Chiński parlament odłożył swoją doroczną sesję

Chiński parlament formalnie zdecydował w poniedziałek o odłożeniu w czasie swojej dorocznej sesji i wprowadził zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całym kraju – podały państwowe media. Obie decyzje mają związek z panującą w Chinach epidemią koronawirusa.

(fot. Yuan Zheng/Utuku/Ropi / ZUMA Press)

Nowa data rozpoczęcia sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) zostanie ogłoszona w późniejszym terminie – podała państwowa telewizja CCTV, zaznaczając, że opóźnienie nie będzie zbyt duże.

Sesja parlamentu uznawana jest tradycyjnie za najważniejsze wydarzenie polityczne roku. Liczące około 3 tys. delegatów OZPL zbiera się zwykle w Pekinie 5 marca na około 10 dni, by zatwierdzić formalnie nowe przepisy i wytyczyć cele gospodarcze na dany rok.

Decyzję o przesunięciu sesji OZPL podjął jego Stały Komitet, który obradował w poniedziałek za zamkniętymi drzwiami. CCTV nie podała powodu odłożenia sesji, ale państwowa agencja prasowa Xinhua informowała wcześniej, że wydarzenie może być opóźnione z powodu epidemii.

Komitet wydał również w poniedziałek decyzję o całkowitym zakazie handlu dzikimi zwierzętami oraz spożywania ich – podała CCTV. Uważa się, że odpowiedzialny za epidemię koronawirus przeniósł się na ludzi z dzikich zwierząt.

Kompleksowa nowelizacja przepisów o ochronie dzikich zwierząt wymaga czasu, a w obecnym „kluczowym punkcie walki z epidemią” konieczne było wydanie specjalnej decyzji Stałego Komitetu OZPL. Jej celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu spożywania i sprzedaży dzikich zwierząt, jeszcze zanim prawa zostaną zmienione – wyjaśniono.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil