Chcieli wyłudzić 6 mln zł z VAT-u, zostali zatrzymani

Czterech mężczyzn podejrzanych o usiłowanie wyłudzenia zwrotu podatku VAT zatrzymała podkarpacka policja. Mieli oni pozorować zakup towarów i fikcyjnie je eksportować na Ukrainę, a później chcieli wyłudzić zwrot podatku. Skarb Państwa mógł stracić na tym ponad 6 mln zł.

(fot. muchomoros / Shutterstock)

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka podkarpackiej policji nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, trzech zatrzymanych mężczyzn jest mieszkańcami woj. podkarpackiego w wieku 41, 45 i 46 lat, czwarty to 47-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego.

Trzech mieszkańców Podkarpacia usłyszało zarzut usiłowania wyłudzenia mienia wielkiej wartości z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa. Zaś mieszkaniec woj. mazowieckiego ma postawiony zarzut pomocnictwa w tym procederze.

Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak wyjaśniła rzeczniczka podkarpackiej policji, z ustaleń śledczych wynika, że przedstawiciele podkarpackich firm w okresie od 1 maja do 31 lipca 2014 roku, pozorowali zakup towaru, głównie odzieży i zamków do drzwi, które później, przy współpracy z warszawskimi firmami, fikcyjnie eksportowali na Ukrainę z zastosowaniem zerowej stawki VAT.

"Następnie na podstawie nierzetelnej dokumentacji finansowo–księgowej i przewozowej rozliczali się z urzędami skarbowymi w Rzeszowie i Leżajsku. W składanych deklaracjach zawyżali podatek VAT naliczony nad należnym i jednocześnie występowali o zwrot jego nadwyżki. Uszczuplenia należności Skarbu Państwa mogłyby wynieść ponad 6 mln zł" – podkreśliła nadkom. Tabasz-Rygiel.

Wszyscy zostali zatrzymani przez policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie, a w tutejszej prokuraturze okręgowej, która nadzoruje śledztwo w tej sprawie, w czwartek przedstawiono im zarzuty.

Podczas przeszukań w miejscach zamieszkania podejrzanych policja zabezpieczyła ich telefony z kartami sim.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował zakaz opuszczania kraju, dozór policji oraz poręczenia majątkowe.

autor: Agnieszka Pipała

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 wgc

Zabezpieczono telefon i kartę sim, Brawa dla naszej dzielnej policji.

! Odpowiedz
2 13 antek10

Takich przypadkow sa tysiace. Cały ten VAT to biurokracja i oszustwo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.