Chińczycy rzucili się po złoto

W grudniu do Chin sprowadzono niemal 150 ton złota - więcej niż przez poprzednie trzy miesiące łącznie. To silny finisz fatalnego roku 2019, w którym import królewskiego metalu spadł o ponad jedną trzecią.

Od maja do listopada trwała zapaść importu złota do Państwa Środka. Przez 7 miesięcy za Mur trafiło niespełna 400 ton - mniej niż połowa tego, co w analogicznym okresie 2018 r.

Tymczasem w ostatnim miesiącu roku za Mur sprowadzono aż 146,8 tony - raportują tamtejsi celnicy. Więcej królewskiego metalu zaimportowano ostatnio do Chin w maju (158,8 t), a poprzednio - w czerwcu 2018 r. (199,4 t).

(Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Grudniowy wystrzał silnie wsparł wynik roczny - import w tym miesiącu stanowił ok. 15 proc. importu w 2019 r. i być może jest symbolem odwrócenia trendu (choć to tylko jeden odczyt). Nie zmienia jednak obrazu całego ubiegłego roku. Do Państwa Środka trafiło mniej niż 1000 t złota - o ponad 500 t mniej niż w 2018 r. Inne chińskie dane również potwierdzają obniżenie "gorączki złota" panującej za Murem - konsumpcja metalu obniżyła się o 13 proc. do 1002,78 tony - poinformowała China Gold Association. Był to najniższy wynik od 2016 r. Pozostała jednak najwyższa na świecie.

Również według danych Światowej Organizacji Złota wyniosła niespełna 850 t, po spadku o 15 proc. wobec 2018 r. Podmioty z drugich w rankingu Indii kupiły niespełna 700 t.

Przyczyn spadku apetytu Chińczyków na złoto można się doszukiwać w:

Dwa najludniejsze kraje świata wyraźnie dominują pod względem łącznych zakupów nad resztą, ale pod względem ilości metalu "na głowę" pozostają daleko w tyle m.in. za krajami Zatoki Perskiej, Austrią i Niemcami czy Szwajcarią i Singapurem, gdzie w złoto mogą się zaopatrywać również obcokrajowcy.

Rezerwy złota zwiększał Ludowy Bank Chin - w 2019 r. nabył blisko 100 ton i miał w skarbcu ok. 1950 t.

W 2019 r. spadła produkcja złota w Państwie Środka - o 5,2 proc. do 380 ton - wynika z danych chińskiego zrzeszenia. Podobnie jak w przypadku konsumpcji Chiny utrzymały pozycję globalnego lidera. Są nim już od kilkunastu lat.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 antonicaracal

100% zgody ! Od 01.01.2020 w Niemczech można kupić złoto bez rejestracji za max.
2000Euro ... Banksterzy, koncerny zbrojeniowe, KK, i politycy szykują nam "piękną" przyszłość !

! Odpowiedz
2 7 etre

Wszystko na świecie bez wyjątku dla złota ma taką wartość ile ktoś jest gotów za to zapłacić.

! Odpowiedz
1 11 open_mind

A w okresie dodruku i inflacji płacisz taką sumę jaką sprzedający sobie zawinszuje. Takie to są mniej więcej zasady obecnie.

! Odpowiedz
3 41 open_mind

Bogactwo i władza są na skraju wielkiego przesunięcia. Banki centralne wyczerpały amunicję jedynie co im zostało to wprowadzenie chaosu ekonomicznego co obecnie robią (ujemne stopy procentowe i dodruk do oporu, Repo). Prawie każdy większy zachodni rząd i bank centralny jest na skraju niewypłacalności, jeśli nie jest jeszcze bankrutem. Jeśli uważasz że to wszystko się pozytywnie zakończy to nie dziw się że pozostali myślą o tobie jak o kretynie. Nie licz że banksterzy z długami świata po prostu wyjdą delikatnie w ciemną noc i kłopoty świata znikną.

Prefekt sztorm właśnie zaczyna dawać światu znać o sobie. Nastaną ogromne zmiany w świecie nie tylko w dziedzinie polityki i ekonomi, ogromne papierowe i elektroniczne bogactwa wyparują przez parę godzin. Ulica będzie w takim szoku jakim jeszcze od istnienia tego świata nie była. Po prostu przyszło nam żyć w czasach biblijnych. Przypominam Arogancja polityków i ludzkości w ogóle zawsze kroczy tuż przed upadkiem ich systemów, a sama wiara w elektroniczne i papierowe bogactwo i nieustanne wzrosty to największy kretynizm obecnych czasów. Przypominam jak głoszą legendy nawet obcy przybywali na ziemie po złoto - nie po zaufanie w papier.

Czy wkrótce kupujący metale wartościowe będą nazywani terrorystami i przestępcami. Wszystko wskazuje że tak. Dowodów mamy aż nadto, propozycje likwidacji gotówki, na początek leci banknot 500 Euro a zaraz po tym pan Larry Summers rozpoczął kampanię w USA na rzecz likwidacji 100 dolarówki. Wszystko pod pozorem że obywatel posiadający gotówkę albo inne środki to potencjalny przestępca. A Elektroniczne pieniądze to taka wygoda no i to zaufanie do systemu i całkowicie zdejmuje odwieczny ból głowy bankierów Tak zwany Run na banki. Ponieważ wzorowy obywatel ma się zadłużać, albo trzymać środki na ujemnych stopach procentowych względnie kupować chłam na giełdzie aby gospodarka mogła się „odrodzić” a kupując np. złoto obnażamy beznadziejny i zakłamany stan ekonomi świata i wyrywamy się spod kontroli wszech obecnego systemu. Nie bądź wrogiem systemu lokuj środki na giełdzie. Gotówka niech napawa cię wstrętem! Takie to będą przewodnie hasła bankierów. Pozdrawiam prognostyk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 7 ajwaj

Mala refleksja
- skad wiedza chinscy przyjaciele ?
od Rosjan
- skad wiedza Rosyjscy przyjeciele ? Od Izraelitów
- Skad wie Izrael >>> od Kal bojów, a skad kalboje cós wiedza ? Od Rsjan FSB

Na marginesie - Finacial Times = takiej zwyzki jak po sankcjach w Historii Rosji nie bylo

Ad . rem = kanalie PISPO sprzedali polskie sady i kase, za UKR
Ukraine down > Russija (przyjaciele Polski) up

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 31 open_mind

Cała grupa głupich Trolli-loli zupełnie straciła rozum i produkują się na bankier.pl i szukają pocieszenie w swej bezdennej głupocie i gołodupstwie. Natomiast otuchy dodadzą im takie portale jak Np. ten "Znajdź najtańszy kredyt gotówkowy na" direct.money.pl względnie Googlujcie lekarze psychiatrzy - pomoc.

! Odpowiedz
2 18 ryszard_ochodzki

ja obstawiam, że ten rok będzie końcem "hulaj dusza piekła nie ma" i natura się upomni o swoje. Zakredytowane społeczeństwo będzie bezradne wobec nadciągającej katastrofy - obym się mylił. Co do złota, to jak jakiś czas temu się obkupiłem bo nie ufałem temu systemowi i to był dobry ruch. Ale złoto to też przedmiot spekulacji i wcześniej czy później trzeba będzie z niego wyskoczyć jak ulica się po to rzuci. No i nadal srebro jest tanie, to może być czarny koń tego wyścigu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 adam314 odpowiada ryszard_ochodzki

Jakbym słyszał Tradera21. Słusznie mówisz.

! Odpowiedz
5 10 superbroker

Moim zdaniem koronawirus i Brexit na pewno pomogą notowaniom królewskiego metalu. Giełdy mocno ucierpią. Kupujcie więc obligacje oraz detaliczne fundusze złota i papierów dłużnych.

! Odpowiedz
6 20 grzegorzkubik

No to niebawem cena przekroczy 1600 USD za uncję.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 1,46% 1 645,95
2020-02-21 22:59:00
MIEDŹ 0,42% 5 763,00
2020-02-21 20:00:00
ROPA -1,12% 58,45
2020-02-21 22:58:00
SREBRO 0,65% 18,46
2020-02-21 22:59:00
PLATYNA -0,43% 976,75
2020-02-21 22:59:00

Znajdź profil