Chiny czyszczą napisy i zawstydzają turystów

Po chińskiej stronie Mount Everestu władze kontrolujące wspinaczkę wyczyściły dwie granitowe tablice w północnym obozie bazowym z napisów - turystów, którzy uwieczniali na nich swój pobyt. Rząd chiński założył internetową "księgę wstydu", by wychować turystów.

O czyszczeniu podpisów, bazgrołów i wiadomości pozostawionych na granitowych płytach w obozie bazowym poinformowała w środę mobilna państwowa platforma informacyjna The Paper. Zniknęły treści typu "Byłem tu", "Powędrujmy razem", "Żegnaj, góro" i inne.

Pokrywały one grubą warstwą informacje o Mount Evereście wyryte na tablicach w języku chińskim, tybetańskim i angielskim.

Obóz bazowy znajduje się na wysokości 5 200 metrów i cieszy się wielką popularnością wśród turystów, którzy jednak zdaniem chińskiego rządu nie zachowują należytych standardów cywilizacyjnych.

Zarząd obozu bazowego rozważa postawienie osobnej ściany, na której mogliby bazgrać i uwieczniać swoją bytność na najwyższej górze świata - powiedział lokalny urzędnik ds. turystyki. Takie ściany, czy też ekrany, stoją już w wielu malowniczych, charakterystycznych miejscach, m.in. na Wielkim Chińskim Murze koło Pekinu.

Wraz z bogaceniem się chińscy obywatele zawzięcie podróżują. A niekulturalne zachowania niektórych spotyka się ze zdecydowanym piętnowaniem w mediach i na forach internetowych. Ponadto rząd założył specjalną internetową bazę danych z nazwiskami takich niekulturalnych osobników, aby linie lotnicze, hotele i inne instytucje turystyczne mogły odmówić im swoich usług.(PAP)

klm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~stop-bazgrołom

Świetna inicjatywa z tą księgą wstydu i ograniczeniem usług. Kiedy w PL takie rozwiązanie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil