REKLAMA

Chcemy reparacji, ale nie wierzymy, że uda się je wywalczyć

2017-09-18 06:15
publikacja
2017-09-18 06:15

Prawie połowa Polaków popiera żądanie odszkodowania od Niemiec za II wojnę światową, ale niespełna 16 proc. wierzy w to, że mamy szanse je uzyskać - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

/ FORUM

Jak pokazuje sondaż "DGP" przeprowadzony na panelu badawczym Ariadna, ponad 48 proc. respondentów popiera żądanie reparacji. Przeciwnego zdania jest 29 proc. Najwięcej zwolenników (59 proc.) jest w grupie wiekowej 35-44 lata.

Z kolei sceptyków (36 proc.) jest najwięcej wśród najmłodszych (w wieku 18-24 lat). W elektoratach partyjnych najwięcej zwolenników jest wśród wyborców PiS i Kukiz'15. Natomiast w elektoratach PO i Nowoczesnej przeważają przeciwnicy.

Niespełna 16 proc. pytanych wierzy, że otrzymamy odszkodowania. Nawet w elektoracie PiS przeważają osoby wątpiące. Zdaniem politologa prof. Antoniego Dudka wyniki pokazują, że Polacy są realistami.

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
borma
Spoleczenstwo roszczeniowe. Tam gdzie kasa nie ,a moralnosci , rwac i doic ile wlezie . I nie chodzi tu o Niemcy. Wlasne panstwo tez okradalismy i okradamy na ile tylko sie da. Bylismy tacy , jestesmy tacy i pozostaniemy tacy. Wyjezdzamy za granice , charujemy jak szalency , wracamy do kraju i olewamy wszystko , najbardziej wlasny Spoleczenstwo roszczeniowe. Tam gdzie kasa nie ,a moralnosci , rwac i doic ile wlezie . I nie chodzi tu o Niemcy. Wlasne panstwo tez okradalismy i okradamy na ile tylko sie da. Bylismy tacy , jestesmy tacy i pozostaniemy tacy. Wyjezdzamy za granice , charujemy jak szalency , wracamy do kraju i olewamy wszystko , najbardziej wlasny kraj. Patriotyzm w czystej postaci , szczegolnie w dzisiejszyc dniach propagowany. Aby kasa sie zgadzala , geba sie nie liczy , mozna z niej i cholewe zrobic. Nie ma to znaczenia.
bankierkomentuje
REPARACJE = DLUG a dlug nie ginie do momentu splacenia, przypomne ze niewazne co Niemcy mysla o tym ale dlugu nam nie splacili a odsetki rosna, tak samo nie splacili go Grecji innym krajom wiec nalezy ich sciagac za ten dlug
zamknackw
Dług się przedawnia. Owszem po przedawnieniu MOŻNA żądać jego spłaty, ale nie można go egzekwować na drodze prawa np. postępowań egzekucyjnych. Afera o reparacje to błąd, dostanie się PISowi od tego bardziej elastycznego elektoratu, który nie popiera robienia afer na siłę ani machania szabelką - przynajmniej dopóki Dług się przedawnia. Owszem po przedawnieniu MOŻNA żądać jego spłaty, ale nie można go egzekwować na drodze prawa np. postępowań egzekucyjnych. Afera o reparacje to błąd, dostanie się PISowi od tego bardziej elastycznego elektoratu, który nie popiera robienia afer na siłę ani machania szabelką - przynajmniej dopóki Polska nie jest mocarstwem środkowo-europejskim, którym i tak nigdy nie będzie. Kwestia reparacji jest zamknięta, zresztą nie od Niemiec należy ich żądać, ale od III Rzeszy. A III Rzesza nie istnieje jako byt prawny od 1945 r.
bankierkomentuje
REPARACJE = DLUG a dlugi nie znikaja dpokoki nie sa splacone - proste jak drut.
jeszcze prostsze jest to ze ciagle biegna odsetki od tego dlugu, niech szwaby placa, maja z tego co ukradli. niech placa nam, Grecji i innym krajom
john-eire
Poland will spend a decade in courts fighting a losing battle for reparations. Lawyers are the only people who will get rich from this.
modulometer
Najwięcej zwolenników jest wśród tych co nei pamietają wojny, wychowali się w gierkowskiej szkole a potem ukończyli katedrę badań nad aerodynamika latających mioteł skarżąc się że potem pracy nie może znaleźć. Nei wiem... Durny ten naród jak but. Prawda jest taka że de facto nikt reparacji od Niemiec nie dostał.Najwięcej zwolenników jest wśród tych co nei pamietają wojny, wychowali się w gierkowskiej szkole a potem ukończyli katedrę badań nad aerodynamika latających mioteł skarżąc się że potem pracy nie może znaleźć. Nei wiem... Durny ten naród jak but. Prawda jest taka że de facto nikt reparacji od Niemiec nie dostał. No chyba ze za takie uznać sowieckie i amerykańskie trofieje w postaci dzieł sztuki, wytwórni zegarków w całości przetransportowanych do ZSRR itp...
A czemu nie domagamy się reparacji od Astrii? 90% wierchuszki obozowej to byli Austriacy? Wikszosc z nich Hitlera kwiatami witała. Czemu teraz oni mają nie płacić?
trollmaster
Co za baran, najpierw doucz się w temacie, a potem wypowiadaj publicznie.
Koszerni jeszcze do początku lat 2000-nych ciągnęli kasę od Niemiaszków.

Polska, po ZSRR, to drugi najbardziej zniszczony kraj Europy, pod względem strat materialnych i ludnościowych, a taki jeden bydlak z drugim twierdzi, że ci, co chcą
Co za baran, najpierw doucz się w temacie, a potem wypowiadaj publicznie.
Koszerni jeszcze do początku lat 2000-nych ciągnęli kasę od Niemiaszków.

Polska, po ZSRR, to drugi najbardziej zniszczony kraj Europy, pod względem strat materialnych i ludnościowych, a taki jeden bydlak z drugim twierdzi, że ci, co chcą odszkodowań, to oszołomy. Szwaby zapłaciły nam 1% (słownie: jeden procent) kwoty wypłaconej pozostałym krajom, więc należy nam się co najmniej 20x tyle. Zaś moralnie nigdy się nie oczyszczą.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki