REKLAMA

Chciał szybko zarobić na kryptowalutach – stracił 82 tys. zł

2021-03-12 20:40
publikacja
2021-03-12 20:40
fot. Alain Pitton / ZUMA Press

82 tys. zł stracił mieszkaniec Wrześni (Wielkopolskie), który z pomocą nieznanych sobie osób chciał zarobić na kryptowalutach. Policjanci szukają sprawców oszustwa, jednocześnie apelują o rozważne podejście do wszelkich propozycji szybkiego zarobku.

Oficer prasowy wrzesińskiej policji sierż. szt. Adam Wojciński poinformował w piątek, że 30-latek dał się skusić nieznanej osobie, która zaproponowała mu szybki zarobek na kryptowalutach.

"Jednym z warunków współpracy było zainstalowanie aplikacji umożliwiającej zdalne sterowanie systemem operacyjny. Przez dwa tygodnie z mężczyzną kontaktowały się różne osoby o oczywiście fałszywych danych osobowych, w tym czasie 30-latek stracił w sumie 82 tys. zł" – podał rzecznik.

Jak dodał, na tę kwotę składa się m.in. wzięty na nazwisko wrześnianina kredyty gotówkowy w wysokości 52 tys. zł.

"Oszuści cały czas wymyślają oraz udoskonalają swoje przestępcze formy działania. Siedząc w swoich domach, krążą w cyberświecie i namierzają swoje ofiary" – powiedział Wojciński.

Policjanci przypominają, że podawanie swoich danych, haseł czy instalowanie nieznanych aplikacji oraz zakładanie kont na nieznanych portalach lub stronach może doprowadzić do dużych start finansowych.

autor: Rafał Pogrzebny

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (13)

dodaj komentarz
milky_on
Stracił 82 tys. zł + musi zwrócić kredyt 52 tys. zł + musi zwrócić odsetki od kredytu + koszt alternatywny = ?


Jak czytam ze już randomowe ludki z ulicy biorą kredyty żeby inwestować w BTC to znak że najwyzsza pora uciekać ...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zops
Hakerzy z Dubaju okradają uczciwych ludzi nie od dziś. O terrorystach nie można pisać?
szejknet
W 1998 roku żeby dostać 2700 PLN pożyczki trzeba było całej sterty papierów i trzech żyrantów. Dzisiaj na "ładne oczy" dają ponad 50 tys.
adam.1983
Za wzięty na czyjeś dane kredyt bez dokładnej weryfikacji czy osoba która się po ten kredyt zgłasza to ta na jaką jest brany powinien odpowiadać kredytodawca.
To jest patologiczna sytuacja która nie powinna mieć miejsca.
innowierca
Zupelna racja. Patologia jest idealnym okresleniem sytuacji udzielenia kredytu niewlasciwej osobie. Jako byly pracownik banku ktory tez "udzielal kredytow" uwazam ze kazda instytucje ktora da kredyt wyludzajacej osobie powinna byc odpowiedzialna w 100% i natychmiastowo za zaistniala sytuacja czyli strata i odzyskanie pieniedzy Zupelna racja. Patologia jest idealnym okresleniem sytuacji udzielenia kredytu niewlasciwej osobie. Jako byly pracownik banku ktory tez "udzielal kredytow" uwazam ze kazda instytucje ktora da kredyt wyludzajacej osobie powinna byc odpowiedzialna w 100% i natychmiastowo za zaistniala sytuacja czyli strata i odzyskanie pieniedzy powinno byc tylko i wylacznie problemem udzielajacej kredyt instytucji. Przy tak skonstruowanym prawie odsetek wyludzonych kredytow obnizyl by sie do poziomow marginalnych.
db009
Oszuści mogli wziąć kredyt np bezpośrednio w banku (oferta na klik), w jaki sposób jeszcze dokładniej mają sprawdzić właściciela rachunku wg ciebie? Za każdą 1 rzeczą mają kazać stawić się w banku?
fiat126p odpowiada db009
W tym konkretnym przypadku oczywiście bank nie powinien odpowiadać - został oszukany klient bo przejęto jego komputer (w ogóle to jakiś wyjątkowo naiwny). Ale w przypadku banków a przede wszystkim firm pożyczkowych które udzielają szybkich kredytów na lewe bądź skradzione dokumenty lub wideochat to one zostały oszukane.W tym konkretnym przypadku oczywiście bank nie powinien odpowiadać - został oszukany klient bo przejęto jego komputer (w ogóle to jakiś wyjątkowo naiwny). Ale w przypadku banków a przede wszystkim firm pożyczkowych które udzielają szybkich kredytów na lewe bądź skradzione dokumenty lub wideochat to one zostały oszukane. A żądanie spłaty nie wziętego kredytu należy traktować jak próbę wyłudzenia. Czy jest w Polsce prawo, które mówi, że należności oszustów są nieprzedawnialne?

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki