Chiński satelita do łączności kwantowej od dziś na orbicie

Chińczycy jako pierwsi wystrzelili na orbitę okołoziemskiego satelitę łączności kwantowej. Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że jest to priorytetowy program w dążeniu do ustanowienia Chin potęgą w kosmosie.

Chińska satelita do łączności kwantowej od dziś na orbicie
Chińska satelita do łączności kwantowej od dziś na orbicie (fot. Jin Liwang / FORUM)

Eksperyment nazwany Mozi - zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku lat – zrealizowano dzisiaj w centrum kosmicznym Jiuquan, znajdującym się w odległej, północno-zachodniej chińskiej prowincji. Satelita waży ponad 500 kg. Ma okrążać Ziemię w czasie 90 minut i znajdować się na orbicie odległej o 600 km od powierzchni naszej planety.

Docelowym zadaniem satelity jest umożliwienie bezpiecznej transmisji danych między ośrodkami w Chinach i Europie. Ustalenie takiej linii komunikacyjnej będzie miało również swoje konsekwencje związane z bezpieczeństwem narodowym, dlatego Chiny chcą współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną. Aktualnie komunikacja będzie możliwa pomiędzy Pekinem i Urumqi - stolicą Xinjiangu. Chińczycy mają nadzieję, że przesyłanie informacji za pomocą ich sieci łączności będzie odbywało się z prędkością szybszą od prędkości światła – donosi Xinhua, oficjalny serwis informacyjny w Pekinie.

System komunikacji kwantowej ma być całkowicie bezpieczny i odporny na próby dokonywania ataków hakerskich dzięki zastosowaniu odpowiednich kluczy i splotów kwantowych. Splątane fotony mają uniemożliwić podsłuchy i przechwytywanie informacji przekazywanych między przestrzenią kosmiczną, a Ziemią.

Prace nad przedsięwzięciem - pierwotnie nazwanym QSS (Quantum Scale) - w szanghajskim Instytucie Fizyki Stosowanej rozpoczęły się już osiem lat temu. Dwaj chińscy naukowcy, Pan Jianwei oraz Wang Jianyu połączyli siły, aby zbudować pierwszego na świecie satelitę zdolnego do pośrednictwa w procesie teleportacji cząstek między przestrzenią kosmiczną i Ziemią. Pionierski projekt może doprowadzić do przełomu w dziedzinie kryptografii. Według Wanga misja QSS skupia się na czymś czego nie próbował jeszcze nikt inny i ma to być krok „w przestrzeni”, pionierski dla Chin. Projekt ma również pomóc w powstaniu przyszłego kwantowego internetu.

Angelika Lech

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~chaim

czyli ajsztajn okazał się żydowskim hochsztaplerem i idiotą na siłe lansowanym na "geniusza"

! Odpowiedz
1 0 ~zyd

Chiny niebawem wykupią zbankrutowane żydowskie robactwo ( soroszów rotszildówi rocefelerów)

! Odpowiedz
1 4 ~Jaro

Polska moze wystrzelic co najwyzej petarde

! Odpowiedz
3 0 ~Zem

Ha!
Ja to wymyśliłem pięć lat temu i nikt mi nie chciał wierzyć że tak się da. Holera, znów ktoś mnie wyprzedził z wynalazkiem. :(

! Odpowiedz
5 4 ~Dyktator_Kaczyński

Od 2015 roku kolejny zabór tym razem Kaczki, a przy takim rządzie Kaczyland nigdy nie wystrzeli własnego porządnego satelity.

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

na 1000% jest tam wiecej niż kwant przynajmniej na europę...

! Odpowiedz
0 10 ~inzynier

Na sza nauka to pokosie tępych wykładowców którzy opanowali uczelnie i starych pierdzistołków z tytułami profesorów zatrudnionych w PAN. Jeśli do dzisiaj pracują śmiecie z byłego PZPR to co tu mówić o polskiej nauce z noblami dla stalinowskich wierszokletów i Bolka.

! Odpowiedz
1 8 ~abo

imo, to jakas bzdura ze "...przesyłanie informacji za pomocą ich sieci łączności będzie odbywało się z prędkością szybszą od prędkości światła..."

nie da sie tak przekroczyc predkosci swiatla!!!!!!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teleportacja_kwantowa

! Odpowiedz
2 2 ~tra

Da się w ten sposób przekroczyć prędkość światła. Póki co nie jesteśmy w stanie ogarnąć tej techniki, dlatego ciekaw jestem jak rozwiązali to Chińczycy.

Sam Einstein twierdził, że nie ma możliwości, aby stan splątany przekraczał prędkość światła i był o to spór, ale po jego śmierci wiele eksperymentów jasno pokazało i potwierdziło, że przesył informacji w stanie splątanym jest natychmiastowy bez względu na to czy cząstki są oddalone od siebie o kilometr czy milion lat świetlnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jarek

napęd Alcubierre'a

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.