Ceny surowców spadają w związku z FOMC, ryzykiem geopolitycznym i handlowym

Tygodniowy Przegląd Rynku Surowców: Ceny surowców spadają w związku z FOMC, ryzykiem geopolitycznym i handlowym

* Uwaga na ryzyko geopolityczne - indeks na najwyższym poziomie od 15 lat * Niemal rekordowa długa pozycja funduszy ograniczająca potencjał wzrostu dla ropy Już trzeci tydzień z rzędu indeks towarowy Bloomberg odnotowuje spadek, a główne surowce, takie jak ropa naftowa, złoto i miedź utrzymują się w stosunkowo wąskich przedziałach. Rynek denerwuje się przed niemal pewną szóstą podwyżką amerykańskich stóp procentowych (w bieżącym cyklu) przewidzianą na 21 marca, a ryzyko geopolityczne i niepewność polityczna w Waszyngtonie przyczyniły się do pogorszenia popytu wśród inwestorów.

Informacja, że Trump zastąpił sekretarza stanu, Rexa Tillersona, dyrektorem CIA Pompeo, może oznaczać kłopoty dla porozumienia nuklearnego z Iranem, a równocześnie wzmocnić "twarde stanowisko" Stanów Zjednoczonych w sprawie handlu. Opinia, iż Waszyngton zmierza w kierunku protekcjonizmu, podwyższyła ryzyko wojny handlowej obejmującej dodatkowe towary poza stalą, aluminium czy pralkami. Ostatecznym przegranym będzie światowy wzrost gospodarczy, a tym samym popyt na surowce zależne od wzrostu, takie jak energia czy metale przemysłowe.

Złoto znajdowało się w stosunkowo wąskim przedziale w związku z przewidywaną podwyżką stóp i zwiększoną niepewnością polityczną. Jedna z miar ryzyka geopolitycznego osiągnęła tymczasem najwyższy poziom od czasu inwazji na Irak w 2003 r.

Wszystkie metale przemysłowe, z aluminium na czele, straciły na wartości po tym, jak stan zapasów monitorowany przez giełdę Shanghai Futures Exchange osiągnął rekordowy poziom. Wiosenny popyt w Chinach dopiero się zaczyna, a wojna handlowa mogłaby jeszcze bardziej pogorszyć prognozy.

Sektor rolny już drugi tydzień z rzędu odnotowuje niższe wyniki po realizacji zysków, która szczególnie uderzyła w surowce, które wcześniej szły w górę, takie jak pszenica, śruta sojowa czy bawełna. W sektorze zbóż nadal rozgrywa się bitwa pomiędzy wysokim stanem zapasów a niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wyjątkowa susza, która w ciągu ostatnich kilku miesięcy miała miejsce zarówno w Argentynie, jak i na amerykańskich równinach centralnych, przyczyniła się do wzrostu transakcji kupna, których liczba obecnie spada w związku z prognozowanymi opadami deszczu.

W efekcie ceny stały się szczególnie wrażliwe na zmiany po tym, jak fundusze hedgingowe, które przez sześć tygodni (do 6 marca) nieustannie kupowały, po czym z rekordowej łącznej krótkiej pozycji netto w kukurydzy, pszenicy i soi, wynoszącej 473 000 lotów, przeszły do długiej pozycji netto wynoszącej 315 000 lotów.

Złoto było na dobrej drodze, aby znaleźć się w najwęższym tygodniowym przedziale w ujęciu procentowym od 2012 r., a w ujęciu dolarowym - od 2007 r. Poza bardzo spokojnym tygodniem dla amerykańskiej waluty, nerwowość związana z podwyżką stóp przez Federalny Komitet Otwartego Rynku zrównoważyła niepewność geopolityczna w postaci napięć na linii Stany Zjednoczone - Rosja, a także dalsza niepewność polityczna w Stanach Zjednoczonych w odniesieniu do kierowania się przez Waszyngton w stronę protekcjonizmu, co może ostatecznie zaszkodzić światowemu wzrostowi gospodarczemu w miarę spadku przepływu towarów.

Posiedzenie FOMC odbędzie się 21 marca, a prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp wycenia się na 100%. Dotychczasowe pięć podwyżek stóp w bieżącym cyklu wiązało się z identycznym zachowaniem na rynku: wyprzedaż złota przed decyzją o podwyżce, a następnie mocny rajd po ogłoszeniu tej decyzji. Wszystkie te podwyżki uznano za "gołębie", co tłumaczy obecne obawy przed potencjalnym negatywnym oddziaływaniem tej decyzji w przypadku, gdyby nowy prezes Fed, Jerome Powell, przyjął bardziej agresywną retorykę (nieuzasadnioną jednak ostatnimi danymi ekonomicznymi).

Jeżeli FOMC nie zaostrzy retoryki, złoto najprawdopodobniej będzie chętnie kupowane w kontekście bezpiecznej lokaty kapitału i potrzeby dywersyfikacji portfela.

Na rynku złota mamy jeden z najwęższych przedziałów od sześciu lat, a indeks ryzyka geopolitycznego jest najwyższy od 15 lat - ta sytuacja raczej się nie utrzyma. Indeks ryzyka geopolitycznego Caldary i Iacoviello opiera się na liczbie artykułów na temat ryzyka geopolitycznego w prasie krajowej i międzynarodowej w danym miesiącu dla poszczególnych gazet jako procent ogólnej liczby artykułów prasowych.

Złoto jest aktualnie w wąskim przedziale 1 300-1 340 USD za uncję i podtrzymujemy prognozę wzrostu powyżej 1 285 USD za uncję, przy czym początkowe wybicie celuje w 1 356 USD za uncję.

Podobnie jak złoto i miedź, ropa naftowa również dążyła do wybicia z przedziału. Zastój na rynku spowodował wzrost produkcji w Stanach Zjednoczonych i niższe premie terminowe zrównoważone prognozowanym mocnym popytem i ryzykiem zakłócenia dostaw, w szczególności w Wenezueli i Iranie.

Miesięczne raporty w sprawie ropy z OPEC, MAE i EIA potwierdzają, że podaż spoza OPEC w bieżącym roku przekroczy tempo wzrostu popytu. Podkreślając zagrożenie dla światowego popytu w postaci wojny handlowej, MAE zaznaczyła również ryzyko dalszego pogorszenia prognoz dla produkcji w Wenezueli, która znajduje się już na najniższym poziomie od kilkudziesięciu lat.

Ryzyko odstąpienia Stanów Zjednoczonych od porozumienia nuklearnego z Iranem w maju tego roku wzrosło po wiadomości, że Trump zdymisjonował sekretarza stanu, Rexa Tillersona. Jego zastępca, dyrektor CIA Pompeo, jest znany z negatywnego nastawienia do Iranu, Wenezueli i Korei Północnej, a zatem ma poglądy zbliżone do prezydenta Trumpa.

Reakcja rynku na te doniesienia była jednak dość stonowana w związku ze spekulacją, że obniżenie eksportu z Iranu może doprowadzić do odstąpienia przez grupę OPEC-plus od umowy w sprawie ograniczania produkcji o 1,8 mln baryłek dziennie. Rosja byłaby zachwycona z możliwości odstąpienia od tej umowy, natomiast Arabia Saudyjska najprawdopodobniej wykorzystałaby to do odzyskania udziału w rynku poprzez podwyższenie własnej produkcji, aby uzupełnić potencjalny niedobór.

Największe krótkoterminowe ryzyko dla podaży dotyczy jednak Wenezueli, w której produkcja spadła do najniższego poziomu od kilkudziesięciu lat. Dodatkowe sankcje Stanów Zjednoczonych mogłyby jeszcze bardziej pogorszyć zdolność Wenezueli do produkcji - kraj ten już zmaga się z olbrzymim zadłużeniem, fatalną infrastrukturą, zamieszkami wśród robotników i coraz wyższą inflacją.

Cena ropy znalazła się w zwężającym się przedziale, co wskazuje na to, że już niedługo nastąpi wybicie. Niemal rekordowa długa pozycja funduszy hedgingowych może jednak ograniczyć potencjał wzrostowy, o ile nie pojawi się wyraźne zagrożenie dla dostaw. Z drugiej strony, ewentualny spadek również byłby ograniczony, dopóki występuje ryzyko zakłócenia dostaw. Wybicie poniżej minimów z lutego, tj. 57,60 USD za baryłkę (WTI) i 61,75 za baryłkę (Brent) mogłoby doprowadzić do dodatkowej likwidacji długich pozycji.

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

Kontakt dla mediów

Wojciech Liczkowski +48 730 001 888 wojciech.liczkowski at rechters dot pl

O Saxo Banku

Grupa Kapitałowa Saxo Bank (Saxo) to wiodący specjalista w zakresie obrotu i inwestycjach online, oferujący dostęp do wielu instrumentów finansowych oraz kompleksowych strategii i narzędzi inwestycyjnych.

Od ponad 25 lat misją Saxo jest ułatwianie klientom indywidualnym i instytucjonalnym dostępu do profesjonalnego inwestowania dzięki oferowaniu najlepszych technologii i analiz.

Jako w pełni licencjonowany i podlegający niezbędnym regulacjom bank, Saxo umożliwia klientom indywidualnym obrót różnorodnymi klasami aktywów na globalnych rynkach finansowych z jednego rachunku opartego na depozycie zabezpieczającym i dostępnego na wielu urządzeniach. Dodatkowo, Saxo oferuje klientom instytucjonalnym, takim jak banki i brokerzy, realizację zleceń obejmującą wiele aktywów oraz najwyższej jakości usługi brokerskie i technologię.

Nagradzane platformy transakcyjne Saxo są dostępne w ponad 20 językach i wspierają technologiczne ponad 100 instytucji finansowych na całym świecie.

Założony w 1992 roku i z siedzibą w Kopenhadze, Saxo zatrudnia ponad 1500 osób w centrach finansowych na całym świecie, w tym w Londynie, Singapurze, Paryżu, Zurichu, Dubaju i Tokio.

INFO@SAXOBANK.COM

WWW.SAXOBANK.COM

REUTERS DEALING CODE: SAXO

CVR. NR. 15 73 12 49

PHONE: +45 3977 4000

FAX: +45 3977 4200

COPENHAGEN LONDON SINGAPORE PARIS MILANO ZURICH DUBAI TOKYO - AND OTHER FINANCIAL CENTRES AROUND THE WORLD

SAXO BANK A/S

PHILIP HEYMANS ALLE 15

2900 HELLERUP, DENMARK

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
WIG 1,76% 60 788,89
2019-01-23 17:05:00
WIG20 2,03% 2 407,09
2019-01-23 17:15:00
WIG30 2,01% 2 734,66
2019-01-23 17:05:00
MWIG40 1,47% 4 091,27
2019-01-23 17:04:45
DAX -0,17% 11 071,54
2019-01-23 17:35:00
NASDAQ 0,08% 7 025,77
2019-01-23 22:02:00
SP500 0,22% 2 638,70
2019-01-23 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl