Chiny: 22 proc. mieszkań w miastach jest pustych

22 proc. mieszkań w chińskich miastach stoi pustych, co oznacza ponad 50 mln takich lokali; jest to największy odsetek spośród krajów świata - podała w piątek agencja Bloomberga, powołując się na nieopublikowane jeszcze badanie chińskich naukowców.

(fot. Qilai Shen / Bloomberg)

W przypadku problemów na rynku nieruchomości właściciele mogą zdecydować się na wyprzedaż pustych mieszkań, napędzając spiralę spadku cen - ocenia Bloomberg, nazywając to koszmarnym scenariuszem dla chińskich władz. Wyniki badania sugerują ponadto, że zabiegi rządu w celu ukrócenia spekulacji na rynku nieruchomości nie powiodły się wskazuje agencja.

Nie ma żadnego innego kraju, w którym odsetek opuszczonych mieszkań byłby tak wysoki () Jeśli na rynku nieruchomości pojawią się trudności, wyprzedawane domy zaleją Chiny jak powódź - ocenił kierujący badaniem prof. Gan Li z Południowo-Zachodniego Uniwersytetu Finansów i Ekonomii w mieście Chengdu. Badanie przeprowadzono w 2017 roku w 363 chińskich powiatach.

Gan dodał w rozmowie telefonicznej z Bloombergiem, że odsetek niezamieszkanych lokali jest podobny do wyniku z poprzedniego badania z 2013 roku, kiedy wyniósł 24,2 proc. Wówczas liczbę pustych mieszkań oszacowano na 49 mln, ale tym razem jest ona z pewnością wyższa niż 50 mln - powiedział profesor.

Badacze nie wliczają do tej liczby nowych lokali, które jeszcze nie zostały sprzedane przez deweloperów. Uwzględnia się natomiast domy wczasowe i opuszczone domy migrantów zarobkowych, choć według Gana kluczową rolę w utrzymywaniu wysokiego odsetka pustych mieszkań odgrywają lokale kupowane jako inwestycje.

Ceny nieruchomości rosły w Chinach gwałtownie od roku 2000, czyniąc z zakupu mieszkań dobry sposób na pomnażanie pieniędzy. W Pekinie lokale, które w 2003 roku sprzedawano po 3 tys. juanów (1,6 tys. zł) za metr kwadratowy, teraz kosztują ponad 60 tys. juanów (32 tys. zł) za metr - wynika z danych portalu z informacjami na temat rynku nieruchomości creprice.cn.

Ostatnio jednak w kraju przybywa osób niezadowolonych z powodu spadków cen. W październiku wzburzeni właściciele lokali kilkakrotnie demonstrowali i atakowali biura deweloperów, którzy zaoferowali zniżki na mieszkania, za które oni sami zapłacili pełne kwoty.

Chiński rząd od lat stara się studzić wzrost cen nieruchomości i zniechęcać do spekulacji. W 2010 roku w jednej z rządowych dyrektyw określono rynek nieruchomości jako "ważną kwestię", która "wpływa na stabilność społeczną. Prezydent ChRL Xi Jinping oświadczył jesienią ubiegłego roku w szeroko nagłaśnianym przemówieniu na XIX krajowym zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh), że domy są dla ludzi do mieszkania, a nie do spekulacji.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 gerth

W 2003r ceny mieszkań w Pekinie były na poziomie stolicy Bułgarii, w 2018r mają ceny na poziomie Londynu albo NY. Przesada? Przesada.
Każdy chciałby mieć mieszkanie w Nowym Jorku czy Londynie. A kto chce mieć mieszkanie w Pekinie? Może i miliard Chińczyków chce mieszkać w Pekinie ale większość z nich nie ma kasy.

! Odpowiedz
13 14 mrbean

no to dobrze to nie wróży dla przyszłości gospodarki światowej, będzie zwała jak nic, po cholerę oni to budują skoro nie ma popytu po takich cenach, 10 lat temu taka sytuacja była w Hiszpanii, tylko nie wiem na jaką skalę...

! Odpowiedz
3 16 rozwielitek

Problem polega że budują bo popyt jest. Oznacza to tylko samo-na-kręcającą się spirale wzrostów co w konsekwencji prowadzi do krachu

! Odpowiedz
32 25 ajwaj

Te mieszkania sa potrzebne, Pan Xi Jingping & co. ma reke na pulsie

Przy stalych wzrostach gosp. +6 czy +7 % i wiecej PODWOJENIE PKB w 10+ latach (% od %).
Poltyka juz nie 1 dziecka a wiecej, do tego plan zwiekszenia popytu wewnetrznego, dobrobytu dane procentowe wolnych mieszkan niewiele mówia. Najwiecej PORSCHE sprzedaje w tzw. komunistycznych Chinach

Chiny Ludowe to panstwo 1 300 000 000+ ludzi, poziom zycia rosnie i jakos sankcje nie wywolaly fali tsunami. Zreszta sprzezone media "wolnego swiata" wieszcza nadchodzaca katastrofe w ChRL od dziesiecioleci :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 17 ajwaj

UPDATE :)
Chinskich przyjaciól jest juz 1,417,050,371
> http://worldpopulationreview.com/countries/china-population/ (mniej-wiecej)
Przy odpowiednich warunkach wchlona takie nadwyzki w mgnieniu oka.

Dla porównania - populacja UKR, LT, LV, EST i PL (ta REALNA, nie ta zameldowana) sie szybko starzeje i zmniejsza,

! Odpowiedz
16 17 jendreka

Zamiast mieszkanie +, może by zająć się ekspertem mieszkań z chin? Pewnie było by i taniej i szybciej.

! Odpowiedz
13 17 looyd

Pustostany sa na prowincji nie w wielkich miastach. Tam ceny sa niskie i spadaja. Autor popisal sie duza nieznajomoscia tematu..

! Odpowiedz
20 21 silvio_gesell

Jak zwykle - opodatkowanie wartości gruntu rozwiązałoby ten problem.

! Odpowiedz
1 3 open_mind

Tak to widzi Bloomberg https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-11-08/a-fifth-of-china-s-homes-are-empty-that-s-50-million-apartments

! Odpowiedz
9 19 open_mind

Dla całości obrazu dodam że u podnóża tych pustawych wieżowców koczują w skleconych klitkach Chińczycy – budowniczowie tych apokaliptycznych Wieżowców. U nas natomiast biura projektowe pracują nad planem B – jak przekształcić centra handlowe na mieszkania.

! Odpowiedz
13 27 open_mind

A w Ameryce Lewacy szczekają, a karawana idzie dalej na północ!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil