Chińskie MSZ domaga się, by Trump zawetował ustawę w sprawie Hongkongu

Chińskie MSZ zażądało w czwartek od prezydenta USA Donalda Trumpa, aby nie podpisywał przyjętych przez amerykański Kongres ustaw wspierających demonstrantów w Hongkongu, i ponownie zagroziło „silnymi środkami odwetowymi”, jeśli nowe prawa wejdą w życie.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

Rzecznik resortu Geng Shuang ocenił, że jedna z tych ustaw, Hong Kong Human Rights and Democracy Act, podważa zarówno interesy Chin, jak i USA oraz specjalnego regionu administracyjnego Hongkong.

„Wzywamy USA, by zdały sobie sprawę z sytuacji i zaprzestały błędnego postępowania, nim będzie za późno, nie wprowadzały w życie tej ustawy i natychmiast przestały ingerować w sprawy Hongkongu i wewnętrzne sprawy Chin” - powiedział Geng na rutynowym briefingu w Pekinie.

„Jeśli USA będą w dalszym ciągu robiły błędne posunięcia, Chiny podejmą z pewnością silne środki odwetowe” - dodał rzecznik.

Ustawy skrytykował również szef chińskiej dyplomacji Wang Yi, który ocenił, że stanowią one ingerencję w wewnętrzne sprawy ChRL oraz ignorują przemoc protestujących w Hongkongu. „Ta ustawa wysyła błędny sygnał tym brutalnym przestępcom” - powiedział w rozmowie z odwiedzającym Chiny byłym szefem Pentagonu Williamem Cohenem.

Amerykański Senat i Izba Reprezentantów niemal jednogłośnie przyjęły projekty dwóch ustaw wspierających demonstrantów w Hongkongu: w sprawie obrony demokracji i praw człowieka oraz zakazującej eksportu do Hongkongu określonych środków do kontroli i walki z demonstrantami, takich jak gaz łzawiący, rozpylacze pieprzu, gumowe kule i broń hukowa.

Departament Stanu USA ma zostać zobowiązany do regularnego informowania Kongresu o sytuacji w Hongkongu, a od oceny tej sytuacji ma zależeć przedłużanie preferencyjnego statusu handlowego Hongkongu w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Rząd USA ma też uzyskać prawo nakładania sankcji na osoby odpowiedzialne za naruszanie demokracji i praw człowieka w Hongkongu.

Ustawy zostaną przedłożone prezydentowi Trumpowi, który - jak informują źródła zbliżone do Białego Domu - najprawdopodobniej je podpisze.

Uczestnicy trwających od czerwca masowych protestów w Hongkongu domagają się między innymi demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji, której zarzucają używanie nadmiernej siły. Władze Hongkongu, popierane przez rząd w Pekinie, wykluczyły jednak ustępstwa.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 alexbp7

Red is bad

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil