczych, charakterystycznych miejscach, m.in. na Wielkim Chińskim Murze koło Pekinu.

Wraz z bogaceniem się chińscy obywatele zawzięcie podróżują. A niekulturalne zachowania niektórych spotyka się ze zdecydowanym piętnowaniem w mediach i na forach internetowych. Ponadto rząd założył specjalną internetową bazę danych z nazwiskami takich niekulturalnych osobników, aby linie lotnicze, hotele i inne instytucje turystyczne mogły odmówić im swoich usług.(PAP)

klm/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~stop-bazgrołom
Świetna inicjatywa z tą księgą wstydu i ograniczeniem usług. Kiedy w PL takie rozwiązanie?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki