Chiński satelita do łączności kwantowej od dziś na orbicie

Chińczycy jako pierwsi wystrzelili na orbitę okołoziemskiego satelitę łączności kwantowej. Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że jest to priorytetowy program w dążeniu do ustanowienia Chin potęgą w kosmosie.

Chińska satelita do łączności kwantowej od dziś na orbicie
Chińska satelita do łączności kwantowej od dziś na orbicie (fot. Jin Liwang / FORUM)

Eksperyment nazwany Mozi - zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku lat – zrealizowano dzisiaj w centrum kosmicznym Jiuquan, znajdującym się w odległej, północno-zachodniej chińskiej prowincji. Satelita waży ponad 500 kg. Ma okrążać Ziemię w czasie 90 minut i znajdować się na orbicie odległej o 600 km od powierzchni naszej planety.

Docelowym zadaniem satelity jest umożliwienie bezpiecznej transmisji danych między ośrodkami w Chinach i Europie. Ustalenie takiej linii komunikacyjnej będzie miało również swoje konsekwencje związane z bezpieczeństwem narodowym, dlatego Chiny chcą współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną. Aktualnie komunikacja będzie możliwa pomiędzy Pekinem i Urumqi - stolicą Xinjiangu. Chińczycy mają nadzieję, że przesyłanie informacji za pomocą ich sieci łączności będzie odbywało się z prędkością szybszą od prędkości światła – donosi Xinhua, oficjalny serwis informacyjny w Pekinie.

System komunikacji kwantowej ma być całkowicie bezpieczny i odporny na próby dokonywania ataków hakerskich dzięki zastosowaniu odpowiednich kluczy i splotów kwantowych. Splątane fotony mają uniemożliwić podsłuchy i przechwytywanie informacji przekazywanych między przestrzenią kosmiczną, a Ziemią.

Prace nad przedsięwzięciem - pierwotnie nazwanym QSS (Quantum Scale) - w szanghajskim Instytucie Fizyki Stosowanej rozpoczęły się już osiem lat temu. Dwaj chińscy naukowcy, Pan Jianwei oraz Wang Jianyu połączyli siły, aby zbudować pierwszego na świecie satelitę zdolnego do pośrednictwa w procesie teleportacji cząstek między przestrzenią kosmiczną i Ziemią. Pionierski projekt może doprowadzić do przełomu w dziedzinie kryptografii. Według Wanga misja QSS skupia się na czymś czego nie próbował jeszcze nikt inny i ma to być krok „w przestrzeni”, pionierski dla Chin. Projekt ma również pomóc w powstaniu przyszłego kwantowego internetu.

Angelika Lech

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 13 ~Ads

Ja tam nie jestem specjalistą od fizyki kwantowe, ale w jednej części jest mowa o fotonach splątanych a w drugiej o teleportacji cząstek... To w końcu o które zjawisko oparta jest ta technologia?

! Odpowiedz
1 1 ~Q-

proste, splątanie jest użyte do kryptografii a teleportacja przekazuje zakodowaną informację szybciej od światła

! Odpowiedz
3 20 ~Podpis

Pierwszą na świecie satelitę... Gdzie uczą takiej gramatyki? Satelita to rodzaj męski.

! Odpowiedz
0 12 ~zez

na wykładach z gender. Ostatnio satelity stwierdziły, że są jednak kobietami, więc nie obrażaj ich uczuć bo to homofobia ;)

! Odpowiedz
5 6 ~Klaus

Czyli Chińczycy mają nadziej pokonać barierę prędkości światła. Rzeczywiście słuszną linie ma chińska władza.

! Odpowiedz
1 1 ~Barbarus

a kto udowodnił, że informacja nie może się przemieszczać szybciej niż światło? np. informacja o spinie cząstek splątanych dociera od jednej do drugiej szybciej niż światło...

! Odpowiedz
1 2 ~Barbarus

ps. wy, spece od mamony, lepiej nie bierzcie się za fizykę i to od razu kwantową ;)

! Odpowiedz
1 2 ~buc

Bełkot.

! Odpowiedz
5 16 ~Tomeczek_888

No i co? Uczeni radzieccy już dawno temu udowodnili że kura może się poruszać z prędkością światła. Skorzystali z doświadczenia Galileusza. W tym celu zbudowali dwie jednakowe wieże i ze szczytu każdej z nich zrzucali kurę i zapaloną lampę naftową. Kura i lampa docierały do ziemi w tym samym czasie a więc kura poruszała się z prędkością światła :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 ~Zigi

Nie z prędkoscią swiatła tylko z prędkością lampy naftowej...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.