Chiny: bez obniżki ceł nie będzie umowy z USA

Urzędnicy z Chin i USA prowadzą rozmowy na temat toczonego przez oba kraje sporu handlowego, ale osiągnięcie „pierwszej fazy” porozumienia wymaga obniżenia ceł – powiedział w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng na briefingu w Pekinie.

(fot. An Ming / Shutterstock)
Główny negocjator strony chińskiej, wicepremier ChRL Liu He, poruszył w ubiegłym tygodniu „kluczowe kwestie” w rozmowie telefonicznej z przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem i amerykańskim ministrem finansów Stevenem Mnuchinem – informował chiński resort.

Początkowo spodziewano się, że oba kraje będą w stanie zawrzeć wstępne porozumienie na początku grudnia, zanim w połowie tego miesiąca wejdzie w życie kolejna partia karnych ceł na chiński eksport, ogłoszonych przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa.

We wtorek Trump ocenił jednak, że z zawarciem umowy być może będzie trzeba poczekać do wyborów prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2020 roku. Dodał, że jego zdaniem Chińczycy „chcą zawrzeć umowę teraz”, natomiast jemu samemu „podoba się pomysł czekania na umowę”.

Chiński resort handlu twierdził na początku listopada, że w ramach „pierwszej fazy” porozumienia obie strony będą musiały wycofać część ceł nałożonych już na wzajemny eksport. Konkretna skala tych zmian miałaby być przedmiotem negocjacji.

Zdaniem komentatorów negocjacje handlowe mogą dodatkowo utrudnić tarcia pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem na innych polach. Chińskie władze stanowczo zaprotestowały przeciwko podpisanym niedawno przez Trumpa ustawom wspierającym ruch demokratyczny w Hongkongu, gdzie od pół roku trwają antyrządowe protesty. Pekin sprzeciwia się również ustawie przewidującej sankcje za łamanie praw człowieka w regionie Sinciang na zachodzie ChRL, którą przyjęła w tym tygodniu amerykańska Izba Reprezentantów.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 27 ajwaj

""łamanie praw człowieka w regionie Sinciang na zachodzie ChRL""

- wzruszajaca troska o Ujgurów, m.in. "dobrych, demokratycznych" obcinaczy glów z ISIS w Syrii

Jak zwykle kal-boje nie interesuja sie glodnymi,umierajacymi chorymi, w tym dziecmi po rabunku Wenezueli, Syrii, Iranu, Libii itd. W celu "demokratyzacji" Jankesi wprowadzili tam sankcje.
Typowy "devil-state"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ajwaj

A swiat tego nie widzi ? Widzi
Die WELT-Niemcy

""55 procent Niemców chce, aby Europa broniła się w przyszłości bez pomocy Stanów Zjednoczonych, 48 procent nawet apelowało o częściowe lub całkowite wycofanie wojsk amerykańskich z Niemiec.
Jednocześnie większość popiera nowy kurs przytulania z Rosją Władimira Putina . 54 procent chce skupić się bardziej na współpracy niż na odstraszaniu. Jakby winą Zachodu, a nie Moskwy, była nowa epoka lodowcowa.""

https://www.welt.de/debatte/kommentare/article204022216/Trotz-Putins-Aggression-Der-seltsame-Russland-Tick-der-Deutschen.html?wtrid=onsite.onsitesearch

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 29 talmud

chiny rozdaja karty .....nowy lad geopolityczny jest nieunikniony......szkoda tylko ze polin jest po zlej stronie barykady ......jak zawsze......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil