REKLAMA

Chiny chcą zbudować 54 tys. km torów kolejowych i 162 lotniska w 15 lat

2021-02-26 13:01
publikacja
2021-02-26 13:01
FORUM

Chińskie władze ogłosiły ambitny plan rozwoju transportu publicznego, który ma się przyczynić do podwojenia chińskiej gospodarki do 2035 roku. Ma w tym czasie powstać 54 tys. km torów kolejowych i 162 cywilne lotniska – pisze w piątek dziennik „South China Morning Post”.

Plan został ogłoszony przez rząd i Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w środę. „SCMP” ocenia go jako sygnał, że władze będą dalej prowadziły szeroko zakrojone inwestycje infrastrukturalne, by stymulować wzrost gospodarczy po kryzysie związanym z pandemią Covid-19.

Przywódca ChRL Xi Jinping oceniał w listopadzie 2020 roku, że do 2035 roku jego kraj może podwoić swój PKB. W odezwie noworocznej podkreślał natomiast, że Chiny jako pierwsza duża gospodarka świata wychodzą z kryzysu, osiągając dodatni wzrost gospodarczy.

Duże inwestycje infrastrukturalne, szczególnie w koleje szybkich prędkości, pomogły Chinom przezwyciężyć skutki globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku. Jednak zdaniem części ekspertów napędzanie gospodarki tego rodzaju projektami dodatkowo pogłębia problem zadłużenia.

Chiny posiadają już największą sieć kolei wysokich prędkości na świecie, a w ciągu następnych 15 lat ma się ona powiększyć o 84 proc., by osiągnąć łączną długość 70 tys. km. Całkowita długość linii kolejowych w kraju ma wzrosnąć ze 146 tys. do 200 tys. km – wynika z opisywanego dokumentu.

Do 2035 roku Chiny mają też zbudować 162 nowe cywilne lotniska, a ich łączna liczba ma przekroczyć 400. Nowa strategia transportowa kładzie również nacisk na innowacje, rozwój pojazdów autonomicznych i zastosowań systemu geolokalizacji Beidou, chińskiego odpowiednika GPS.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
radioparrotcom
Chiny to dobry wzorzec dla innych państw. Szacunek dla tak wybitnych strategów dużego biznesu.
mooooo
A usa super mocarstwo ma dwa razy mniej autostrad niż chiny ,,ZERO, szybkiej trakcji kolejowej a w 78% lotniska nadają się do remontu już o stanie samolotów które mają po 37 lat ( rekordzista) nie wspomnę , a tu dowiadujemy się o ambitnych planach chin.
and00
Strasznie jest w tych Stanach
Na pewno wybrał byś Chiny jako państwo do pracy jako pracownik rolny, albo robotnik fabryczny?
meryt
"Zgromadził niewyobrażalny na swoje czasy majątek. Gdy miał 65 lat sprzedał firmę i zajął się… rozdawaniem pieniędzy"

"Andrew Carnegie był tak obrzydliwie bogaty, że do dzisiaj uważa się go za jednego z najzamożniejszych ludzi w dziejach"

Trzydziestoletni milioner
"Pewnego
"Zgromadził niewyobrażalny na swoje czasy majątek. Gdy miał 65 lat sprzedał firmę i zajął się… rozdawaniem pieniędzy"

"Andrew Carnegie był tak obrzydliwie bogaty, że do dzisiaj uważa się go za jednego z najzamożniejszych ludzi w dziejach"

Trzydziestoletni milioner
"Pewnego dnia w biurze Carnegie pojawił się niepozorny człowiek o nazwisku Theodore T. Woodruff. Przedstawił plany swojego wynalazku – wagonu z miejscami do spania"

'Wynalazek zrewolucjonizował podróżowanie po USA. Drugim „strzałem w dziesiątkę” biznesmena było zainwestowanie w odkryte w okolicach Pittsburgha źródła ropy naftowej. "

'W wieku 30 lat Carnegie został milionerem. I to w XIX-wiecznym rozumieniu, bo milion z roku 1900 dzisiaj byłby wart nawet ponad 200 milionów dolarów"

"Trzecią branżą, w którą zainwestował Carnegie był przemysł hutniczy."

"Swoje miliony Carnegie zarabiał w sposób bezwzględny. Robotnicy w jego fabrykach pracowali po 12 godzin dziennie siedem dni w tygodniu"

"Zatrudniał imigrantów z Europy, bo pracowali 14 godzin dziennie za stawkę czterokrotnie niższą niż amerykańscy robotnicy."

"Carnegie okazał się wyznawcą teorii Herberta Spencera, zwolennika ekstremalnej formy darwinizmu społecznego, który głosił:
Społeczeństwo rozwija się, gdy najzdolniejsi jego członkowie mogą w sposób nieskrępowany ugruntować swoją pozycję, a najsłabiej wyposażonych przez naturę nikt nie próbuje sztucznie utrzymać przy życiu"

"W 1900 roku, w wieku 65 lat, Andrew Carnegie sprzedał swoją stalową firmę innemu przemysłowemu potentatowi – J.P. Morganowi. Otrzymał za to sumę wówczas (a także i dziś) ogromną – 480 milionów dolarów. Kwota ta, w przeliczeniu na dzisiejszą wartość waluty, odpowiada nawet ponad 100 miliardom dolarów"

"Resztę życia poświęcił zaś na działalność filantropijną i rozdawanie swojego majątku. Była to część jego życiowej filozofii. Twierdził on bowiem, że:
(…) prowadzenie biznesu nie ma żadnego sensu, o ile nie służy ogółowi. Nie może mieć człowiek przed sobą jakichkolwiek bogów, a gromadzenie bogactwa stanowi jeden z najgorszych rodzajów bałwochwalstwa. Nie ma bożka bardziej upodlającego człowieka niż pieniądz"

"I rzeczywiście, do swojej śmierci w 1919 roku rozdał 350 milionów dolarów. Ufundował 2,5 tysiąca bibliotek i wiele sal muzycznych, w tym słynną Carnegie Hall w Nowym Jorku"

"Gdy w 1895 roku otwierał ufundowaną przez siebie bibliotekę w Pittsburghu, skrytykował przedsiębiorców podnoszących płace pracownikom. Uznał to za marnotrawstwo dóbr, które robotnicy i tak przejedzą lub przepiją bez żadnego pożytku…"
mooooo odpowiada and00
Coś Ci napisze czego nie powinienem a być może mediator wyczyści konto..ot nie muszę jeździć do chin na zarobek bo chiny maja usa w kieszeni ,usa to bankrut który jest wykupiony przez chiny z czasem zobaczysz i zrozumiesz .
antybolszewik odpowiada mooooo
Chiny mają pełno papierków z USA (które drukuje prasa Centralnego Banku) Amerykanie mają produkty prostej technologii od Chińczyków za pół darmo. Dzięki temu rozwijają wysoką technologię, usługi i turystykę. Pomyśl
luxferre
A my budujemy CPK do 2050 :D
znawca_wszystkiego
No i mamy elektrownię atomową... no dobra, elektrowni nie ma, ale zarząd elektrowni jest.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki