REKLAMA

Ceny ropy zmierzają do największej tygodniowej zwyżki od kwietnia

2022-08-12 08:08
publikacja
2022-08-12 08:08
Ceny ropy zmierzają do największej tygodniowej zwyżki od kwietnia
Ceny ropy zmierzają do największej tygodniowej zwyżki od kwietnia
fot. Jose Luis Stephens / / Shutterstock

Ceny ropy w USA spadają wprawdzie w trakcie handlu w piątek, ale notowania zmierzają do zaliczenia najmocniejszej zwyżki od kwietnia w ujęciu tygodniowym. W Zatoce Meksykańskiej zamknięto sześć pół naftowych, a na rynkach rosną spekulacje, że popyt na paliwa się poprawi - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 93,97 USD, niżej 0,39 proc., po wzroście notowań od początku tego tygodnia o ponad 5 proc.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 99,26 USD za baryłkę, w dół o 0,35 proc.

Na rynkach ropy są zakłócenia w dostawach surowca po tym, jak w Zatoce Meksykańskiej zamknięto 6 pól naftowych, co było następstwem zatrzymania pracy dwóch naftociągów w Luizjanie.

W czwartek wstrzymały prace pola naftowe koncernu Shell: Mars, Ursa i Olympus, a także firmy Cehvron Corp.: Jack/St Malo, Tahin i Big Foods.

Shell zamknął też swoje naftociągi Mars i Amberjack. Mogą one dziennie przetransportować do 500 tys. baryłek ropy z pół Zatoki Meksykańskiej na wybrzeże. Oczekuje się, że naftociągi te wznowią pracę jeszcze w piątek.

Zakłócenia w dostawach ropy z Zatoki Meksykańskiej następuje w czasie, gdy globalne dostawy surowca są wyjątkowo napięte, a Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) prognozuje, że popyt na ropę w tym roku przyspieszy.

MAE podwyższyła swoje szacunki wzrostu światowego popytu na ropę, ponieważ gwałtownie rosnące ceny gazu ziemnego na świecie i fale upałów nękające wiele krajów pobudzają zapotrzebowanie na energię.

Światowa konsumpcja ropy wzrośnie w tym roku o 2,1 mln baryłek dziennie, o 380 tys. b/d mocniej niż szacowano to w poprzedniej prognozie MAE.

Eksperci MAE oceniają też, że kraje sojuszu OPEC+ prawdopodobnie nie zwiększą produkcji ropy w nadchodzących miesiącach ze względu na ograniczone wolne moce produkcyjne.

Tymczasem kraje OPEC oczekują, że światowy rynek ropy osiągnie nadwyżkę w tym kwartale - wynika z najnowszego comiesięcznego raportu kartelu.

Grupa obniżyła prognozy ilości ropy, jaką dostarczy na rynki paliw w III kw., o 1,24 mln b/d - do 28,27 mln b/d.

To o ok. 570 tys, baryłek dziennie ropy mniej niż 11 krajów OPEC pompowało w lipcu.

Stratedzy Goldman Sachs Group Inc. wskazują tymczasem, że do końca roku ceny ropy i benzyny odbiją się, bo rynek nadal wymaga zbilansowania rosnącego popytu z napiętą podażą surowca.

Ceny ropy Brent mogą wzrosnąć do 130 USD za baryłkę, a notowania benzyny w USA znów mogą powrócić do 5 USD za galon - szacują eksperci Goldman Sachs. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wizytator
Cieszy mnie że każdy ruch cen można zawsze, ale to zawsze uzasadnić. W górę czy w dół powód się zawsze znajdzie. Ostatecznie przy dobrej pogodzie zawsze można zwalić na algorytmy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki