REKLAMA

Ceny żywności dalej rosną, niższy VAT ich nie zatrzyma

2022-01-27 06:49
publikacja
2022-01-27 06:49
Ceny żywności dalej rosną, niższy VAT ich nie zatrzyma
Ceny żywności dalej rosną, niższy VAT ich nie zatrzyma
fot. Michaelspb / / Shutterstock

Jeśli ktoś miał nadzieję, że koniec roku przyniesie wytchnienie w marszu w górę cen produktów rolnych i żywności, będzie zawiedziony. Drożyzna ma się dobrze i jej końca na razie nie widać - pisze w czwartek „Rzeczpospolita”.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

"Ze świeżych danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach 2022 r. ceny w hurcie nadal idą w górę. Niekiedy w ciągu tygodnia rosną dwucyfrowo. To przekłada się na ceny w sklepach" - pisze "Rz".

Gazeta zauważa, że nadal drożeje pszenica i żyto, a w konsekwencji także mąka. "W tygodniu od 2 do 9 stycznia ceny mąki tortowej 450 w hurcie poszły w górę o przeszło 22 proc., a mąki wrocławskiej 500 o ponad 23 proc. W drugim tygodniu te pierwsze nieco wyhamowały, bo spadły o 8,4 proc. i tak były jednak znacznie wyższe niż pod koniec zeszłego roku" - czytamy.

"Rz" dodaje, że w pierwszym tygodniu nowego roku drożał olej rzepakowy. "Jego cena w hurcie wzrosła o 8,8 proc., by potem spaść o 3,1 proc. W sumie była jednak wyższa niż pod koniec zeszłego roku i widać to w cenach na sklepowych półkach" - podaje dziennik.

"W listopadzie szok wywołał skokowy wzrost cen oleju rzepakowego do 9,99 zł za litr. Dziś w wielu dużych sklepach cena sięga już 10,99 zł za litrową butelkę, a bywa i wyższa. Drożeje mięso drobiowe. Za filety z piersi kurczaka w hurcie trzeba było płacić o 3,9 proc. więcej niż tydzień wcześniej, a za udźce z indyka o 5,5 proc. Drożeją też sery żółte. Na przykład za goudę trzeba było w pierwszym tygodniu 2022 r. płacić o 1,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W drugim tygodniu cena poszła w górę o kolejne 1,4 proc. Wyhamowały za to ceny masła, choć i tak są bardzo wysokie, a w sklepach bez promocji trudno kupić dziś kostkę za mniej niż 7 zł. Na początku roku mocno rosną też ceny warzyw" - czytamy.(PAP)

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

mchom/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
qonradx
Łamać ręce spekulantom cen żywności! Przeszkadzają w przywracaniu godności Polakom! Rewolucja Godnosci musi trwać a spekulanci są wrogim imperialistycznym elementem narodu polskiego!
szprotkafinansjery
Łamać? Żeby im się pozrastały i potem tymi krzywymi kulasami grabić będą dalej?
Obcinać od razu! To jest rozwiązanie!
dziadekjarek odpowiada szprotkafinansjery
Tak jest...... Czekam na komisje robotniczo chłopskie....
Do do gułagu
wizytator
Wiadomości rodem z PRLu. Historia kołem się toczy.
szprotkafinansjery odpowiada karbinadel
Oby lud powstały z kolan zniósł to z godnościom :D

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki