Ceny transakcyjne gruntów – I kw. 2016 r. [Raport]

Podobnie jak w przypadku mieszkań, na rynku gruntów pod zabudowę zapanowała stagnacja cenowa. Stawki dla poszczególnych lokalizacji stoją w miejscu, co ma również odzwierciedlenie w lipcowych wartościach indeksu BCN. Wbrew początkowym obawom o pogorszenie się sytuacji na rynku wskutek wejścia w życie ustawy o gruntach rolnych, coraz więcej ekspertów stawia na stabilność warunków gospodarczych.

Bankier.pl, "Puls Biznesu" i Cenatorium cyklicznie prezentują kwartalne analizy rynku nieruchomości oparte o ceny transakcyjne. Średnie ceny 1 mkw. są obliczane na podstawie transakcji zawieranych na rynku gruntów pod zabudowę dla województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego wraz z wyodrębnionymi stawkami dla ich miast wojewódzkich. Ceny można również na bieżąco śledzić w nowej sekcji specjalnej Bankier.pl – Raport o cenach nieruchomości "Pulsu Biznesu", Bankier.pl i Cenatorium.

(fot. Angelika Kotlicka / Bankier.pl)

Indeks cen gruntów nie notował znacznych wahań w drugim kwartale bieżącego roku. W marcu jego wartość wyniosła 118,88 pkt, a w czerwcu była o zaledwie 0,6 pkt wyższa. Większa zmiana nastąpiła dopiero w przypadku transakcji z lipca – indeks wzrósł do 121,62 pkt, co oznacza, że wrócił do poziomu z sprzed roku.

Ceny gruntów pod zabudowę

Zastój cen wyraźnie widać w stawkach, jakie płacono na rynku gruntów pod zabudowę. Korekty cen nie przekraczały 2 proc. – taka podwyżka dotyczyła jedynie średniej ceny dla województwa małopolskiego.

Najdrożej sprzedawano grunty w Warszawie. 1 mkw. takiej powierzchni kosztował w II kw. 784,56 zł. Średnia stawka dla całego województwa mazowieckiego była kilkukrotnie niższa – wyniosła 130,88 zł/mkw. Wśród analizowanych miast po Warszawie plasuje się dopiero Gdańsk – 466,92 zł/mkw. i Poznań – 410,75 zł.

Średnie ceny transakcyjne gruntów pod zabudowę w Polsce w II kw. 2016 r. [zł/mkw.]

Województwo/Miasto

I kw. 2016

II kw. 2016

Zmiana kwartalna

dolnośląskie

68,31

69,11

1%

Wrocław

401,80

403,57

0%

lubelskie

60,62

60,57

0%

Lublin

232,14

230,68

-1%

łódzkie

53,51

52,95

-1%

Łódź

238,17

237,12

0%

małopolskie

73,83

74,95

2%

Kraków

465,79

471,61

1%

mazowieckie

129,34

130,88

1%

Warszawa

777,67

784,56

1%

pomorskie

63,75

63,78

0%

Gdańsk

461,82

466,92

1%

warmińsko-mazurskie

53,28

53,34

0%

Olsztyn

263,29

264,97

1%

wielkopolskie

70,61

70,32

0%

Poznań

412,52

410,75

0%

Źródło: Raport o cenach nieruchomości "Pulsu Biznesu", Bankier.pl i Cenatorium

Najniższe ceny pojawiały się w umowach sprzedaży w województwie lubelskim i utrzymały się na poziomie 60 zł/mkw. (jak w I kw. 2016 r.). W samym Lublinie 1 mkw. gruntu pod zabudowę kosztował 230,68 zł.

Wykres: Indeks cen transakcyjnych gruntów w Polsce
Wykres: Indeks cen transakcyjnych gruntów w Polsce (Bankier.pl)

Warunki gospodarcze dla gruntów pozostaną bez zmian?

Poza zastojem cen, większość ekspertów w badaniu Cenatorium wskazuje także na utrzymanie się warunków gospodarczych na rynku gruntów pod zabudowę przez najbliższe 6 miesięcy. Za takim scenariuszem opowiedziało się 55 proc. ankietowanych, czyli więcej niż w ubiegłym miesiącu. 32 proc. wciąż jednak upatruje w kolejnym półroczu pogorszenia sytuacji.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 15 ~Kankel

CO TO JEST za KOMUNA???
Polak, patriota, płaci podatki, ZUSy i inne i NIE MOŻE kupić SOBIE ziemi we własnym kraju????

! Odpowiedz
1 5 ~Eltor

Lepiej: niby kupisz, niby jest Twoja, a czynsz płacisz (nazywają to podatkiem od nieruchomości) regularny za to, że tam mieszkasz i spróbuj przestać to zobaczysz kto tak naprawdę jest właścicielem. Niezła "własność". Syf Panie.

! Odpowiedz
0 0 ~szlamowka odpowiada ~Eltor

dlatego myslacy Polacy chcacy uprawiac zdrowa nie mylic z ekologiczna( bo to tak jak z ta demokracja jest CHCEMY JEJ A JAK JA JUZ MAMY TO WIDZIMY; ZE INNI KODOWCY WYKORZYSTUJA JA TAK ; ZE MAMY JEJ dosc)nie beda wracac i uzdrawiac siebie i bliznich gdyz tylko na wlasnej ZIEMI ornej taka zywnosc rosnac i uzdrawiac moze. Tylko hektar , dwa, trzy lub piec i zobaczysz jakie to madre jest uprawiac biologicznie swymi rekoma ziemie WLASNA ( nie z dzierzawy). A dlaczego wlasna ? Ano dlatego gdyz Ziemie jesli ma produkowac zdrowa zywnosc TRZEBA DO-KAR-MIAC caly czas. Dokarmiac tym co mamy dla swego organizmu DROGIEGO napewno nie jest to azofoska i randapy i inne dzis stosowane przez rolnikow swinstwa powodujace nowotwory i trucie wod gruntowych.Ludziska obudzcie sie , badzcie swiadomi tego co jecie- Kupujecie i wkladacie do otworu gebowego trucizny.Jak bedziecie mieli swoja NIE ZAKLAMANA zdrowa zywnosc to bedzie ONA lekarstwem i wkladac ja bedziecie do BUZI swej i swoich bliskich.Ludziska! Podobno Wy jeestescie katolicy i uczeszczacie na niedzielne msze swiete. I co macie z tego jesli slowa WASZEGO WIELKIEGO PAPIERZA JP II NIE SA PRAKTYKOWANE: "Wymagajcie od siebie nawetgdyby inni od was nie wymagali".Przysstancie na chwileczke w kieracie i pomyslcie, myslenie nie boli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~błogosławiony_PIS

i łono, które cię nosiło !!! Wszystko w ramach akcji ZAGRANICA chce wykupić Polskę !

______Ziemia jest dobrem narodowym. Żaden Polak już nie kupi ziemi od Polaka.______

Związki Wyznaniowe i Spółki sekty przejmą ziemię od rolników, bo ci nie będą mogli jej sprzedać Polakowi.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~audytPISlamisty

często wystarczy wywiad lekarski - mentalność, charakter i to wystarczy:

-kobiety nie mam
-rachunku bankowego nie mam
-prawo jazdy brak
-"kota" MAM

! Odpowiedz
1 10 ~bądź_wiecznyPISie

a Niemiec z Moskiem w międzyczasie "langsam aber sicher" pakują do WORA. Tak trzymać !!!

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest bardzo realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa, choć rządzący ten skutek, jako jeden z wariantów postrzegają. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~ODA_działaczaPIS

Oto treść ody napisanej przez Selima Chazbijewicza:

Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze, Ty, który od nowa polską godność wskrzeszasz, Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze, To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz.
Tyle dróg przejść musiałeś, wodzu nasz zwycięski, Tyle klęsk przejść musiałeś by podnieść się z klęski, Tyle lat musiałeś czekać by teraz już w chwale, Rządzić Polską, by zmieniać nasz kraj stale.
W kierunku mocarstwa od morza do morza, By wszystkie narody od Bałkanów po Bałtyk, A nawet ptaki co krążą w przestworzach, Wielbiły Polskę i wielbiły jej wodza.
O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków, Który nasz naród wyprowadzisz z klęski, Który zdobędziesz imperium Lechitów, I znów odrodzisz Warszawę i Kraków.
Niech będzie pamięć Twego brata Lecha, Na zawsze w kraju świętego Wojciecha, Łączyć a nie dzielić naród nasz wybrany.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,20693893,byly-imam-gminy-muzulmanskiej-napisal-ode-do-kaczynskiego-o.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 12 ~zez

Rozumiem, że dla autora stabilne ceny to coś złego, bo wg niego powinny rosnąć w nieskończoność?

! Odpowiedz
1 4 ~prosto_z_Watykanu

Twoja wiedza jest transparentna.

Budowanie dobrobytu dążąc do absolutnej nicości WARTOŚCI jest nawet sprzeczne z biblią.

! Odpowiedz
11 9 ~silvio_gesell

Odstępne za ziemie powinno wynosić zero, a płacić powinno się za czas jej używania, gdyż wartość ziemi nie pochodzi z pracy właściciela ale z pracy okolicznej wspólnoty.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne