REKLAMA

Chińskie wojsko oskarża USA o bezprawne wtargnięcie na wody terytorialne

2021-05-20 16:00
publikacja
2021-05-20 16:00
Chińskie wojsko oskarża USA o bezprawne wtargnięcie na wody terytorialne
Chińskie wojsko oskarża USA o bezprawne wtargnięcie na wody terytorialne
fot. Delpixel / / Shutterstock

Chińskie wojsko ogłosiło w czwartek, że niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej bezprawnie wtargnął na wody terytorialne ChRL na Morzu Południowochińskim. To najnowsza odsłona sporu pomiędzy USA a Chinami w związku z roszczeniami Pekinu na tym akwenie.

Dowództwo południowego teatru działań wojennych chińskiej armii oświadczyło, że niszczyciel USS Curtis Wilbur wpłynął bez zezwolenia na wody terytorialne ChRL, ale został z nich „wydalony” przez chińskie jednostki.

W komunikacie wyrażono sprzeciw wobec działań amerykańskiego okrętu, który zdaniem chińskiego wojska naruszył suwerenność Chin oraz podważył pokój i stabilność w regionie.

Według amerykańskiej VII Floty niszczyciel zgodnie z prawem skorzystał ze swobody żeglugi na wodach międzynarodowych w pobliżu Wysp Paracelskich. Pretensje do tych wysp zgłasza nie tylko komunistyczna ChRL, ale również Wietnam oraz Tajwan, który sam uważa się za niezależne państwo.

Komentarze chińskiego wojska są nieprawdziwe, a USS Curtis Wilbur „nie został wydalony z terytorium żadnego kraju” – zaznaczyła amerykańska flota.

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Od kilkunastu lat jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.

Chiny uznają prawie cały ten akwen za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu. Chińskie roszczenia stoją w sprzeczności z pretensjami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego morza i nasilają napięcia na linii Waszyngton-Pekin.

Niszczyciel USS Curtis Wilbur przepłynął we wtorek Cieśniną Tajwańską, co wywołało stanowczy protest chińskiego wojska. Armia ChRL oskarżyła USA o „wysyłanie błędnych sygnałów tajwańskim siłom niepodległościowym” oraz „celowe zakłócanie sytuacji w regionie”. VII Flota USA określiła rejs jako rutynowy.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Chiny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki