REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Ceny złota biją rekord za rekordem

2020-02-19 12:50
publikacja
2020-02-19 12:50
Ceny złota biją rekord za rekordem
Ceny złota biją rekord za rekordem
fot. Narodowy Bank Polski /

Dolarowe ceny złota osiągnęły najwyższy poziom od marca 2013 roku. Przy silnym dolarze oznacza to, że ceny kruszcu wyrażone w euro czy polskich złotych są najwyższe w historii.

W środę wczesnym popołudniem kontrakty terminowe na złoto były notowane po 1613,45 dolarów za uncję trojańską, czyli  0,6% wyżej niż dzień wcześnie, gdy królewski metal podrożał o ponad 1%. W ten sposób dolarowe notowania złota osiągnęły najwyższy poziom od 25 marca 2013 roku.

Przez ostatnie dwa tygodnie kurs złota w USD poszedł w górę o 3,6%. To o tyle nietypowe, że od początku lutego dolar wyraźnie zyskuje na wartości względem euro. Zwykle mocny dolar szedł w parze ze słabszym złotem, a tym razem jest odwrotnie. Tymczasem od początku 2020 roku indeks dolara zyskał 2,3%, a żółty metal podrożał (w USD) o prawie 6% i jest o blisko 20% droższy niż przed rokiem.

W warunkach mocnego dolara (a może raczej słabego euro) cena złota w strefie euro osiągnęła historyczny rekord. Uncja kruszcu wyceniana jest na przeszło 1490 euro – to aż o 10% więcej niż na początku roku! W dniu wprowadzenia euro do obiegu 1 stycznia 2002 roku uncja złota kosztowała 313,36 euro. Zatem przez niespełna 20 lat swego fizycznego istnienia wspólnotowa waluta straciła 79% swej wartości względem złota.

Jeszcze gorzej pod tym względem stoi polski złoty, który w tym samym okresie osłabił się o 82,5% względem złota. Uncja królewskiego metalu była dziś warta rekordowe 6377 złotych polskich. To o jedną czwartą więcej niż rok temu oraz o 10,8% więcej niż na początku roku.

Czysto przypadkowo rekordowe ceny złota w PLN zbiegły się w czasie z informacjami o gwałtownym przyspieszeniu inflacji cenowej w Polsce. W ten sposób królewski metal potwierdził swą „antyinflacyjną” funkcję w zdywersyfikowanym i długoterminowym portfelu inwestycyjnym. Złoto może nie jest najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją, ale w otoczeniu realnie ujemnych stóp procentowych (jak obecnie w Polsce i strefie euro) złoto jest ostatnią linią obrony kapitału przed destrukcją siły nabywczej pieniądza. Bo tak naprawdę to nie złoto drożeje, lecz fiducjarny pieniądz (USD, EUR czy PLN) traci na wartości.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (49)

dodaj komentarz
xxpp
Złoto nie drożeje. Złoto pokazuje jakim oszustwem jest pieniądz emitowany przez rządy.
lightning_network
https://www.richdad.com/MediaLibrary/RichDad/Images/charts/usd-purchasing-power-1913-2008.png
obeznany odpowiada lightning_network
Stary wykres. Teraz dodruk mamy pionowy. Złoto dalej jest tanie.
prosektoriat
proszę znawców tematu o prognozę na 15 marca 2020 r
open_mind
Sam poszukaj https://weather.com/pl-PL/pogoda/dzisiaj/l/PLXX0028:1:PL
lightning_network
"złoto jest ostatnią linią obrony kapitału przed destrukcją siły nabywczej pieniądza" - owszem, tak było - ale w Archeo :)

Moda na Bitcoina przeminie, gdy przeminie moda na Internet.
Idę o zakład, że do grudnia 2020 większy wzrost będzie na cyfrowym złocie niż na archeozłocie :)
lightning_network
Zapamiętajmy: bitcoin 10 tys usd versus uncja 1,6 tys usd
xxpp
Problem z bitcoinem i innymi generowanymi przez komputery kodami nazywanymi nie wiedzieć czemu "walutami" jest taki, że może być ich dowolna liczba. Korzystając z tego samego kodu można wygenenować nieskończoną liczbę coinów. Wystarczy zmienić nazwę. Dlaczego bitcoin ma być więcej warty od dupacoina?
To
Problem z bitcoinem i innymi generowanymi przez komputery kodami nazywanymi nie wiedzieć czemu "walutami" jest taki, że może być ich dowolna liczba. Korzystając z tego samego kodu można wygenenować nieskończoną liczbę coinów. Wystarczy zmienić nazwę. Dlaczego bitcoin ma być więcej warty od dupacoina?
To jest największy przekręt w historii. Oczywiście biznes się kręci, bo znaleziono wystarczającą liczbę frajerów, którzy pakują w to prawdziwe pieniądze.

Oczywiście na giełdach handluje się również papierowym złotem, ale to taki sam przekręt jak bitcoin.

Kiedy to wszystko walnie cena FIZYCZNEGO złota, prawdziwego metalu, poleci w kosmos.
lightning_network odpowiada xxpp
Używając sprzętu z kopalni złota - można wydobyć niezliczoną ilość uncji przeróżnych metali. Dlaczego złoto ma być więcej warte od żelaza? Złoto, ten beznadziejny, miękki metal, którego ledwie 10% wydobycia jest używane do praktycznych zastosowań - TO NAJWIĘKSZY PRZEKRĘT W HISTORII. Oczywiście biznes na świecidełkach Używając sprzętu z kopalni złota - można wydobyć niezliczoną ilość uncji przeróżnych metali. Dlaczego złoto ma być więcej warte od żelaza? Złoto, ten beznadziejny, miękki metal, którego ledwie 10% wydobycia jest używane do praktycznych zastosowań - TO NAJWIĘKSZY PRZEKRĘT W HISTORII. Oczywiście biznes na świecidełkach się kręci, bo znaleziono wystarczającą liczbę frajerów, którzy pakują w to prawdziwe pieniądze.

ha - ha - ha ;)
detektorjusia odpowiada lightning_network
Złoto największy przekręt w historii hahaha, to Ci się udało :) Złoto jest metalem o niezwykłych właściwościach, dlatego jest więcej warte od żelaza - widać że kompletnie się nie znasz na fizyce albo bitcoiny zupełnie odebrały Ci rozum. Co więcej, można anonimowo komuś złoto dać a bitcony? Nie ma tam anonimowości nawet.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki