REKLAMA

Ceny ropy w górę. "Czarne złoto" najdroższe od ponad roku

2021-02-25 08:21
publikacja
2021-02-25 08:21
fot. Yegor Aleyev/TASS / FORUM

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje powyżej 63 USD za baryłkę - wzrosły jej amerykańskie zapasy, ale spadła produkcja. Surowiec jest wyceniany najwyżej od ponad roku - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,40 USD, wyżej o 0,30 proc.

Ropa Brent w dostawach na IV na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 66,50 USD za baryłkę, wyżej o 0,14 proc. W przypadkach obu odmian ropy mamy do czynienia z najwyższym poziomem cen od stycznia 2020 r.

/ Bankier.pl

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 1,28 mln baryłek, czyli o 0,3 proc. do 463 mln baryłek - wynika z najnowszego raportu amerykańskiego Departamentu Energii (DoE).

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 12 tys. baryłek, czyli o 0,01 proc. do 257,1 mln baryłek - podał DoE.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły jednak o 4,97 mln baryłek, czyli o 3,2 proc. do 157,2 mln baryłek - wynika z wyliczeń DoE.

Tymczasem z powodu niedawnego "zimowego epizodu" w Teksasie, który zakłócił działalność wiertni ropy z łupków produkcja surowca w USA spadła poniżej 10 mln baryłek dziennie. Do tego kurczą się zapasy ropy na całym świecie, w tym europejskie, co zaostrza sytuację na rynkach paliw.

"W takiej sytuacji Arabia Saudyjska i inni członkowie OPEC+ mogą dodać na rynki w kwietniu większą porcję ropy, a to może w końcu osłabić duży wzrost cen ropy, który widzimy od pewnego czasu" - ocenia Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Najbliższe posiedzenie krajów sojuszu OPEC+ planowane jest na marzec - członkowie kartelu i inni dostawcy ropy zdecydują, jaka będzie ich produkcja ropy w kwietniu.

WTI na NYMEX w N.Jorku zwyżkowała na zakończenie poprzedniej sesji o 2,5 proc. i kosztowała na zamknięciu najwyżej od stycznia 2020 r. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ripaf2
Wojna się zbliża i nie będą to elektryczne czołgi. Szkoda, miałem nadzieję na spokojne wakacje. Za rok będziemy szukać schronów
ajwaj_
Któs sie cieszy inni sie smuca,
bylo tu (przy monitorowaniu), Joe Bidet masakruje lupki kal-bojów,
wyszlo przy przymrozkach m.in. w Texasie
Wiatraczki 42% energii wziely i stanely, solary nie chca w nocy dawac. A gaz, rope Joe Bidet likwiduje, zamyka rurociagi, zezwolenia na szyby, konkurent odpadl

Pozostali z OPEC+
Któs sie cieszy inni sie smuca,
bylo tu (przy monitorowaniu), Joe Bidet masakruje lupki kal-bojów,
wyszlo przy przymrozkach m.in. w Texasie
Wiatraczki 42% energii wziely i stanely, solary nie chca w nocy dawac. A gaz, rope Joe Bidet likwiduje, zamyka rurociagi, zezwolenia na szyby, konkurent odpadl

Pozostali z OPEC+ (zrobiony w Leningradzie) zacieraja rece. Rosja, Arabia Saudyjska jedyni powazni na mega rynku. No i rosna

Dodatkowo kal-boje przez tysiace sankcji na calym swiecie, Iran, Venezuela pomagaja Rosjanom w dochodach w kasie. Przy zimnie biora gaz, rope ciezka Ural biora po sankcjach dla Iranu i Venezueli.

Jak Bóg chce kogos pokarac, zabiera Jankesom rozum. Dochodowa dzialalnosc w nafcie USA > praca, export polecialy w kosmos, na Droge Mleczna = Milky Way
stachsgh
Czas na elektryka??
https://www.youtube.com/watch?v=WogtI3JBxmU

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki