Certyfikaty dla bankowców - korzyść dla klientów?

System certyfikacji dla pracowników branży finansowej? Staramy się wypracować rozwiązanie, które da możliwość, a nie będzie obowiązkiem czy regulacją - mówi Mariola Szymańska-Koszczyc, Kierownik Merytoryczny Projektu SRKB z Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Certyfikaty dla bankowców - korzyść dla klientów?

Start odtwarzacza ...

- Decyzją sektora, następnie indywidualną - banku - będzie to, w jakim zakresie każda organizacja, a potem każdy pracownik będzie z Ramy Kwalifikacji korzystał.

A mowa o Sektorowej Ramie Kwalifikacji dla Sektora Bankowego w Polsce. W projekcie tworzenia SRKB uczestniczyli przedstawiciele 17 banków komercyjnych, 1 banku państwowego, dwóch zrzeszeń banków spółdzielczych, 1 organizacji branżowej, 3 firm szkoleniowych, 7 wyższych uczelni oraz Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Partnerem projektu jest Związek Banków Polskich.

Wedle Warszawskiego Instytutu Bankowości, dzięki Ramie po raz pierwszy możliwe będzie przedstawienie rzeczywistego potencjału kadrowego polskiego sektora bankowego i poszczególnych banków. Banki będą mogły lepiej przygotować się i wypełnić wymagania regulacyjne związane z kwalifikacjami pracowników. Nadzór bankowy będzie mógł łatwiej zweryfikować odpowiedniość kompetencji bankowych w nadzorowanych organizacjach. Klienci będą mogli ocenić i wybrać pracowników bankowych, których kwalifikacje spełniają ich oczekiwania.

- Najlepszym, najprostszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla banku będzie wprowadzenie elementów ramy wprost do systemu kompetencyjnego organizacji. To pozwala już teraz wykorzystywać założenia programu we wszystkich procesach związanych z HR, szczególnie na etapie rekrutacji, oceny kompetencji, ale i rozwoju pracownika - mówi Katarzyna Żmudzka.

Nowy system zostanie wprowadzony do polskiego porządku prawnego na podstawie odrębnej ustawy, która powinna zostać uchwalona jeszcze w obecnej kadencji Sejmu - donosi WIB. Pozostaje trzymać kciuki - w roku wyborczym zdarzyć może się wszystko.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~markon

jak dal mnie pewny i dobry jest bank, z ktorego korzystam od lat i korzysta moja rodzina. a wiec PKO. dziekuje dobranoc.

! Odpowiedz
0 5 ~nobanking

Moja koleżanka została po 15 latach zwolniona z banku, bo nie wyrabiała planów sprzedażowych (czyt.aj: Nie wciskała Klientom kredytów, na których widziała, że mogą się wywrócić). Więc o czym mowa w tym artykule ??

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.