Chiński satelita do łączności kwantowej od dziś na orbicie

Chińczycy jako pierwsi wystrzelili na orbitę okołoziemskiego satelitę łączności kwantowej. Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że jest to priorytetowy program w dążeniu do ustanowienia Chin potęgą w kosmosie.

Chińska satelita do łączności kwantowej od dziś na orbicie
Chińska satelita do łączności kwantowej od dziś na orbicie (fot. Jin Liwang / FORUM)

Eksperyment nazwany Mozi - zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku lat – zrealizowano dzisiaj w centrum kosmicznym Jiuquan, znajdującym się w odległej, północno-zachodniej chińskiej prowincji. Satelita waży ponad 500 kg. Ma okrążać Ziemię w czasie 90 minut i znajdować się na orbicie odległej o 600 km od powierzchni naszej planety.

Docelowym zadaniem satelity jest umożliwienie bezpiecznej transmisji danych między ośrodkami w Chinach i Europie. Ustalenie takiej linii komunikacyjnej będzie miało również swoje konsekwencje związane z bezpieczeństwem narodowym, dlatego Chiny chcą współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną. Aktualnie komunikacja będzie możliwa pomiędzy Pekinem i Urumqi - stolicą Xinjiangu. Chińczycy mają nadzieję, że przesyłanie informacji za pomocą ich sieci łączności będzie odbywało się z prędkością szybszą od prędkości światła – donosi Xinhua, oficjalny serwis informacyjny w Pekinie.

System komunikacji kwantowej ma być całkowicie bezpieczny i odporny na próby dokonywania ataków hakerskich dzięki zastosowaniu odpowiednich kluczy i splotów kwantowych. Splątane fotony mają uniemożliwić podsłuchy i przechwytywanie informacji przekazywanych między przestrzenią kosmiczną, a Ziemią.

Prace nad przedsięwzięciem - pierwotnie nazwanym QSS (Quantum Scale) - w szanghajskim Instytucie Fizyki Stosowanej rozpoczęły się już osiem lat temu. Dwaj chińscy naukowcy, Pan Jianwei oraz Wang Jianyu połączyli siły, aby zbudować pierwszego na świecie satelitę zdolnego do pośrednictwa w procesie teleportacji cząstek między przestrzenią kosmiczną i Ziemią. Pionierski projekt może doprowadzić do przełomu w dziedzinie kryptografii. Według Wanga misja QSS skupia się na czymś czego nie próbował jeszcze nikt inny i ma to być krok „w przestrzeni”, pionierski dla Chin. Projekt ma również pomóc w powstaniu przyszłego kwantowego internetu.

Angelika Lech

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~chaim

czyli ajsztajn okazał się żydowskim hochsztaplerem i idiotą na siłe lansowanym na "geniusza"

! Odpowiedz
1 0 ~zyd

Chiny niebawem wykupią zbankrutowane żydowskie robactwo ( soroszów rotszildówi rocefelerów)

! Odpowiedz
1 4 ~Jaro

Polska moze wystrzelic co najwyzej petarde

! Odpowiedz
3 0 ~Zem

Ha!
Ja to wymyśliłem pięć lat temu i nikt mi nie chciał wierzyć że tak się da. Holera, znów ktoś mnie wyprzedził z wynalazkiem. :(

! Odpowiedz
5 4 ~Dyktator_Kaczyński

Od 2015 roku kolejny zabór tym razem Kaczki, a przy takim rządzie Kaczyland nigdy nie wystrzeli własnego porządnego satelity.

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

na 1000% jest tam wiecej niż kwant przynajmniej na europę...

! Odpowiedz
0 10 ~inzynier

Na sza nauka to pokosie tępych wykładowców którzy opanowali uczelnie i starych pierdzistołków z tytułami profesorów zatrudnionych w PAN. Jeśli do dzisiaj pracują śmiecie z byłego PZPR to co tu mówić o polskiej nauce z noblami dla stalinowskich wierszokletów i Bolka.

! Odpowiedz
1 8 ~abo

imo, to jakas bzdura ze "...przesyłanie informacji za pomocą ich sieci łączności będzie odbywało się z prędkością szybszą od prędkości światła..."

nie da sie tak przekroczyc predkosci swiatla!!!!!!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teleportacja_kwantowa

! Odpowiedz
2 2 ~tra

Da się w ten sposób przekroczyć prędkość światła. Póki co nie jesteśmy w stanie ogarnąć tej techniki, dlatego ciekaw jestem jak rozwiązali to Chińczycy.

Sam Einstein twierdził, że nie ma możliwości, aby stan splątany przekraczał prędkość światła i był o to spór, ale po jego śmierci wiele eksperymentów jasno pokazało i potwierdziło, że przesył informacji w stanie splątanym jest natychmiastowy bez względu na to czy cząstki są oddalone od siebie o kilometr czy milion lat świetlnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jarek

napęd Alcubierre'a

! Odpowiedz
3 5 ~s6

To pewno satelita szpiegowski, do rozpoznania na morzu albo podsłuchu łączności. Okrąża Ziemię w 90 minut, bo nad Chinami przesyła fotki, a poza Chinami je nagrywa.

! Odpowiedz
12 4 ~as

Polaki, a wy jakiego satelitę ostatnio wystrzeliliście w kosmos?

! Odpowiedz
0 7 ~Człowiek

Kwaśniewskiego - za ukrycie prawdy o Czarnobylskiej katastrofie i Wałęsę - za "Grubą Kreskę" oraz utrzymywanie przywilej bezpieki i ich wysokich emerytur,

! Odpowiedz
4 7 ~Lechita

123 lata pod zaborami. Trzy wojny na własnym terytorium z czego dwie światowe. O drugiej z tych trzech zadecydował bitwa którą się zalicza do tych które zmieniły losy świata. Długie lata pod kolejnym zaborem tym razem komunistycznym i śmiejesz się że satelit własnych nie wysyłamy? Jest takie jedno państwo które satelity wysyłało ale tylko wtedy kiedy mogło grabić okupowanych sąsiadów bo chyba grabieżą można nazwać np kupowanie jednej tony węgla za jednego dolara?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~savik

Ciebie bym wystrzelił za te "Polaki"

! Odpowiedz
0 0 ~MacGawer

Już w latach 60-tych produkowaliśmy rakiety "Meteor" z ktorych ostatnia osiągnęłą pułap 90 km. Mogliśmy spokojnie zrobić lepsze ale ruskie powiedzieli "nie wolno" i tak sie skończyła polska przygoda z kosmosem:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Meteor_(rakieta)

! Odpowiedz
1 0 ~polak odpowiada ~Lechita

a komuna zrobila zle A komuna to same poaozyty A komuna to stare pierdziele Sluchaj mnie facio 40 lat po obaleniu komunizmu w dalszym ciagu jestes gorszej nedzy jak byles za komunizm za komunizm budowalo sie zaklady a teraz sie te zaklady okrada i sprzedaje gorszego bandyctwa jeszcze nie bylo jaki jest teraz nedza bida i bedzie syf jeszcze gorszy Nastepnym razem skul pysk i ciiiiiichhho

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Lechita odpowiada ~polak

Taa pieniądze to były ale aby za nie coś kupić to trzeba było nieźle kombinować a i jeszcze uważać aby przez to kombinowanie do więzienia nie trafić. Tego już nie pamiętasz?

! Odpowiedz
0 0 ~Joker

Żadnego, ale możesz zostać pierwszym

! Odpowiedz
13 23 ~evil

A w Polsce milion kościołów, milion pomników, marsze pamięci, spędy młodzieży itd.
A na świecie technologie kwantowe, kosmosy, satelity, itd.
Ale co tam? Ważne, że ziemniaki mamy...

! Odpowiedz
9 10 ~Dżejms

Zrezygnuj z ziemniaków już dziś. A kwantowego satelitę kto broni ci wystrzelić? Wal śmiało!

! Odpowiedz
9 4 ~papua

oby fotony sie nie POplataly w tym kosmosie bo wtedy zagina wszystkie dane i nie trzeba ich bedzie odkodowywac

! Odpowiedz
7 4 ~juare

system NIE jest odporny na podsłuchiwanie. systemu nie mozna podsluchac bez ZNISZCZENIA wiadomosci.
czyli wiesz, ze podsluchuja i zmieniasz klucze.( w tym wypadku od nowa zestawiasz polaczenie)
po drugie to co tu pisza moze sie odbywac tylko swiatlem (podczerwien?) chyba ze żółci wynalezli sposob by to zrobic na mikrofalach a wtedy to wiekszy szacun. Takie instalacje na ziemi maja po kilka kilometrow i faktycznie strasznie duzo zaklocen. O predkosci wiekszej niz swiatlo czyli nadawanie kilku wiazek na raz mozna spokojnie zapomniec, bo jesli to prawda to znaczy ze potrafia robic to na roznych zakresach a to by znaczylo, ze umieja zrobic komputer kwantowy w co po prostu nie wierze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~MaciejPH

Pan nie wie o czym piszę, rozumie w ogóle pan czym jest związanie kwantowe? Na jakiej zasadzie to działa? Tutaj nie są wykrywane żadne fale czy to podczerwone czy mikrofale. Trochę niefortunnie zostało to nazwane (szybsze od swiatła). Ta komunikacja jest natychmiastowa. Nie posiada prędkości. Związane cząstki zachowują się jakby między nimi nie było żadnej odległości. Reagują na siebie natychmiastowo. Mimo tego ze nie rozumiemy całkowicie tego upiornego oddziaływania to możemy je wykorzystać do komunikacji bez zakłóceń, bez opóżnień, bez podsłuchów!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~szefuf odpowiada ~MaciejPH

Nie za bardzo rozumiem, jak taki satelita miałby działać. Określenie "szybsze od światła" bardzo wprost wskazuje na wiązanie kwantowe, ale wtedy pytanie po co satelita? Jeśli satelita jest jednak potrzebny, to znaczy, że musi być jakieś medium, którym satelita będzie się komunikował - a to oznacza, że nie osiągniemy prędkości szybszej od światła.

No chyba, że satelita jest potrzebny jedynie do nawiązania połączenia, tak jak, na przykład, w przypadku użycia BT+NFC pomiędzy urządzeniami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~tdoeb odpowiada ~szefuf

ludzie nie mają pojęcia o mechanice kwantowej a się wypowiadają "to nie możliwe" :D

! Odpowiedz
2 6 ~gfff

ja mam kwantowe kartofle teleportują się z pola sąsiada na muj tależ

! Odpowiedz
0 2 ~z0rr0

A po co na siłę deszyfrować? Słabością każdego systemu zabezpieczeń jest człowiek. Wystarczy kilku przekupionych urzędników.

! Odpowiedz
9 20 ~pirx

My Polacy mogiiśmy wysłać na Marsa sondy Mars Pathfinder 16 razy w ciągu roku, ale my wolimy dopłacać do KRUS rolników 18,2 mld zł rocznie

! Odpowiedz
23 8 ~Zyga

A ile chciałbyś dopłacać do importowanej żywności? Gdzie kupisz żywność tej jakości co Polska za takie pieniądze? Kiedy padnie polskie rolnictwo? Weż chłopie, ogarnij się.

! Odpowiedz
4 14 ~tom odpowiada ~Zyga

Wszędzie na Świecie.

! Odpowiedz
12 5 ~Lechita

Gdy Francuzi, Amerykanie, Anglicy i inne bardziej rozwinięte państwa rozwiążą swoje systemy wsparcia rolnictwa to możemy pomyśleć nad zniesieniem KRUS. Póki co niech do twojej świadomości dojdzie, że dzięki tym mld do KRUS ludzie tacy jak ty, nie muszą wydawać tych miliardów powiększonych o procentowe prowizje przetwórców i pośredników i mają tańszą żywność

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~asdf odpowiada ~Zyga

Jest odwrotnie, kraje UE dopłacają, żeby utrzymać produkcję u siebie, bo biedakraje są rolnicze i robią to wszystko sporo taniej.

! Odpowiedz
0 0 ~Lechita odpowiada ~asdf

Tak robią taniej z jaką wydajnością? Dużą wydajność będziesz miał na polu które jest uprawiane motyką? Te bieda kraje z trudnością zaspokajają własne potrzeby żywnościowe a co dopiero pomyśleć o eksporcie. Aby zwiększyć wydajność muszą inwestować w maszyny, nawozy środki ochrony a to są koszty. Kup motykę i kup ciągnik ze sprzętem to zrozumiesz. Motyka jest dobra do uprawy ogródka a nie rynkowej produkcji żywności. A może w ramach zniesienia KRUS w Europie zrobimy zrzutkę na traktory dla Afryki?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Polluks odpowiada ~asdf

Wiesz czemu to właśnie Europa kolonizowała świat? Miała przewagę technologiczną. Czemu? Byliśmy inteligentniejsi? Nie. Mieliśmy dogodniejsze warunki do produkcji żywności, później bardziej zaawansowane rolnictwo i większe nadwyżki żywności dzięki czemu więcej ludzi mogło zająć się np metalurgią czy ogólnie rozwojem technologii. Później to już był efekt śnieżnej kuli. Pozbyć się rolnictwa i skupić tylko na rozwoju technologii a całą żywność importować to spore ryzyko. Wystarczy tylko że jakiś sąsiad po prostu zablokuje dostawy i po miesiącu kraj jest jego bez żadnego wystrzału.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 ~Reporter

Natomiast USA niszczy cały bliski Wschód a w programie maja też i resztę świata w zależności od postępów we wprowadzaniu demokracji a w samym USA szczelają do murzynów Black Lives Matter. Niestety „Wahadło” rozwoju i postępu w swym cyklicznym 500 letnim cyklu robi kolejny swój ruch i powraca do Azji.

! Odpowiedz
2 1 ~Maciej

Star Trekowa komunikacja podprzestrzenna?

! Odpowiedz
2 1 ~MacGawer

Ten zwrot lepiej oddaje idę przedsiewzięcia niż mocno (w tym przypadku nomen omen) splatane wyjaśnienia w artykule. Po prostu Chińczycy chca wykorzystać fakt, że w przypadku splątania kwantowego "przesyłanie" informacji o stanie nie podlega berierze prędkości światła. Z tego co się orientuję zjawisko to pozwala na więcej, można pokusić sie o zbudowanie "machiny czasu" jak w filmie "Deja vu" z D. Washingtonem (tylko przesył informacji).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~r5y odpowiada ~MacGawer

bredzisz.
na poczatku musisz wyslac sam nosnik.

! Odpowiedz
1 0 ~MacGawer odpowiada ~r5y

"na poczatku musisz wyslac sam nosnik."

No i co z tego? O paradoksie bliźniąt słyszałeś? Nie trzeba do tego prędkości światła, astronauci ktorzy przebywali dlugo w kosmosie sa "młodsi" o ułamki sekund. Dojście do minut czy nawet dni przy obecnej technologii (np. silniki jonowe) nie jest specjalnym wyzwaniem. Jedyne czego nie jestem pewien to splątanie i czas.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 ~autor

Ciekawe czy tłumaczony artykuł jest tak głupi czy nasz tłumacz nie ma pojęcia co tłumaczy. Po pierwsze nie ma mowy o przekazaniu informacji szybciej niż prędkość światła. Każde światło, w sensie fizycznym, składa się z kwantów więc nazwa też od czapy. Co z tego, że splątane cząstki "zareagują" natychmiast jak i informację o pomiarze trzeba wysłać "konwencjonalnie" czyli z prędkością światła. Po drugie jedną splątaną cząstkę należy przetransportować w miejsce odbioru a to też się odbywa bez przekraczania prędkości światła. Całe przedsięwzięcie ma na celu utworzenie kanału transmisji nie możliwego do podsłuchania, gdyż jakakolwiek próba podsłuchania, odczytu jest pomiarem i od razu niszczy informację lub odbierający wie, że taki odczyt nastąpił. Taką transmisję można odebrać tylko raz, nie można jej deszyfrować jak obecne metody kodowania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 6 ~Lechita

A czy przypadkiem tu nie chodzi o wykorzystanie teleportacji fotonów które udało się parę lat temu? Oni chcą iść krok dalej i dzięki wykorzystaniu tego zjawiska chcą teleportować informację a to oznacza, że rzeczywiście bariera prędkości światła może zostać przełamana. Trochę to Star Trekiem pachnie ale to nie byłby pierwszy przypadek, że naukowcy realizują to co kilkanaście lat wcześniej wymyślili fantaści.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 17 ~max

Polska też planuje wystrzelenie satelity, to jedna z wizji Morawieckiego.
Podobno ma mieć ona kształt popiersia największego Polaka, twórcy Solidarności - Lecha Kaczyńskiego.

! Odpowiedz
6 2 ~Hairy_Portier

Uwolnij nas od siebie kolego.

! Odpowiedz
5 16 ~Tomeczek_888

No i co? Uczeni radzieccy już dawno temu udowodnili że kura może się poruszać z prędkością światła. Skorzystali z doświadczenia Galileusza. W tym celu zbudowali dwie jednakowe wieże i ze szczytu każdej z nich zrzucali kurę i zapaloną lampę naftową. Kura i lampa docierały do ziemi w tym samym czasie a więc kura poruszała się z prędkością światła :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 ~Zigi

Nie z prędkoscią swiatła tylko z prędkością lampy naftowej...

! Odpowiedz
1 2 ~buc

Bełkot.

! Odpowiedz
5 6 ~Klaus

Czyli Chińczycy mają nadziej pokonać barierę prędkości światła. Rzeczywiście słuszną linie ma chińska władza.

! Odpowiedz
1 1 ~Barbarus

a kto udowodnił, że informacja nie może się przemieszczać szybciej niż światło? np. informacja o spinie cząstek splątanych dociera od jednej do drugiej szybciej niż światło...

! Odpowiedz
1 2 ~Barbarus

ps. wy, spece od mamony, lepiej nie bierzcie się za fizykę i to od razu kwantową ;)

! Odpowiedz
3 20 ~Podpis

Pierwszą na świecie satelitę... Gdzie uczą takiej gramatyki? Satelita to rodzaj męski.

! Odpowiedz
0 12 ~zez

na wykładach z gender. Ostatnio satelity stwierdziły, że są jednak kobietami, więc nie obrażaj ich uczuć bo to homofobia ;)

! Odpowiedz
3 13 ~Ads

Ja tam nie jestem specjalistą od fizyki kwantowe, ale w jednej części jest mowa o fotonach splątanych a w drugiej o teleportacji cząstek... To w końcu o które zjawisko oparta jest ta technologia?

! Odpowiedz
1 1 ~Q-

proste, splątanie jest użyte do kryptografii a teleportacja przekazuje zakodowaną informację szybciej od światła

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.