REKLAMA

Chińskie fabryki wstrzymują pracę. Susza zakłóca działanie elektrowni wodnych

2022-08-17 09:54
publikacja
2022-08-17 09:54
Chińskie fabryki wstrzymują pracę. Susza zakłóca działanie elektrowni wodnych
Chińskie fabryki wstrzymują pracę. Susza zakłóca działanie elektrowni wodnych
fot. HelloRF Zcool / / Shutterstock

Niektóre fabryki w południowo-zachodnich Chinach wstrzymały pracę, ponieważ susza zakłóca produkcję prądu w elektrowniach wodnych – podała w środę agencja AP, oceniając to jako kolejne obciążenie dla chińskiej gospodarki, borykającej się ze skutkami lockdownów covidowych.

Utrudnienia związane z suszą występują w okresie przygotowań do XX krajowego zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh), na którym przywódca kraju i partii Xi Jinping najpewniej zerwie z tradycją i pozostanie u władzy na trzecią pięcioletnią kadencję – podkreśla Associated Press.

Firmy w prowincji Syczuan na południowym zachodzie Chin, w tym zakłady wytwarzające panele słoneczne, cement i mocznik, wstrzymały lub ograniczyły produkcję, ponieważ nakazano im racjonowanie prądu przez pięć dni – wynika z informacji miejscowych mediów.

Poziom wody w zbiornikach elektrowni spadł w tym miesiącu nawet o połowę, tymczasem zapotrzebowanie na prąd wzrosło w związku z upalną pogodą i użyciem klimatyzatorów. „Zostawić energię ludziom” – napisano w dyrektywie władz prowincji.

Agencja AP zwraca uwagę na odnotowany w lipcu spadek tempa wzrostu produkcji w fabrykach i sprzedaży detalicznej w Chinach. Według Associated Press to oznaka spowolnienia w ożywieniu gospodarczym po wprowadzanych od marca lockdownach związanych z Covid-19 w Szanghaju i szeregu innych zagłębi przemysłowych.

PKB Chin wzrósł w pierwszej połowie roku o 2,5 proc. w ujęciu rocznym, a więc tempo wzrostu było ponad dwa razy niższe niż cel na cały rok 2022, który wynosi 5,5 proc. - podkreśla AP.

Na niektórych obszarach środkowych i północnych Chin władze wprowadziły środki kryzysowe, by zapewnić dostawy wody pitnej, ponieważ letnie opady były nawet dwa razy mniejsze niż zwykle. Susza i upały zagroziły setkom tysięcy hektarów upraw – informowała agencja Xinhua.

Władze przeznaczyły 280 mln juanów (41 mln dolarów) na pomoc w łagodzeniu skutków suszy w prowincjach Hebei i Shanxi oraz regionie Mongolia Wewnętrzna na północy Chin oraz w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju – przekazała chińska agencja.

We wtorek władze poinformowały tymczasem o zagrożeniu powodziowym na niektórych obszarach na północy Chin – podała agencja AP. (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Cóż... Świat narastającą od lat bez umiaru zachłannością rynkową i krótkowidztwem rosnącym coraz szerzej na maxa niestety często nie bez celu wielu i korzyści obudzi się prędzej niż sobie obecnie wielu myśli z nocnikiem pogodowym upalnym poparzeniowym w dłoni. Niestety
taki-ktos-jak-ja
Skoro na planecie obieg wody jest zamknięty, to gdzie jest ta woda. U nas nie, w Chinach nie, w Europie nie. Dziwne.
zenonn
"jedna osoba zużywa rocznie średnio ok. 1700 m sześciennych wody"
Ja zużywam 50m3 wody wg wodomierza czyli 3%, 97% jest zużywane poza moimi decyzjami.
Ktoś zużywa na mój rachunek 30 razy więcej wody niż ja


taki-ktos-jak-ja odpowiada zenonn
Zużywa a później woda powinna wrócić do obiegu. Ale nie wraca. Wygląda na to że ktoś trwale związuje wodę w jakichś produktach. I nie są to zwykli ludzie jak my.
wojtek0s0
w jednym miejscu masz suszę a w innym powodzie - ilość wody faktycznie jest taka sama ale jej miejsce już nie.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki