Chiński parlament uchwalił nowe prawo o inwestycjach zagranicznych

Chiński parlament uchwalił w piątek w formalnym głosowaniu nowe prawo o inwestycjach zagranicznych, mające złagodzić obawy zagranicznego biznesu dotyczące chińskiego środowiska inwestycyjnego; prawo wejdzie w życie w 2020 roku - podała chińska agencja Xinhua.

Rzeczniczka chińskiego parlamentu  Fu Ying
Rzeczniczka chińskiego parlamentu Fu Ying (fot. VCG / MAXPPP )

Według komentatorów uchwalenie nowego prawa ma ułatwić porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Chiny od miesięcy toczą dotkliwy dla nich spór handlowy.

Prawo zastąpi obecne regulacje dotyczące działających w Chinach spółek joint venture oraz przedsiębiorstw należących w całości do kapitału zagranicznego (WOFE). Za przyjęciem ustawy głosowało w piątek w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie 2929 członków Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). Ośmioro zagłosowało przeciw, a kolejnych ośmioro wstrzymało się od głosu.

Pekin liczy, że ustawa złagodzi obawy zagranicznego biznesu i sprawi, że do spowalniającej chińskiej gospodarki będą w dalszym ciągu napływać inwestycje. Nowe prawo zakazuje wymuszania transferów technologii i nielegalnych rządowych "ingerencji" w działalność zagranicznego biznesu - wynika z najnowszego opublikowanego projektu. Pełen tekst uchwalonej ustawy nie został jeszcze ogłoszony.

Jak pisze agencja Reutera, poprzednie projekty zakładały kary kryminalne dla urzędników łamiących przepisy, a w najnowszej znanej wersji, ogłoszonej w tym tygodniu przez państwowe media, klauzule te zostały dodatkowo zaostrzone. Wymuszanie transferu technologii i kradzież własności intelektualnej to jedne z głównych zarzutów administracji prezydenta USA Donalda Trumpa względem Pekinu.

"Dodanie sformułowań ustanawiających kary kryminalne za przekazywanie poufnych informacji zagranicznych firm wprowadza znacznie mocniejszy środek odstraszający od podrabiania i kradzieży własności intelektualnej. I stwarza nowe możliwości egzekwowania ochrony własności intelektualnej" - ocenił wiceprzewodniczący chińskiego oddziału Rady Biznesu USA-Chiny Jacob Parker, cytowany przez Reutera.

Zagraniczne grupy biznesowe oceniały projekt ustawy jako krok we właściwym kierunku, ale skarżyły się, że nie jest on wystarczająco szczegółowy. Amerykańska Izba Handlowa w Chinach przekazała w tym tygodniu, że "zasadniczo przyjmuje z zadowoleniem" nowe prawo, choć jest ono "wciąż dość ogólnikowe", a przy jego przygotowaniu nie przeprowadzono wystarczających konsultacji z przedsiębiorcami.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mars/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil