Chińczycy z przytupem weszli w rok świni

Rok świni rozpoczął się od silnych wzrostów na chińskich giełdach pomimo kolejnych doniesień o nie najlepszej kondycji gospodarki za Murem.

W poniedziałek inwestorzy wrócili na parkiety w Państwie Środka po tygodniowej przerwie związanej z obchodami Nowego Roku księżycowego. Pierwsza sesja roku świni upłynęła pod znakiem kontynuacji marszu na północ. Indeks szerokiego rynku giełdy w Szanghaju przełamał 120-dniową średnią kroczącą, zyskując 1,36 proc., i znalazł się najwyżej od niemal dwóch miesięcy. Shanghai Composite odbił się od dołka z początku stycznia już o prawie 10 proc.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Jego bliźniak z Shenzhen poszedł dziś w górę aż o 2,9 proc., a zrzeszający największe spółki z obu parkietów, CSI300 - o 1,82 proc. Indeks blue chipów powrócił ponad poziom 3300 punktów i na koniec dnia handlu był najwyżej od września.

Nastrojów inwestorów nie zdołały popsuć nie najlepsze dane dot. świątecznych wydatków konsumentów. Choć Chińczycy wydali ponad bilion juanów, to sprzedaż detaliczna wzrosła "tylko" o 8,5 proc. w porównaniu do ubiegłorocznego okresu obchodów początku roku psa, co było najsłabszym wynikiem od 2011 r.

MKa

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 19 ajwaj

Nie po raz pierwszy "pogloski o chorobie gosp. chinskch przejaciól byly dalece przesadzone" :)

Chiny Ludowe to bardziej przypadek dla teoretyków, kronikarzy, historyków ekonomii, gospodarki itd. Takiego czegos nie bylo w historii ludzkosci. Niby "komunizm" 1,5 mld. ludzi, z zawrotna liczba dóbr luksusowych, majatków prywatnych, wiodacy w High:tec na swiecie itd. Pan Jack Ma (40 mld. €) > AliBaba zaczynal skromnie i w 55 lat poszedl sobie z powrotem na nauczyciela. Nikt ich nie zrozumie.
Klasyczna ekonomia moze jedynie sie uczyc, przyjmowac do wiadomosci i czekac co bedzie z katastrofa wzrostów TYLKO 6-8 % :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ajwaj

A co tego i owego zadziwi > Pan Jack Ma > AliBaba tylko 2017 darowal 2,3 mld. $, zas Chiny Ludowe to panstwo najwiecej realnie dajace swiatu na cele charytatywne (majac jasne potrzeby np. zach. Chinach)

! Odpowiedz
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl