Chiński miliarder skazany za przekupstwo przedstawicieli ONZ

Chiński biznesmen z Makau Ng Lap Seng został w piątek skazany przez sąd federalny w Nowym Jorku na karę czterech lat pozbawienia wolności po tym, gdy w lipcu ubiegłego roku został uznany za winnego przekupstwa dwóch przedstawicieli ONZ.

Ng, który od 2015 roku przebywa w areszcie domowym na Manhattanie, został uznany przez nowojorski sąd za winnego łapówkarstwa oraz prania brudnych pieniędzy. Sędzia sądu dystryktowego Vernon Broderick nakazał również przepadek 1,5 mln dolarów, które stanowiły aktywa użyte do popełnienia przestępstwa, oraz zapłacenie grzywny w wysokości 1 miliona dolarów.

Prokuratorzy w zeszłym roku podczas procesu powiedzieli, że Ng przekazał ponad milion dolarów łapówki byłemu zastępcy przedstawiciela Dominikany przy ONZ Francisowi Lorenzo oraz byłemu przewodniczącemu Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Johnowi Ashe z Antigui i Barbudy.

Według prokuratorów prowadzących śledztwo Ng przy wsparciu dwóch przedstawicieli ONZ miał nadzieję zbudować w Makau centrum konferencyjne, które przekształciłoby dawną kolonię portugalską w "Genewę Azji". Centrum nie zostało nigdy wybudowane.

Lorenzo przyznał się do przekupstwa i prania brudnych pieniędzy, zeznając przeciwko Ng podczas procesu. Ashe, który został oskarżony o podobne przestępstwa, zmarł w 2016 r. (PAP)

ron/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil