Chiny będą rozmawiać z Francją o zakupie airbusów

Chiny będą negocjować z Francją w sprawie zakupu samolotów koncernu Airbus i po 17 latach embarga wznowią import francuskiej wołowiny - ustalili premierzy ChRL i Francji, Li Keqiang i Edouard Philippe, którzy spotkali się w poniedziałek w Pekinie.

Francuska wołowina trafi na chińskie stoły po raz pierwszy od 2001 roku, kiedy wprowadzono zakaz jej importu z powodu choroby szalonych krów (BSE) wynika z memorandum podpisanego przez Li i Philippea. Dokument konkretyzuje zapowiedzi składane w czasie styczniowej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Chinach.

Li zapewnił Philippea w obecności dziennikarzy, że Chiny planują w tym roku zakup wielu samolotów pasażerskich i są skłonne kontynuować negocjacje w sprawie maszyn Airbusa. Cieszę się, że Chiny potwierdziły silną skłonność do wczesnego wypełnienia zobowiązania, poczynionego w styczniu, by kupić odrzutowce Airbusa - powiedział Philippe.

Po styczniowej wizycie Macron oświadczył, że wkrótce zostanie zawarta umowa w sprawie zakupu przez Chiny 184 samolotów wąskokadłubowych Airbus A320. Według źródeł agencji Reutera zirytowało to chińskie władze, które uznały to za uprzedzanie wydarzeń, gdy negocjacje jeszcze się nie zakończyły. Ratowanie tej transakcji było jednym z celów trwającej wizyty Philippe'a w Pekinie.

Zarówno UE, jak i Chiny, znalazły się na celowniku protekcjonistycznych działań handlowych prezydenta USA Donalda Trumpa. Chiński premier zaznaczył w pekińskiej Wielkiej Hali Ludowej, że on i Philippe zgodzili się, iż dysputy handlowe z USA mogą być rozwiązywane na drodze rozmów.

Li wspomniał również, że uzgodnił z Philippeem zacieśnienie współpracy w sektorze energii nuklearnej. Zapewnił też, że Chiny będą szerzej otwierać swój rynek i kupować więcej francuskich produktów rolnych.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ron/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil