Chcieli wyłudzić pół mln zł z VAT-u. Zostali zatrzymani

2020-05-28 06:50
publikacja
2020-05-28 06:50
fot. Andrzej Rostek / Shutterstock

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby, które miały posłużyć się fałszywymi fakturami VAT na pół mln zł w latach 2018-19. Zatrzymani przez CBA mężczyźni prowadzili na Śląsku własne firmy, głównie w branży usługowej.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski powiedział w czwartek PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA.

"Zatrzymania, to kontynuacja śledztwa w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu poświadczające nieprawdę faktury VAT. Łączna wartość fikcyjnych faktur wynosi niemal 24 mln zł" - powiedział Brodowski.

To trzecie zatrzymania w tej sprawie, łącznie zarzuty usłyszało 15 osób - dodał.

Wyjaśnił, że proceder polegał na sprzedaży "pustych" faktur VAT na rzecz innych firm, które wykazywały je, jako koszty w swoich rozliczeniach podatkowych. Na takich nielegalnych operacjach finansowych tracił budżet państwa - dochodziło do uszczuplenia należności podatkowych.

Brodowski zaznaczył, że śledztwo CBA prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie i tam trafią osoby zatrzymane. "Mają usłyszeć zarzuty posłużenia się fikcyjnymi fakturami na łączną kwotę niemal pół mln zł" - powiedział Brodowski.

"Sprawa nadal się rozwija" - podkreślił naczelnik.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki