REKLAMA

ONZChiny: Pekin za "pokojowym zakończeniem" wojny na Ukrainie

2023-09-22 04:36
publikacja
2023-09-22 04:36

Wiceprezydent Chin Hang Zheng w przemówieniu wygłoszonym w czwartek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zadeklarował gotowość Pekinu do "konstruktywnej roli w szybkim osiągnięciu pokoju" na Ukrainie. Zapowiedział szersze otwarcie jego kraju na świat i podkreślił, ze Chiny zawsze będą członkiem "wielkiej rodziny krajów rozwijających się".

Chiny: Pekin za "pokojowym zakończeniem" wojny na Ukrainie
Chiny: Pekin za "pokojowym zakończeniem" wojny na Ukrainie
fot. SPUTNIK / / Reuters

Chiński wiceprezydent oświadczył, że "uzasadnione interesy bezpieczeństwa wszystkich krajów powinny być uwzględniane a suwerenność i integralność terytorialna szanowane". Dodał, że "różnice zdań i spory powinny być rozwiązywane pokojowo na drodze dialogu i konsultacji".

Nawiązując bezpośrednio do Ukrainy, Han Zheng stwierdził, że "Chiny popierają wszelkie starania zmierzające do pokojowego rozwiązania kryzysu i są gotowe do dalszego odgrywania konstruktywnej roli w szybkim osiągnięciu pokoju".

Jak przypomina Reuter, Pekin odmówił potępienia Moskwy za inwazję na Ukrainę rozpoczętą w lutym 2022 r. i wystąpił z własnym planem pokojowym, który jednak spotkał się ze wstrzemięźliwym przyjęciem zarówno w Kijowie jak i w Moskwie.

Han oświadczył w swym wystąpieniu, że Chiny uważają się za cześć Globalnego Południa i identyfikują się z celami i wyzwaniami "mniej rozwiniętych krajów" oferując im alternatywę wobec "hegemonii Zachodu".

"Jako największy kraj rozwijający się, Chiny są naturalnym członkiem Globalnego Południa. Oddychają tym samym powietrzem i dzielą tę samą przyszłość z innymi krajami rozwijającymi się" - podkreślił.

Associated Press zauważa, że luźno zdefiniowane pojęcie "Głobalne Południe", często ostatnio używane, oznacza kraje uboższe od "krajów pierwszego świata" i niekoniecznie znajdujące się na południowej pólkuli. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (21)

dodaj komentarz
mtorrent
Jak widzę po mocnym wystąpieniu Zelenskiego w ONZ liczba informacji o wojnie spadła.

Zawsze, od początku tej wojny powtarzałem, że Ukraińcy nie są naszymi przyjaciółmi. Może 500 lat temu była jakaś chemia teraz to w masie źli ludzie jeśli oceniać ich w stosunku do Polaków.

Mam nadzieję, że Ruscy nie odpuszczą i Ukraińcy
Jak widzę po mocnym wystąpieniu Zelenskiego w ONZ liczba informacji o wojnie spadła.

Zawsze, od początku tej wojny powtarzałem, że Ukraińcy nie są naszymi przyjaciółmi. Może 500 lat temu była jakaś chemia teraz to w masie źli ludzie jeśli oceniać ich w stosunku do Polaków.

Mam nadzieję, że Ruscy nie odpuszczą i Ukraińcy nie odpuszczą. Niestety ci ostatni robią się sprytni i jak Żymianie próbują naciągnąć cały świat na uczestniczenie w ich problemach. Nie widziałbym się w roli Orbana, robiącego l.kę Putlerowi. Ale ten ostatni chociaż jest w miarę fair w stosunku do Węgier.
trolley odpowiada (usunięty)
Bankierkowi też nie zapomnę co się tu działo...
absco
Uwaga żeby skrajna prawica tak chętnie popierająca Rosję nie obudziła się z ręką w nocniku.
Co zrobią jak Rosja upomni się o Priwislanski kraj? Korwin i jego zwolennicy raczej nie będą mieli nic przeciwko.
trpaslik
No i teraz wyobraźmy sobie, że Jankesi i Chiny dogadują się z Rosją i wojna kończy się, żeby nie psuć światowych interesów. Nowe granice zostają ustalone. Polska w obecnym stanie, po wpompowaniu kilkudziesięciu miliardów, ogromnej mobilizacji i wyrzeczeniach społeczeństwa, staje się największym nieprzyjacielem Ukrainy. Jest też oficjalnie No i teraz wyobraźmy sobie, że Jankesi i Chiny dogadują się z Rosją i wojna kończy się, żeby nie psuć światowych interesów. Nowe granice zostają ustalone. Polska w obecnym stanie, po wpompowaniu kilkudziesięciu miliardów, ogromnej mobilizacji i wyrzeczeniach społeczeństwa, staje się największym nieprzyjacielem Ukrainy. Jest też oficjalnie największym nieprzyjacielem Rosji. To właśnie kliniczny przypadek głupoty politycznej i amatorszczyzny dyplomatycznej, który może być wykładany jako case na uczelniach dyplomatycznych całego świata.
kamikaze351
Dobrze ujęte. Narobiliśmy sobie, jako kraj, wrogów i kiedy konflikt się skończy, zapłacimy pełna cenę. W tym samym czasie niemcy wyślizgają się, tak jak to zrobili po 2 wojnie światowej.
kerad_
Rosja musiałaby zaakceptować, że stanie się kondominium amerykańsko - chińskim!
absco odpowiada kerad_
Czego im jako Polacy serdecznie życzymy
kerad_ odpowiada absco
Do życzeń się przyłączam! :-) Ale oni tak łatwo się nie poddają.
kamikaze351
Trpaslik, wrzuć jeszcze raz swój komentarz, bo słudzy banderowców go skasowali.
polonu
A to Tajwan jest Amerykański , kurcze coś nie tak , jaki tam język jest na tej wyspie . . bo oni mi wyglądają na Chińczyków z wyglądu .

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki