REKLAMA

Chiny: Amerykanie dumpingują sorgo

2018-04-17 15:10
publikacja
2018-04-17 15:10

Wstępne dochodzenie wykazało dumping w imporcie sorgo z USA do Chin, co przyniosło straty lokalnym producentom - ogłosiło we wtorek chińskie ministerstwo handlu, wprowadzając wymóg wpłacania przez importerów kaucji zabezpieczających na poczet możliwych ceł.

/ fot. stevanovicigor / YAY Foto

Od środy importerzy będą musieli wpłacać kaucje w wysokości 178,6 proc. wartości sorgo, które chcą sprowadzić z USA - zdecydował resort po zakończeniu wstępnego dochodzenia. Taryfy antydumpingowe mogą zostać wprowadzone, kiedy śledztwo się zakończy.

Dochodzenie wszczęto na początku lutego w atmosferze narastającego sporu handlowego między Chinami a USA. Od tamtego czasu amerykański prezydent Donald Trump zagroził nałożeniem karnych ceł na chińskie towary, których import do USA może być wart nawet 150 mld USD rocznie, by ukarać Pekin za wymuszanie transferu technologii od amerykańskich firm. Chińskie władze odrzucają te oskarżenia i zapowiadają stanowczy odwet, co podsyca obawy o wybuch wojny celnej.

Szef biura ds. środków ochrony handlu i dochodzeń z chińskiego ministerstwa handlu Wang Hejun podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że taka decyzja resortu po wstępnym dochodzeniu jest zgodna z chińskimi przepisami oraz regułami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wstępne dochodzenie wykazało, że amerykańskie sorgo było w Chinach sprzedawane po zaniżonych cenach, co w istotny sposób zaszkodziło krajowym producentom. Ceny sorgo z USA spadły w latach 2013-17 o 31 proc., a jego import do Chin wzrósł w tym okresie 14-krotnie - ustalili chińscy urzędnicy.

Resort handlu prowadzi również osobne dochodzenie w sprawie domniemanego dotowania eksportu sorgo przez USA. Jego wyniki zostaną ogłoszone w późniejszym terminie - przekazano.

Chiny są jednym z głównych rynków eksportowych na amerykańskie sorgo, którego używa się jako paszy dla zwierząt i do produkcji niektórych rodzajów wysokoprocentowego alkoholu baijiu. Cła antydumpingowe na to zboże uderzyłyby w amerykańskich farmerów w regionach, które głosowały na Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Kiedy Biały Dom ogłosił listę chińskich towarów o wartości 50 mld USD rocznie, które zamierza objąć karnymi cłami, Pekin odpowiedział natychmiast swoim własnym zestawieniem produktów amerykańskich o podobnej wartości. Znalazła się na niej między innymi soja - największy rolniczy produkt eksportowy USA do Chin.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ron/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj
Prez. Trump nie straci zwolenników, plonne nadzieje deep state i ich "wolnych mediów",
ma > 50 % czyli wiecej niz Burak O.,
Pomoze farmerom kasiora z firm nie placacych do tej pory wcale podatków w USA > Amazon, Google itd.itp. Setki mld $$$ juz wrócily i beda wracac

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki