Ceny żywności w górę, gorączka w hipotekach i "drogi nasz" frank [Wykresy tygodnia]

2019-08-17 06:00
publikacja
2019-08-17 06:00
fot. photobyphotoboy / YAY Foto

Kończąc kolejny tydzień 2019 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich siedmiu dni.

1. Złoto w Polsce rekordowo drogie

2. Droższa żywność napędza inflację

Ceny warzyw w górę o 32 proc. Inflacja CPI wyniosła w lipcu 2,9 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. To w sporej mierze efekt droższej żywności.

3. Polacy przestraszyli się inflacji

Oszczędzający przeznaczyli w lipcu ponad 720 mln zł na zakup obligacji oszczędnościowych, które chronią przed inflacją. Rekord pobiły również papiery trzymiesięczne, będące alternatywą dla oferty banków.

/ Ministerstwa Finansów

4. Czy Szwajcarzy interweniowali na franku?

Na podstawie danych ze szwajcarskiego systemu bankowego można wysnuć wniosek, że w ubiegłym tygodniu Szwajcarski Bank Narodowy po raz pierwszy od ponad dwóch lat dokonał interwencji na rynku walutowym. Jeśli jednak tak było, to domniemane interwencje okazały się nieskuteczne.

Kliknij, aby przejść do wykresu / Bankier.pl
5. Gorąco w hipotekach – sprzedaż najwyższa od 2008 r.

Rekordy na rynku kredytów hipotecznych – w II kw. 2019 r. do kredytobiorców trafiło 16,5 mld zł. To najwięcej od 42 kwartałów, czyli przedkryzysowej „górki” w 2008 r. Zaskoczyła również liczba nowych kontraktów – 59 tys. sztuk.

/ AMRON-SARFiN

6. Chiny na wojennej ścieżce

W obliczu spowolnienia gospodarczego i zaognienia wojny handlowej z USA Pekin sięga po sprawdzone rozwiązania. W II kwartale Chiny odnotowały najwyższą od półtora roku nadwyżkę na rachunku bieżącym.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

7. Dlaczego rentowność obligacji skarbowych spadła tak nisko

W piątek po południu rentowność 10-letnich obligacji skarbowych w złotych spadła do rekordowo niskiego poziomu 1,94 proc. Wcześniejszy rekord odnotowano w styczniu 2015 r., ale przypomnijmy, że wtedy inflacja w Polsce wynosiła -1,4 proc. (czyli mieliśmy deflację), a dziś wynosi niemal 3 proc. (czyli jest powyżej celu NBP). Skąd wziął się taki spadek rentowności? Albo może należałoby zapytać inaczej: co tak niskie rentowności mówią nam o współczesnej gospodarce?

/ SpotData

aw

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lys
Bankier, zdecydujcie się. Raz piszecie, że idzie kryzys w nieruchomościach, a za tydzień, że jest hossa na kredytach hipotecznych. Banki udzieliły większy wolumen bo ceny transakcyjne są większe, nic w tym dziwnego. Na pewno nie przekłada się to na jakieś większe zainteresowanie kredytem hipotecznym. Mam wrażenie, że Bankier, zdecydujcie się. Raz piszecie, że idzie kryzys w nieruchomościach, a za tydzień, że jest hossa na kredytach hipotecznych. Banki udzieliły większy wolumen bo ceny transakcyjne są większe, nic w tym dziwnego. Na pewno nie przekłada się to na jakieś większe zainteresowanie kredytem hipotecznym. Mam wrażenie, że te artykuły to piszecie na zamówienie deweloperów.
vexorus
Kredyty hipoteczne bierze się nie tylko pod mieszkania deweloperskie. Istnieje coś takiego, ja rynek wtórny.
misiosnechacz
Jedyna z tych informacji, która prZeczy recesji to hipoteki. Jeżeli jednak nawet przy wzroście w tym segmencie sygnały negatywne przeważają. Jak już zapakujemy się długiem i zwroty z najmu będą niższe albo równe lokacie to wtedy zobaczymy co to jest tąpnięcie. Narazie bańkę utrzymują niskie stopy. Jednak jak ludzie Jedyna z tych informacji, która prZeczy recesji to hipoteki. Jeżeli jednak nawet przy wzroście w tym segmencie sygnały negatywne przeważają. Jak już zapakujemy się długiem i zwroty z najmu będą niższe albo równe lokacie to wtedy zobaczymy co to jest tąpnięcie. Narazie bańkę utrzymują niskie stopy. Jednak jak ludzie pójdą hurtem w bezpieczne przystanie to złoto będzie po 2k indoktrynacji po 4,50, a nam zabraknie paliwa. Bo. O zrobimy? Obniżymy stopy?
r4k
PiS będzie chciał dopuścić do tąpnięcia za wszelką cenę.
Będą utrzymywać niskie stopy i po prostu okradać ludzi z oszczędności.

Ludzie muszą zacząć jeszcze mocniej uciekać z lokat i od złotówki, wtedy może tąpnąć.
Wtedy NBP podwyższy stopy, i skończy się popyt na
PiS będzie chciał dopuścić do tąpnięcia za wszelką cenę.
Będą utrzymywać niskie stopy i po prostu okradać ludzi z oszczędności.

Ludzie muszą zacząć jeszcze mocniej uciekać z lokat i od złotówki, wtedy może tąpnąć.
Wtedy NBP podwyższy stopy, i skończy się popyt na nieruchomości
sel odpowiada r4k
Doradcy z USA sugerują Chińczykom w Hongkongu żeby zabrali swoją kasę z banków , ale co będzie jak Amerykanie i Europejczycy zechcą ja zabrać i zamienić na złoto i srebro? starczy może dla 5% ?

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki